Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Yabancılar Pazarı
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mete_izm

9 yıl önce - Cmt 18 Ekm 2008, 14:55
Samsun - Yabancılar Pazarı
(+)

(+)

(+)

(+)
(+)Tarihçe

Samsun Yabancılar Pazarı 1990 Yılında Rusya’ya bağlı devletlerin bağımsızlığını ilan etmesi ve sınır kapılarının açması sonucu Karadeniz Bölgemizde oluşan bavul ticareti ile başlayan alış veriş merkezleri halinde kurulmuştur.
İlk Kuruluş yeri Cumhuriyet Meydanı'dır.Daha sonra Büyük Otel'in arkasında’ki uzun yol boyunca oluşarak büyümüştü.1990-1993 yıllarında bu bölgeden alış veriş yapan esnaflara Büyükşehir Belediyesi tarafından fuar alanına yapılan düzenli alışveriş yeni 2006 yılına kadar sürmüştür.Bu dönemler içinde pazarın hem konumu hemde esnaf yapısı çeşitli evrelerden geçerek gelişmiştir. Kurumsallaşma yönünde yapılan çalışmalarla esnafı çatı altında toplayan derneğimize illere olarak esnaf odamızın kurulması 1998 spor Kulübümüzün 1999 Pazar camisinin yapılması (v.s) çalışmalar pazarımızın Samsun'da kalıcı olmasını sağlamıştır.
Pazarımızda ticaret faaliyetlerinde bulunan yaklaşık 3000 civarında esnaf iş imkanı bulmuş ailelerini geçindirmek için büyük mücadeleler vermiştir. Pazarımızda 1016 işyeri bulunmaktadır.Her işyerinde 2-3 kişi çalışmaktadır. Kurulduğu günden günümüze gelen pazarımız sosyal ve kurumsal yapılanması bitirmiş cağımızın ve günümüzün projelerini yeniliklerini pazarımıza kazanılması konusunda
siyasi ve bürokratların tanı değerleri olarak bölgemizin en büyük Yabancılar Pazarı unvanını almıştır.
Pazarımızın en son Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı ve bizlerinde talep ettiği olmazsa
Olmadığımız pazarımızın bulunduğu alanda modern bir alışveriş merkezi olması konusunda buluşmalar bitmiştir. Yeni pazarımızın ihalesi yapılmış temel atma aşamasına gelmiştir.
Bizler 1990 yıllarda sokaklarda eski tezgahlardan gelen esnaf yapısı müteşebbis harem kefler içerisinde girecek bir çok insana iş vermeye üretim yapmaya başladık fason atölyeleri açarak tekstil, konfeksiyon, hediyelik eşya, ayakkabı, çiçekçilik (v.s) üretmeye başladık.
Hedefimiz değişen ve gelişen Samsunumuzda bölgemizin en çok ziyaret edilen en çok alışveriş edilen en çok katma değer vergisi üreten iş merkezinin esnafları olmaktadır. Pazarımın ziyaret eden Samsun halkımızı civar illerden gelen misafirlerimize her geldiklerinde değişmiş bir alış veriş merkezi sunmaktadır.

Kaynak: Serkan-Önce Samsun bloglarıEn son Mete_izm tarafından Cmt 18 Ekm 2008, 15:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi


ersin55
9 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 03:06(+)


mahinur

9 yıl önce - Sal 23 Arl 2008, 02:15

Fotoğraf köprü üzerinden çekilmiştir. Yabancılar Pazarı ve Protokol Yolu birlikte görülmektedir.


(+)
ersin55
9 yıl önce - Pts 12 Oca 2009, 01:17(+)


ersin55
9 yıl önce - Sal 14 Nis 2009, 00:34

Sahil Yolu'ndan Yabancılar Pazarı Çarşısı


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler