Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ahmet_ozbuluk

13 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2008, 17:33
Gaziantep'in Kardeş Şehirleri

Gaziantep'in Kardeş Şehirleri - (Diğer Başlıklar)

Gaziantep, İsveç'in ikinci büyük şehri olan Karlstad şehri ile kardeş şehir oldu.
Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen protokol törenine, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Karlstad Belediye Başkanı Lena Windanl, Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, bazı ilçe belediye başkanları ve daire müdürleri ile İsveç'ten gelen heyet katıldı.
Törende İngilizce bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kardeş şehir protokolü imzalayacakları Karlstad şehrinde doktorluk yaptığını hatırlattı. Güzelbey, "İnanıyorum ki, bu kardeş şehir ilişkisinin kurulması, aydınlık bir geleceğe birlikte attığımız ilk ve büyük bir adım olacaktır. Meydana getireceğimiz sinerji ile sosyal, kültürel, eğitimsel, ekonomik ve ticari bir çok projede işbirliği yapacağımız gibi Türkiye-İsveç ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağlayacağız" dedi.
Karlstad Belediye Başkanı Lena Windanl da Gaziantep'te bulunmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek, "Birlikte çalışmaya başlamamızın heyecanını yaşıyoruz. Karlstad geleneksel bir ticaret şehri. Ancak son zamanlarda eğitim ve küçük sanayi şehri haline de getirdik. Karşılıklı kardeşlik ilişkileri içerisinde öncelikle öğrenci mübadelesi ve üniversite konularında çalışma yapmak istiyoruz. Sosyal ve kültürel konularda da ortak bir çalışma sergilemek amacındayız" diye konuştu.
Vali Süleyman Kamçı ise Karlstad şehri ile imzalanacak kardeş şehir protokolü ile Gaziantep'in 6. kardeş şehri olacağını ifade ederek, "Bu bizim için çok önemli. Küreselleşen dünyada ülkeler birbirlerine daha çok yakınlaşıyor. Biz kardeş şehirlerimizle küreselleşmeyi yakaladığımıza inanıyorum. Kardeş şehir protokolünün imzalanması ile bundan sonra yapılacak çalışmalarla iki ülke ilişkilerine de olumlu katkı sağlayacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından İsveç'ten gelen heyete Gaziantep'i tanıtan İngilizce bir sunum yapıldı. Sunumun ardından kardeş şehir protokolü imzalanarak bir kokteyl verildi.

http://www.olaymedya.com/haberdetay.php?id=6444&gtip=1

emir123
13 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2008, 17:57

Tebrik ediyorum Gaziantep belediye başkanını bu atılımından dolayı. Türk'ün türkten başka dostu yoktur diyenler bir daha düşünsün. Globalleşen dünyada bu tür dayanışmaların her iki tarafada çok katkıları olur.

Ayhan
13 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2008, 23:52

Gaziantep'in Kardeş Şehirleri:

Duisburg, Almanya
Halep, Suriye
Nijmegen, Hollanda
Kuveyt, Kuveyt
Karlstad, İsveç

Kardeş şehirler adına yapılan kavşak:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=58480

Ömer Humanızlı
13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 18:36
Kardeş Şehir Nijmegen Bulvarı Açıldı

Kardeş Şehir Nijmegen Bulvarı Açıldı

Biz kardeş şehir ilişkilerini duvara asılan kağıt veya tabela olarak görmüyoruz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda'nın Nijmegen Şehri Belediyesi arasında imzalanan Kardeş Şehir Protokolü ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisinin onayı ile Osmangazi mahallesi 3 Nolu sokağa verilen Nijmegen Bulvarı yapılan törenle açıldı.

Nijmegen Bulvarı açılışına Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı , Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Asım Güzelbey , Nijmegen Belediye Başkanı Mr. Thom de Graaf ,Gaziantep Üniv.Rektörü Prof.Dr. Yavuz Çoşkun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÜZELBEY : KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİLERİNİ DUVARA ASILAN TABELA OLARAK GÖRMÜYORUZ

Gaiziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey yaptığı konuşmada ' Bundan iki yıl önce Hollandanın Nijmegen şehri ile kardeş şehir protokolü imzalamaştık.Bu iki yıl içinde bir çok kültürel ve sosyal alanda projeler ürettik.AB projesi olan düşkünler evi restorasyonu Nijmegen belediyesinin çok büyük katkısı olmuştu.Biz kardeş şehir ilişkilerini duvara asılan kağıt veya tabela olarak görmüyoruz.Bizim bu ilişkilerimiz sonucu iki ülke arasında dostluk ve kardeşliğe katkı sağladığı gibi özelikle Hollanda'da yaşayan vatandaşlarımızın içinde önemli olduğuna inanıyorum.Bu tür ilişkiler değişen Gaziantep vizyonunun Avrupaya açılmasının bir göstergesidir' dedi.

(+)

Nijmegen Belediye Başkanı Mr. Thom de Graaf ' İzlenimlerim doğrultusunda Gaziantep ve Nijmegen tarihe çok bağlı şehirler olarak gördüm.İki şehrin çok eski tarihlere dayandığını ve Gaziantep'in Nijmegen den daha derin bir tarihe sahip olduğuna inanıyorum.Burada Gaziantep'in Güneydoğu Anadolunun bölgesinin çok önemli bir şehri olduğunu gördüm.Gaziantep'in Avrupada isminin çok geçtiğini biliyorum.Gaziantep ve Nijmegen belediyeleri olarak kendi vatandaşlarımıza önemli projeler üreteceğimize inanıyorum.Kültürel ve sosyal proje paylaşımımız devam ediyor.Çalışmalarından dolayı Dr. Asım Güzelbey'e çok teşekkür ederim'diye konuştu.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, 'İki ülke şehirleri arasında yapılan çalışmaların her iki ülke için hayırlı olacağına inanıyorum.Nijmegen ile ilimiz arasındaki dostluğun simgesi olan bu bulvarın açılışı için bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum' diye konuştu.

http://www.gaziantep.com.tr/haberler.php?hid=1076

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 20:27

Bu sitede birileri gaziantep türkiye'de doğru düzgün tanınmıyor ki dünya da tanınsın diyordu...

bu başlık güzel cevap olmuştur herhalde.

türkiye'de gaziantep'i tanımayan adamın alnını karışlarım ben

avrupa'da adımızı ezberlemeye başladı yavaş yavaş. tanınmak için daha da sportif başarı gerekiyor maalesef oda olacak gibi..

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Prş 02 Nis 2009, 12:45
Gaziantep'e Bir Kardeş Şehir Daha: Ludwigshafen

Kardeşlik Anlaşması İmzalandı

Almanya'nın Ludwigshafen kenti ve Gaziantep arasında imzalanan şehir anlaşması protokolü törenine katılan Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer, "Biz Türk vatandaşlarını kendi halkımız gibi benimsedik" dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda düzenlenen törene, Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer, Almanya Büyükelçisi Eckart Kuntz, Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. İmza töreni öncesinde konuşan Almanya Büyükelçisi Eckart Kuntz, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini ifade ederek, "Geçtiğimiz yıl Ludwigshafen kendinde yaşanan üzücü
olayla ilgili bende buradaki cenaze törenine katıldım. Şunu iyi biliyoruz ki Türkiye ve Almanya'nın dostluğu çok eskilere dayanmaktadır. İlişkileri iyi olan bu iki ülke gibi başka ülkeler bulunmamaktadır. Türk vatandaşlarımızın acısını bizlerden derinden hissediyoruz" dedi.
Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse ise yangın sırasında kentin bütün imkanlarının seferber edildiğini ifade ederek, "Yangının çıktığı gün itfaiye ekiplerimiz ve kurtarma ekiplerimiz binada çok yoğun bir şekilde çalıştılar. Kendi hayatlarını bile tehlikeye atan itfaiyecilerimiz içeriden 47 Türk vatandaşımızı çıkardı. Büyük gayretlerin gösterildiği çalışmalara rağmen yinede 9 Türk vatandaşı kaybettik. Bu acıyı bizlerde sizinle paylaşıyoruz. Olayın meydana gelmesinin hemen ardından Ludwigshafen kendine
Türk yetkililerde geldi. Burada kendileri de incelemelerde bulunarak faciayı anlamaya çalıştılar. Bugün orada o gün hayatını kaybeden Türk vatandaşlarımızı saygıyla anıyorum" diye konuştu.
Alman Bakan Maria Böhmer ise yaşanan facianın ardından gerekli çalışmaların büyük bir titizlikle yapıldığını anlatarak, "Yaşanan bu üzücü olayın ardından iki ülke arasındaki ilişkileri de büyük oranda olumlu etkileyecek olan Ludwigshafen Gaziantep Şehir anlaşma protokolünün imzalanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. O faciada bölgedeki idarecilerimiz gerekli bütün çalışmaları yapmıştır. Ben ve bölgedeki yöneticiler Türk vatandaşları kadar üzülmüştür. Biz Türk vatandaşlarını kendi halkımız gibi
benimsedik. Kendi vatandaşımız olarak gördüğümüz Türk vatandaşlarımıza her yetkilimiz büyük bir ilgi göstermektedir" diye konuştu.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey Almanya hükümetinin olayı samimi bir şekilde araştırdığını ifade ederek, "Ludwigshafen kentinde yaşanan facianın ardından Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer'in girişimlerini gerçekten çok samimi buldum. Olayla ilgili yapılan bütün çalışmalardan ötürü tüm Alman hükümetine teşekkür ediyorum. Bugünden sonra iki ülke arasındaki dostluk biraz daha artacaktır.
Yapılan konuşmaların ardından Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey hazırlanan protokolü imzaladı. Daha sonra Baskan Güzelbey Alman Bakan Maria Böhmer ve heyete çeşitli hediyeler sunarken, Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse'de Başkan Güzelbey'e Ludwigshafen'nin fotoğrafınıa hediye etti.

Alman Bakanın Gaziantep Temasları

Almanya Federal Göç, Kaçaklar ve Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Gaziantep'te çeşitli temaslarda bulundu.
Dün gece Gaziantep'e gelen Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer, Almanya Büyükelçisi Eckart Kuntz, Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse ve beraberindeki heyet, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i ziyaret ederek özel defterleri imzaladı.
Alman Bakan Böhmer, bir süre önce Ludwigshafen'de yaşanan facianın üzüntüsünü hala taşıdıklarını belirterek, "Buraya geliş amacımız iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmektir. Ayrıca vatandaşımız gibi gördüğümüz ve Ludwigshafen'de meydana gelen yangında hayatını kaybeden Türk vatandaşları anıyoruz. Yaşanan olayın hemen ardından kentte yoğun bir çalışma yapılamış ve yangına müdahale edilmiştir. Buradaki yangında bir çok Türk vatandaşı da kurtarılmıştır. Olayın aydınlatılması için Türk Polis Teşkilatı
ile birlikte çalıştık. Olayın kundaklama olamadığı anlaşıldı ancak yangının tam olarak neyden kaynaklandığı da tespit edilemedi. Bu acıyı her Türk vatandaşı gibi bizler de derinden hissediyoruz. Bu olaydan sonra anladık ki iki ülke insanları arasındaki iletişimi artırmamız gerekiyor. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle yaptığımız tüm görüşmelerde bunun üzerinde durduk" dedi.
Vali Kamçı ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getirerek bölge hakkında bilgiler verdi.
Bakan Böhmer, daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey tarafından karşılanan heyete slayt gösterimi ile Gaziantep'in tarihi anlatıldı. Başkan Güzelbey, Gaziantep tarihinin çok eskilere dayandığını ve bu tarihi yapıları ortaya çıkarmak için belediye olarak büyük gayret sarf ettiklerini söyledi. Güzelbey tarihe büyük önem verdiklerini ifade ederek, "Kendimizin tarihi yapılarını restore etmek için çeşitli projeler hazırladık. Bunların en önemlisi
Kültür Yolu Projesi'dir. Bu projenin tamamen hayata geçirilmesi durumunda Gaziantep gerçek kimliğine kavuşacaktır. Şuanda bu projenin bir çok ayağını tamamladık. AB destekli bu projeleri kısa sürede bitirerek kentimizi güzel bir görünüme kavuşturmak istiyoruz" dedi.
Bakan Böhmer, Gaziantep tarihine hayran kaldığını belirterek, "Bizim tarihimiz sizlerinki kadar eski olmasa da bizim bölgemizde de muazzam eserler var. Ancak Gaziantep'teki bu tarihi dokuların korunması için yapılan çalışmalardan ötürü herkesi kutluyorum" diye konuştu.

http://www.olaymedya.com/kardeslik-anlasmasi-imzalandi.html

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Prş 02 Nis 2009, 14:09

Alıntı:
Ludwigshafen kenti

Bu kent şu vahim yangın olayının olduğu yer değil mi? Hani Gaziantep'li vatandaşlarımızın öldüğü?

Mehmet_Alperen
13 yıl önce - Prş 02 Nis 2009, 14:20

Evet geçen sene bu yangında 9 insanımız can vermişti
http://www.haberler.com/almanya-da-bir-binada-cik ...li-haberi/

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Prş 02 Nis 2009, 16:45

Belki bu yangınla bir ilişkisi vardır bahsedilen kardeş şehirliğin.

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 12:54

Alıntı:
Dosluğu Gelişiyor

Federal Almanya Hükümetinin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'e Türkiye ziyaretinde eşlik eden Ludwigshafen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Eva Lohse, Gaziantep ziyaretinde edindiği izlenimleriyle ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.
Temaslarının olumlu geçtiğini ve dostlukların önümüzdeki dönem gelişeceğini kaydeden Dr. Lohse, Gaziantep'e yaptığı ziyarette, kendilerine gösterilen ilgi ve alâkadan bir hayli memnun olduğunu kaydetti. Ludwigshafen Büyükşehir Belediye Başkanı, iki şehir arasında imzalanarak hayata geçen dostluk antlaşmasının, gelecekte her iki tarafın birbirini daha yakından tanıma fırsatı doğuracağını vurguladı. Kısa sürede yoğun geçen program nedeni ile Gaziantep'i fazla tanıma şansı bulamadığına da dikkat çeken Dr.
Eva Lohse, gösterilen misafirperverlikten dolayı başta Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey olmak üzer ve tüm yetkililere teşekkür ettiğini belirtti.
Çok olumlu geçen ziyarette Ludwigshafen Parkı'nın açışını gerçekleştirdiklerini ve 3 Şubat 2008 tarihinde meydana gelen Ludwigshafen yangın faciasında hayatını kaybeden 9 Türk'ün mezarlarını ziyaret ettiklerini de ifade eden Lohse, Gaziantep ile facia sonrası oluşan dostluk görüşmelerinin bu ziyaret sonrası yeni bir boyut kazandığına işaret etti.
Ludwigshafen Büyükşehir Belediye Başkanı, Gaziantep'in daha önce Almanya'da Duisburg ile olan kardeş şehir projesinden dolayı dostluk antlaşması ile pekiştirilen iki şehir arasındaki ilişkinin, kardeş şehir projesinden daha da ileride bir boyutu olacağının altını çizdi. Gezinin hem geçmişi anımsama hem de geleceğe bakma açısından çok iyi bir karışım oluşturduğuna dikkat çeken Lohse, "Yangının bir talihsizlik olduğu, her iki tarafça da kabul ediliyor. Orada 9 kurbanın mezarlarını oradaki yakınlarıyla
beraber ziyaret ettik ve kurbanların anısına yapılan parkı ve anıtı açtık" dedi

http://www.olaymedya.com/gaziantep-ludwgshafen-do ...siyor.html

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET