Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Oguzhan34
9 yıl önce - Prş 16 Ekm 2008, 12:56
İlker Başbuğ'dan Karaman vurgusu


Genel Kurmay Başkanı Aslen KaramanlıOrgeneral İlker Başbuğ, aslen Karamanlı olduğunu, balkan harbi sırasında ailesinin Konya ve Karaman'dan göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Balkan Savaşı'ndan sonra Makedonya'nın Manastır kentinden Türkiye'ye göç eden ailesinin Karaman kökenli olduğunu söyledi. Başbuğ, "Manastırlı dedem 'Karaman'dan Rumeli'ye gelmişiz' derdi" diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ’un Gazi Orduevi’nde verdiği 30 Ağustos resepsiyonuna, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Köksal Toptan katıldı.

Gazi Orduevi'nde önceki gün yapılan 30 Ağustos resepsiyonunda, basın mensuplarıyla sohbet eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ısrarlı sorulara rağmen güncel sorunlar konusunda değerlendirme yapmadı. "Biz 30 Ağustos’u konuşuyoruz. 30 Ağustos’un siyasi boyutlarını, mali boyutlarını konuşuyoruz" diyen Başbuğ, Büyük Taarruz'u askeri, diplomatik ve siyasi yönleriyle gazeticilere anlattı.
Daha önce Kudüs'teki ağlama duvarının önünde çekilmiş fotoğrafları yayımlanarak, hakkında spekülasyonlar yapılan Başbuğ, resepsiyonda, ailesinin Manastır göçmeni olması konusundaki soruya yanıt verirken çok hassas davrandı. Başbuğ'un sorularımıza yanıtları şöyle:
- Efendim, aileniz Manastır'dan ne zaman gelmiş?
- Balkan Harbi'nden sonra. Siz, Rumeli'ye gidenlerin nereden gittiğini biliyor musunuz?
- Osmanlı döneminde Karaman'dan...
- Dedem bana, 'Bizler, Karaman'dan Rumeli'ye gelmişiz' derdi.


Manastır'dan ailesinin ne zaman ayrıldığına ilişkin bir soru üzerine ise Orgeneral Başbuğ, "Balkan harbi sırasında ayrılmışlar. Balkanlar'dan göç etmek zorunda kalanların kim olduğunu biliyor musunuz? Konya ve Karaman'dan. Çocukluğumda dedemle konuşurdum, o da buralardan göç ettiklerini söylerdi" şeklinde konuştu.

İHA ANKARA ,Milliyet 1 Eylül 2008


Hüseyin C
9 yıl önce - Prş 16 Ekm 2008, 13:03

Osmanlı zamanında balkanlara yerleştirilenlerin içerisinde Konya-Karaman havalisinden çok ahali var ama bu balkanlardan anadoluya gelen "balkan göçmenleri"nin tümünün bunlardan oluştuğu anlamına gelmez. Bir çok balkan göçmeni esasen pomak-boşnak-arnavut yada seferad kökenli olduğu halde "Türklüklerini" vurgulamak amaçlı olarak "dedelerimiz Konyadan Karamandan buralara yerleşmiş" klişesini kullanırlar. Bu klişe cümle sayın Başbuğun durumu için gerçek olabilir o ayrı konu.

Oguzhan34
9 yıl önce - Prş 16 Ekm 2008, 13:21

Alıntı:
Osmanlı zamanında balkanlara yerleştirilenlerin içerisinde Konya-Karaman havalisinden çok ahali var ama bu balkanlardan anadoluya gelen "balkan göçmenleri"nin tümünün bunlardan oluştuğu anlamına gelmez. Bir çok balkan göçmeni esasen pomak-boşnak-arnavut yada seferad kökenli olduğu halde "Türklüklerini" vurgulamak amaçlı olarak "dedelerimiz Konyadan Karamandan buralara yerleşmiş" klişesini kullanırlar. Bu klişe cümle sayın Başbuğun durumu için gerçek olabilir o ayrı konu.


Elbette "balkan göçmenleri"nin tümünün Konya-Karaman havalisinden oldugu söylenemez.Yalniz buyuk cogunlugu bu yörelerdendir.Bizde aslen Karaman kökenli balkan göçmeniyiz.Makedonya'da hala yakinlarimiz yasiyor.Hepsi öz be öz Türk ve Konya-Karaman kökenlidir.hasan arpak
7 yıl önce - Pts 21 Mar 2011, 14:28

mesela atatürkün soyu da buraya dayanır.
bknz.atatürkün soyu: kızıl oğuzlar (kocacıklar).ali güler.türkler ansiklopedisi c.16 sy 467


Misafir 311

2 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2015, 15:31

Anadoludan balkanlara göç daha önceki tarihlerde de ve daha sonraki tarilerde de muhakkak olmuştur,en yoğun göç alanı Aydın ve Karaman arasındaki yörük ağırlıklı 1640-1700 tarihleri arasındadır diye biliyorum,balkanlar daki varış noktası ise Razgrat merkezli kısmen de Rusçuk ,Silistre ve Şumnu ( deli orman ) bölgesi.

Misafir a7b

1 yıl önce - Sal 04 Tem 2017, 12:44

Misafir 311 paylaştığınız bilgiler için sizleri tebrik ederim ,bende imkanlarım ölçüsünde kısmen osmanlı arşivlerinden aldığım sonuçlar sizin açıklamalarınız ile tamamen örtüşüyor .Cenkcan
8 ay önce - Prş 02 Ksm 2017, 23:04

Karaman'da zamanında yaşayan Türkler Bulgaristan'a ve diğer bölgelere gönderildi.

Bugün uzaktan o kente baktığınızda düşük kalite göze çarpıyor. Şahsen gidip görmeyi düşündüğüm bir yer değil.

Türkiye'nin en dikkat çekmeyen illerinin başında geliyor.


En son Cenkcan tarafından Prş 02 Ksm 2017, 23:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Björn Ironside
8 ay önce - Prş 02 Ksm 2017, 23:36

Alıntı:
Düşük kalite göze çarpıyor. Şahsen gidip görmeyi düşündüğüm bir yer değil.

Düşük kalite derken?


Björn Ironside
8 ay önce - Prş 02 Ksm 2017, 23:39

Mesajını niye değiştirdin?

Misafir 799

8 ay önce - Prş 02 Ksm 2017, 23:54

"Karaman'da zamanında yaşayan Türkler Bulgaristan'a ve diğer bölgelere gönderildi.
Yerli halk Ermenidir oranın.
Türkiye'de ismi Ermenilerden gelen tek ilçe (Ermenek) yine bu ildedir.
Düşük kalite göze çarpıyor. Şahsen gidip görmeyi düşündüğüm bir yer değil."
ALINTI

Neden bu ülkenin insanlarını karalamayı amaçlıyorsun?
Latincede Germenikopolis geçer. Anlamı:Yükseklerde yaşayan yiğit insanların ülkesi. Ermenek'in Ermenlilerle uzaktan yakından zerre kadar ilgisi yoktur. Karalamak için yalan uyduruyorsun.

Ahalisi Ermeni değil Avşar Türkleridir.

Seçim sonuçları
https://secim.haberler.com/2015/ermenek-secim-sonuclari/sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET