Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Özcan

15 yıl önce - Sal 20 Nis 2004, 17:49
Bursa - Gölyazı


Gölyazı
Dönüşte uğranabilecek belki de en güzel yer.

http://wowturkey.com/tr13/Ozcan_5Golyazi.jpg

Çok önceleri, Marmara Denizi'nin güneyinde bulunan Odryses (M.K.Paşa) Çayı, Bandırma'dan denize dökülürmüş. Bugünkü göl  de yokmuş. Gölün olduğu yerde Apollonia Krallığı, M.K.Paşa'nın bulunduğu yerde de Melde Krallığı bulunmaktaymış. Apollonya kralının güzel kızını Melde Kralı, oğluna istemiş. Ancak kızın gönlü olmadığı için varmamış bu prense. Kral, bir tepe üzerinde saray yaptırarak, kızını buraya saklamış. Bunun üzerine kızan Melde Kralı, "Görün o zaman" demiş. Odryses  Çayı’nı Apollonia kentinin bulunduğu topraklara doğru çevirmiş. Irmak, tüm Apollonia topraklarını sular altında bırakmış. Apollonia kenti ile, prensesin bulunduğu sarayın çevresi sularla çevrili birer ada olarak kalmış. Apolyont (Ulubat) Gölü de işte böyle oluşmuş. Doğal ve tarihsel güzellikleri içinde yaşayan köylülere göre Ulubat Gölü'nün oluş öyküsü böyledir.Uluabat Gölü kıyısında kurulmuş, antik dönemde Apollonia adıyla tanınan köydür. Yerleşim Bizans döneminde de devam etmiş, 14. yüzyılın başında Selçuklu ve Osmanlı akınlarından korkup İznik ve Bursa'dan kaçan Hıristiyanların sığınma yeri olmuş. Göle doğru uzanan yarımada ile asıl köyün bulunduğu ada arasında yer alan köprü, yakın zamanlara kadar ahşapmış. Akşam olduğunda kapılar kapatılıp köprü, şato girişleri gibi kapatılırmış. Bugün bir balıkçı köyü görünümündeki köyde Aya Konstantin Kilisesi, Apollon Tapınağı'nın kalıntıları, antik tiyatro, antik kent kalesinin kısmen ayakta kalan surları gibi pek çok tarihi değer mevcut.Bir iki saatte adayı karış karış gezebilir, sonra gün batımını açık havada çay içerek izleyebilirsiniz.


Gölyazı başlığına gidecekafsin
15 yıl önce - Sal 27 Nis 2004, 16:27
Uluabat Gölü - Gölyazı - Apolyont


Çok güzel bir balıkçı köyü Gölyazı, kıyıya bir köprü ile bağlı durumda, ayrıca tam koy meydanında 450 yıllık olduğu söylenen bir çınar ağacı var.

Koy meydanında yakalanan balıklar içinde bir hal var,yakalanan bütün balıklar buraya getirilip, burda satılıyor,çeşit çeşit balıklar var.
Sahil kesiminin etrafı komple kayıklar ile çevrili...- Koy Kayıkları(+)


- Balıkçı takaları(+)


- Avlanan Balıklar(+)


Mustafa KIZIL
15 yıl önce - Prş 12 Ağu 2004, 12:53(+)
TolgaTek
15 yıl önce - Çrş 03 Ksm 2004, 12:09

Zeytinbağı yönünden Gölyazı'ya giderken Nilüfer Nehri'ni, Hürriyet Köyü yakınında geçtik.(+)

(+)


Ve Bursa-Karacabey yolunu aştıktan sonra Gölyazı'yı gördük...


(+)

(+)


Burası Göle (Apolyont) de ismini veren antik çağın Apollonia kenti üzerine kurulmuş. Apollonia kenti, Miletus'un bir kolonisi olarak M.Ö. 7. yy.da kurulmuş. Hellenistik dönemde Bithynia Krallığı'nın bir parçası olan bu kent, özellikle Roma döneminde zengin doğal kaynakları sayesinde zenginleşiyor. Bizans döneminde de önemini koruyan kent, Osmanlılar tarafından ilk fethedilen yerlerden bir tanesi. Burada kazı çalışmaları yapılmadı henüz. Ama sevgili arkadaşlarım Ali ve Serdar buradaki antik mimari kalıntıların ve Osmanlı evlerinin detaylı kayıtlarını tutmaya başladılar. DTCF'de bu sene bildirileri sırasında sundukları bilgisayar çizimleri beni o kadar etkiledi ki buraya gitmeden edemedim... Teşekkürler arkadaşlar, umarım en kısa zamanda yayınlarsınız çalışmanızı...

Yarımadaya yaklaşırken antik bir yolun kalıntısı ve etrafında mezarlar görülüyor.(+)


Bu yapı da belki de bir mezar binası. Ancak bütün bu alan kaçak kazılarla ve tarımsal faaliyetlerle tahrip edilmekte. (Yapının hemen önünde kaçak kazı çukurunu görebilirsiniz).(+)


TolgaTek
15 yıl önce - Çrş 03 Ksm 2004, 12:30

Gölyazı'nın kurulduğu yer bir yarımada ve ona köprüyle bağlanan bir ada. Asıl eski yapılar adanın üzerinde. Ama yarımada'da da bu 19.yy. kilisesi dikkatimizi çekti.
(+)


Kilise'nin içinde devşirilerek kullanılmış güzel bir Roma dönemi sunağı bulunmakta.(+)

(+)

(+)

(+)


Gölyazı'nın çevresindeki diğer adalarda da kalıntılar var. Bunlardan bir tanesinde büyük bir tapınak bulunmaktaydı. Bunun üzerine Bizans dönemi başlarında Konstantinus ve Helena Kilisesi kurulmuş. Konstantinus'un (İstanbul'u başkent yapan imparator) annesi Helena'nın ailesi zaten bu civarlardan, Drepenum Köyündendi ve Konstantinus çocukluğunu burada geçirmişti.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA