Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
denizdab
11 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2008, 21:05
Adana Pozantı Çamalan 1. Dünya Savaşı Şehitliği

Adana Pozantı Çamalan I. Dünya Savaşı Şehitliği

I. Dünya Savaşı sırasında Suriye Cephesinde ve Toroslarda cephane ve asker nakliyatı sırasında şehit düşen Türk-Alman askerleri için Adana Pozantı Çamalan'da bulunan harap haldeki şehitlik yöre halkının isteği üzerine yeniden düzenlenmiş ve 27 Mayıs 1994 tarihinde törenle halkın ziyaretine açılmıştır. Şehitlik'te Heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapılmış bir Mehmetçik Anıtı da yer almaktadır. I. Dünya Savaşı Şehitliği'nin Türk bölümünde 30 blokta 300 şehit adı, Alman bölümünde bir blok üzerinde 20 Alman adı bulunmaktadır

gürkan erdoğan
11 yıl önce - Prş 09 Ekm 2008, 00:48

Hacıkırıda köprü ve tünel inşaatında ölen Almanların mezarları,Hacıkırdaki alman mezarlığından alınıp götürülmüştü.Acaba burayamı gömüldüler.

denizdab
11 yıl önce - Pzr 12 Ekm 2008, 16:00

1 dünya savaşı şehitliği olduğuna göre buraya gömeceklerini sanmıyorum

Resul GUL
11 ay önce - Pts 12 Ksm 2018, 23:37
Adana Pozantı Çamalan 1. Dünya Savaşı Şehitliği

Linkte bahsedilen Şehitlik ile Başlıkta Bahsi geçen aynı yer mi acaba? bilen var mı?

Alıntı:
Tekir’i aştıktan sonra Karboğazı, Gülek sonra Çamalan’a varıyorsunuz. Tarsus’a yaklaşık 30-40 km. Çamalan’dan aşağı sarkınca solda “Çamalan Şehitliği” yazısını gördüm. Zaten inin cinin top oynadığı normal Adana yolundan sola döndüm. Girişte bulunan büyük bir Mehmetçik heykelinin yanına park edip şehitliğe girdim.

Şehitlik mezarlar şeklinde düzenlenmiş. Her mezarda 10 şehit ismi var.

Kitabesinde şunlar yazıyor:

Birinci Dünya Savaşı’nda Adana ve İçel bölgesini işgal eden İngilizler ve Fransızlar Anadolu’ya geçmek için 3000 kişilik bir kuvvetle bu bölgeye saldırdılar. Çoğunluğu Ermeni milislerden oluşan düşman kuvvetleri Pozantı, Gülekboğazı ve çevresinde sivil halktan yüzlerce kişiyi öldürdüler.

https://www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=167912

Ahmet Nadir İşisağ

11 ay önce - Prş 15 Ksm 2018, 15:31

(Çsmalan- Türk Şehitliği-1952- )

Yanlız burada bahsi geçen savaşlar Kavaklıhan I ve Kavaklıhan II savaşları olması gerekli zira savunma durumunda bulunan Kuvvayi milliye güçleri çok zor anlar yaşamış 3000 bin kişilik , üstelik zırhlı araçları ve tankları olan Fransızlara direnmeye çalışmışlar ve şehitler vermişlerdir. Herşeye karşın Fransızlar yolu açıpda Pozantıya geçememişlerdir. Fransız komutan Gracy bundan sonra görevinden alınmıştır.

Bilgi için:
https://www.google.com.tr/search?q=%C3%87amalan+T ...O7DKY6WFM:

sayfa 1
ANA SAYFA -> ADANA