Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
14 yıl önce - Pzr 15 Hzr 2008, 12:36
Gaziantep'te Vapur Keyfi: Kumla Vapuru


Gaziantep'te Vapur Keyfi: Kumla Vapuru - (Diğer Başlıklar)

Her Pazar Saat 12:00'de gemi harekete geçmektedir.

Tur Zeugma - Rumkale arasında gerçekleşmekte olup yaklaşık olarak 5 saatlik bir zaman diliminde sona ermektedir.

Pazar günleri saat 11:00' de Gaziantep İl Özel İdaresi önünden servisler hareket edecektir.

Tur Bölgesi:
Zeugma
Rumkale
Kamışlı Kaya Mezarları
Halfeti
Gümüşgün
Erenköy(fotoğraf alıntıdır.)


mustafa taşanyurek
14 yıl önce - Pts 23 Hzr 2008, 12:55
kumla motobotu hk


Turun 5 saat sürdüğü söyleniyor.İlk intibalara göre talep var gibi,bence bizim Haliç esirlerinden birini daha kurtarsalar sevaba girerler.5 saat süren bir tur ikinci gemiyide kaldırır bence.Anlatılanlara göre çok güzel bir tur,kimbilir belki birgün bize de katılmak kısmet olur.

marabakaptan
14 yıl önce - Cum 25 Tem 2008, 02:45
Kumla & Rumkale


Kumla gemisi ve Rumkale iskelesi.......İskeleye indikten sonra kaleyi gezebilir. kiliseleri, manastırı,
su kuyusunu, su sarnıçlarını, aziz nerses kilisesini görebilirsiniz

Yakında Rumkaleden 60 Km uzaklıktaki Atatürk baraj duvarını görmek mümkün olacak....Yaklaşık

150 metre yüksekliğinde hadi hayırlısı..Süha
14 yıl önce - Çrş 20 Ağu 2008, 22:47

"Kumla Vapuru" harıl harıl çalışıyorZeugma Antik Kenti ile Rumkale arasında Kumla Vapuru ile daha önce haftada bir kez düzenlenen turlar, cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra hafta içinde de gerçekleştiriliyor.

Yerli ve yabancı binlerce turist, Kumla ile Zeugma, Gümüşgün, Erenköy, Halfeti ve Rumkale'yi su üstünden keşfe çıkıyor.

Gaziantep'in Nizip ilçesi yakınlarında bulunan Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasında Kumla Vapuru ile gerçekleştirilen turlara yerli ve yabancı misafirler yoğun ilgi gösteriyor.

Her mevsim ayrı güzelliklere yelken açılan Fırat Vadisi'nde, bugünlerde Antep fıstığı toplayan çiftçileri ve fıstık bahçeleri görebilmek mümkün.

Vadinin gizli hazinelerini keşfe açılanlar seyahatleri boyunca, Urartu, Babil, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan yapıların yanı sıra suya gömülmüş ve sadece minareleri dışarıda kalan iki cami, bir döneme damgasını vuran Rumkale, eşsiz mozaikleri dünyanın gündemine oturan Çingene Kız'ın kenti Zeugma Antik Kenti ve Fırat'ın incisi Halfeti'yi görme fırsatı buluyor. Zeugma ile Rumkale arasındaki 40 kilometrelik mesafe, çok güzel tarihi ve doğal güzellikleri barındırıyor.

Turlara katılanlar, Fırat Havzası'na adeta hayran kalıyor. Yaz dönemi olmasına ve sıcaklığın 40 dereceyi bulmasına rağmen özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi batı illerden turlara yoğun bir talep var. Bu talep üzerine, bir süre önce Kumla'nın bağlı bulunduğu iskelenin yerinin değiştirilmesi ve 2. bir tekne ile tur sayısının arttırılması için çalışma başlatılmıştı.

Zeugma Antik Kenti'nin hemen yanına inşa edilen iskele, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından yaptırılıyor.

Yavuzeli Kaymakamlığı'nca, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı çerçevesinde hazırladığı proje kapsamında satın alınan ve saatte 17-18 mil hız yapan 17 kişilik bir tekne, hafta içinde Birecik Baraj Gölü'ne indirilecek.

Dayanıklı fiber malzemeden özel yapılan ve Kumla'dan daha süratli bu tekne ile tur ve turist sayısının artırılması amaçlanıyor.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/GUNCEL/14925/Kumla-V ...siyor.html

Not: Kumla motorbot hakkında böyle güzel haberler görmek çok güzel en azından değerlendirilip halen kullanılıyor olması.


Selcuklular
14 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 10:07

Bölgede yapılan barajların biraz da bu yönünün gösterilmesi güzel elbette aynen atatürk barajında yapılan su sporları gibi.sayfa 1
ANA SAYFA -> GAZİANTEP