Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Asarcık Camileri


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Sal 14 Ekm 2008, 00:45
Samsun - Asarcık Camileri
(+)Asarcık Ulucami (Yeni)

(+)İlginç Mimarisiyle Asarcık İlçemize Kazandırılan Muhteşem Bir Eser.

(+)
(+)

(+)
Şükrü CENGİL

Hiç kimsenin böylesine bir eserin yapılabilecğine ihtimal dahi vermediği bir anda, sıfır bütçeyle yola çıkarak önce Asarcık halkının ve Belediyesinin sonra Çevre Belediyeler hayırsever vatandaşların desteğini arkasına alarak 2(iki) yıl gibi kısa bir sürede (kendi ifadesiyle iki yıl 13 gün -Bugün 11 Ekim 2008) bu Şaheseri Asarcık'a ve dolayısıyla Samsun'a ve ülkemize kazandırılamasına vesile olan saygıdeğer büyüğümüz Şükrü amca, aynı zamanda Şeyh Şamilin Torunudur.

Bu işi başarabileceği hususunda kendisine olan güveninin, Asarcık halkının yardımseverliğini çok iyi bildiğinden kaynaklandığını anlatan Şükrü amca, hayır sahiplerinin gayretlerinden de bir bahsetti. Günlerce sevabına çalışan ustalardan tutunda çimento, çakıl, kum gibi malzemeleri hayır olarak getirip buraya yığanları en son olarak da camiye döşenen (51.700,00) ellibirbinyediyüzYTL tutarındaki halı paralarının ödenmesini Asarcıklı hanımların üstlendiğinden övgüyle sözetti.

Bu halkın birlik ve beraberlik içinde bu ülke için neler yapabileceğinin en güzel ispatı olan bu güzide eserin ortaya çıkışını kare kare belgeleyen sevgili Sefer GİRİŞEN abimizin Ulucamiin inşaatıyla ilgili albümü aşağıdaki linktedir.
Ulucami İnşaat Fotoğrafları


.Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Sal 21 Ekm 2008, 23:14
Asarcık Yeni Camii
(+)Yeni Camii

Ulu Camiiden sonra Çifte Minaresiyle Asarcık İlçemizin Simgesi olmuştur.(+)
(+)


Musa Çetin
9 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 12:56
Üzüntüm


Samsun lu arkadaşlar Asarcık ta o kadar tarihi camii var, ama resimleri kısıtlı. Böylesine güzel ahşap yapılar artık yok gibi. İmkanı olanlar resmederlerse çok memnun olurum. SaygılrımlaÇetin KOŞAR

7 yıl önce - Cum 13 May 2011, 04:16
Asarcık, Koşaca Köyü Tarihi Ahşap Camii


Samsun ili Asarcık İlçesi Koşaca Köyü 114 ada, 10 parselde yer alan yapı köy tüzel kişiliğine aittir. Cami yüksek taşlar üzerine yükseltilmiş, dörtgen planlı, kırma çatılı, alturka kiremitli bir yapıdır. Üç tarafı avlulu ve iki katlıdır. Her iki kat avlusu da tümden ahşap korkuluklarla çevrilidir.(+)

Camiye giriş kuzey cephedeki kemerli basit kapıdan yapılmaktadır. Bu cephenin sol köşesinde üst kata çıkan merdivenler bulunduğundan avlu korkulukları bu kısımda ikinci kata kadar kesintisiz uzanmaktadır.(+)

Sağ taraftaki iki sütun başında ise aplike ahşap kazıma süslemeler mevcuttur. Caminin alt ve üst giriş kapıları aynı tarzda yapılmış, dörtgen satıhlara bölünmüştür.(+)

Alt kat saçak altında karşılıklı yerleştirilmiş ve farklı renklerde boyanmış kazıma palmet motifleriyle süslü bir silme yer almaktadır. Caminin içinde de tüm yüzeyler hiç boş yer kalmayacak şekilde bitkisel motiflerle boyanmış ve süslenmiştir.(+)

Alt katın duvarlarında aynı süslemeler tekrarlanmış, üst kat duvarları ve tavan göbeğinde benze motifler kullanılmış, motif harici yüzeyler ise leke çalışması halinde boyanmıştır.
(+)

Minaresi bulunmayan ahşap geçme tekniği tekniğiyle yapılan camide doğu, batı ve güney cephe her katta ikişerden dörder pencere, kuzey cephede ise sadece üst katta iki pencere bulunmaktadır.

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 15.07.2004 tarih ve 966 sayılı kararıyla koruma altına alınmıştır.
KAYNAK: Samsun İl Özel İdaresi, Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri, Samsun 2009, Sayfa: 298


Çetin KOŞAR

7 yıl önce - Cum 13 May 2011, 04:23
Asarcık, Koşaca Camii
(+)

Koşaca Camii, Kavak Asarcık yolu üzerinde Koşaca Köyü’ndedir. Yerleşim yerinden uzakta mezarlık içinde kurulmuştur.(+)

(Kültür ve Turizm Bakanlığının tabelası hariç) Herhangi bir inşa ve tamir kitabesine sahip olmayan Caminin yöre halkının beyanlarına göre 19.yy'da inşa edildiği söylenmektedir.
(+)

(+)

(+)

(+)


Koşaca Camii, tezyinat bakımından zengindir. Yapının iç kısmında tezyinatsız çıplak hiçbir yer bırakılmamıştır. Tezyinat kökboyası ile yapılmış kalem işi süslemelerden ve boyanmış oymalardan oluşmaktadır. Süslemeler bitkisel karakterli olup daha çok çiçek ve yaprak motiflerinden ibarettir
KAYNAK: Yılmaz CAN, Samsun Yöresinde Bulunan Ahşap Camiler, Etüt Yayınları, İstanbul 2004, Sayfa: 63-66,cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler