Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Konya - Kent Plaza (22 katlı 2 blok)
123 ... 123124125   sonraki »
Ana Sayfa -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ayhan
6 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 01:04
Konya - Kent Plaza (22 katlı 2 blok)

Kent Plaza projesinin arsası, kent merkezinin kuzeybatısında, Konya-Antalya Karayolu üzerinde konumlanmaktadır. Arsa, konut yerleşim bölgesi ile sanayi alanının kesiştiği bölgede yer almaktadır. Kentplaza projesi kentsel ve çevresel ölçekte alternatif kent merkezi olması hedeflenerek planlanmıştır.

İki ayrı parselde, alışveriş merkezi, konut ve otel fonksiyonlarından oluşan proje bütüncül tasarım anlayışı ile planlanmıştır. Projenin ana fikri, kentli için bir buluşma noktası olarak meydanların tasarımından oluşmaktadır. Plaza AVM, iki parselden oluşan arsanın kuzey bölümünde yer almaktadır. Proje, Konya’ya ve yeni gelişmekte olan bölgesine hizmet edecek “bölgesel alışveriş merkezi” olarak planlanmıştır. Plaza AVM’nin tasarımında yapı kütlesi cephede kullanılan farklı malzeme ve cephe hareketlilikleri ile bulunduğu çevreye mekansal olarak katkı sağlaması hedeflenmiştir. Toplam altı kattan oluşan yapının zemin katında dükkanlar, büyük mağazalar, birinci ve ikinci kattında dükkanlar, üçüncü kattında ise eğlence alanı olarak sinema, çocuk eğlence ve yeme içme alanı tasarlanmıştır. Konut ve otel fonksiyonlarından oluşan Plaza Konutları ve Oteli arsanın güneyindeki parselde konumlanmaktadır. İki ayrı parselde konumlanan Plaza Konutları aynı mimari karakterde iki bloktan oluşmaktadır. Alt çeperde ticari kullanım ile konutlar zeminden koparılmış, 22 katlı konut blokları olarak planlanmıştır. Plaza Oteli, iş çevrelerinin ihtiyaçlarına hizmet vermesinin yanısıra, restoran ve fitness salonları ile kentsel toplanma ve buluşma noktası olması hedeflenen bir otel şeklinde tasarlanmıştır. Toplamda 8 kattan oluşan otelde zemin katta ortak mekanlar, üst katlarda ise 128 adet tip oda, 8 adet suit oda ve 8 adet junior suit oda bulunmaktadır.

Kaynak: http://arkiv.arkitera.com/p9013-kent-plaza.html

hakan_ladikli

6 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 01:28

Bana burası aydınlıkevler itfaiyesinin olduğu yer gibi geliyor bir taraf belediyenin malzeme deposu bi tarafta itfaiye sanki.....

hakan sağlam
6 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 02:27

Hakan sana katılıyorum. Bu proje dediğin gibi altgeçit tramvay durağının hemen arkasındaki yıkımı devam eden belediyeye ait tesisin bulunduğu arsaya yapılacak galiba. Ayhan Bey'in verdiği linkteki fotoğraflara dikkatli bakılacak olursa altgeçit çok bariz bir şekilde görülmekte ve yolların durumu da burayı çağrıştırmaktadır. Konyamıza hayırlı olsun.

osman 42
6 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 07:59

Ayhan Kardeşimizin verdiği linkte Aydınlık Evler fen işleri Araç Bakım merkezi ve itfaiye merkezinin bulunduğu yer olarak gösteriliyor ..
Zaten o bölgede hummalı bir yıkım çalışması var tahminim ilk olarak fen işleri araç bakım merkezinin inşaatı başlar diye düşünüyorum çünkü itfaiye merkezinin yeni binası faaliyete geçmeden bulunduğu yeri hemen yıkıp zannedersem hemen teslim etmezler diye düşünüyorum

(Bölgenin uydu haritası)

Kemal Mustafa
6 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 08:26

Yalniz gosterilen makette bile altgecitler ihmal edilmemis )). Seviyorum Konya'yi ve altgecitlerini. Konyamizi guzellestiren herkesin emegine saglik...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> KONYA