Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Balıkesir Kolonyası
Sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
M.Ali Sade
5 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 14:28

Ben Balıkesir'in en çok Kader Kolonyalarını severim.Hem ismi çok anlamlıdır.Hem de kalitesi çok çok iyidir.

Esmen bir zamanlar TRT radyolarında bile "Balıkesir hatırası,Esmen,Esmen kolonyası" sloganıyla reklam yapardı ama daha sonra her nedense Balıkesir'de bile zor bulunur oldu.Esmen tütün kolonyası 80 li yıllarda bir efsaneydi.Son olarak 5-6 yıl önce bir pasaj içerisinde küçük bir dükkanlarını görmüştüm.

Bir de Balıkesir kolonyacılarında kolonya şişesi kültürü vardır.Şimdi de mutlaka öyledir ama eskiden Eyfel kulesi modelinden tutun da minareye,apartmana kadar çok değişik kolonya şişeleri dükkanlarda bulunurdu.Tabii ki bu özel şişeler ayrı tarifelere tabiydi.Hatta bu şişe işi öyle bir meraka dönüşmüştü ki,90 lı yıllarda da Bursa istikametinden gelişte 52 Evler kavşağında orta göbekte kocaman bir zambak kolonyası şişesi dururdu.

Herkese selamlar...

denizefe
5 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 22:08

Sayın M.Ali SADE'nin bahsettiği şekilli kolonya şişelerini bende hatıtlıyorum en çokda Eyfel benzeri şişeler ilgimi çekerdi.Şehirdeki o büyük Zambak kolonya şişesi kaldırıldı.Birde bir zamanlar Rüya Kolonyaları vardı ancak ticari sebeplerden dolayı kapandı gitti.Demekki azda olsa bir altyapı var ülkede Balıkesir Kolonyası ile ilgili bunun tekrar gündeme gelmesi gerekir.

Güven Hoca

5 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 23:08

Balıkesir Kolonyası denildimi aklıma hep zambak kolonyası gelir.Balıkesir'den geçerken sanki bunu başka hiç bir yerde bulamayacakmışım hissine kapılır hemen en yakın yerden bulmaya çalışırım.Bir seferinde Ayvalık dönüşü Balıkesir'de gece vaktine geldi de sokak sokak dolaşıp güç bela zambağı bulduk.Ne de olsa kokusu nefis.Aradığına değiyor.Sanki bu zambak Balıkesir'in İskenderi gibi özdeşleşmiş.

mest10
5 yıl önce - Pzr 12 Ekm 2008, 02:47
O kolonya

Bursa yolundaki o kolonya şişesi kaldırıldı. Bence estetik açıdan hiç bir değer de taşımıyordu. buradaki yorumlara katılıyorum. Balıkesir kolonyasının tanıtılması gerekiyor. Artık festival mi olur? başka bir yol mu bilemem. bence kaldırılan şişe yerine estetik açıdan güzel bir eser yapılabilir. Ayrıca neden bir bodrum, bir çanakkalede barlar sokağı olduğu gibi Balıkesir'de de kolonyacılar sokağı olmasın? İçine girdiğinde mis gibi kokan bir sokak... Ayrıca kolonyacılar derneği var burada bir araya gelip tek bir marka altında. Yurt geneline hitap eden bir marka çıkarılabilir. Nedense becerilemiyor. Akıllarına gelmediğini sanmıyorum.

mest10
5 yıl önce - Pzr 12 Ekm 2008, 02:50

Sayın Sade'nin dediği gibi şişeler estetik şekiller alabilir ayrıca son zamanlarda çeşitli isimlerle yurt geneline yayılmış açık parfümcüleri görüyoruz. İnanın Balıkesir'de bunu da en iyi şekilde yapabilen bazı firmalar var ama dar kapsamlılar. yine tek bir marka altında açık parfüm işine girilebilir bence.

tarık_34

2 yıl önce - Sal 16 Ağu 2011, 14:42

(+)

1970 li yılların efsane kolanyası Balıkesir Esmen , bilhassa anneler gününün
vazgeçilmez hediyesiydi , tütün ve tabii ki meşhur Beyaz Zambak kalonyası...
Günümüzde İstanbul da dükkanlarda bulma şansı herhalde yoktur

Berktuğ

1 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 14:51

BENGİ KOLONYALARI
Alıntı:
Kolonya ve parfüm üretiminde bugüne kadar kaliteden taviz vermeyen Bengi Kolonyaları`nın amblemi “Dala Konmuş Kelebek.”

Balıkesir`de Mesut Özer ile başlayan ve Pamukçu`da oynanan Bengi oyunun ismini alan Bengi Kolonyaları`nın son kuşak temsilcisi İsmail Haluk Özer. Necati Bey Eğitim Fakültesi 3 yıllık Sosyal Bilimler mezunu olan Haluk Özer, baba mesleğini Karesi Mahallesi Kızpınar Caddesi`ndeki işyerinde imalata devam ettirerek sürdürüyor.

DÜNDEN BUGÜNE
Bengi Kolonyaları ile ilgili olarak ürünü üreten aileyi temsilen İsmail Haluk Özer`in gazetemize yaptığı açıklama şöyle:
“1960 yılının Kasım ayında Mesut ÖZER tarafından büyük bir özveri ve girişimcilik ruhuyla kurulan ve günümüze kadar kolonya ve parfüm üretiminde kaliteden taviz vermeyen ve Balıkesir`in ilk firması olan "Bengi Kolonyaları" bir aile şirketi olma özelliğini hala korumaktadır.

Kolonyanın hammaddesi esans; doğanın vazgeçilmez unsurlarından olan çiçeklerden üretildiği için Sayın Pertev ÇETİN YALÇIN`ın ustaca çizimleri sayesinde "dala konmuş kelebek" şeklinde oluşturulmuş amblemi, çiçeklerden en güzel esanslar elde edilirken aynı zamanda bir kelebek kadar hafif ve özgür hissettiren ürünlerin Bengi`nin bünyesinde olduğunu ifade eder.

Bengi`nin bir sıfat, birde isim türünde açıklanabilecek iki anlamı vardır. Sıfat olarak Bengi; Sonu olmayan, hep kalacak olan, ölümsüz, ebedi anlamındadır. İsim olarak ise Balıkesir ve çevresinde özellikle Pamukçu`da oynanan, zeybek türü bir halk oyunudur. Erkekler tarafından topluca oynanır. Aksak ritimli ve ağır devinimli bir oyundur.

Bu ismin alınmasında büyük katkıları olan ve bir anlamda isim babalılığı yapan rahmetli Sayın Esen ŞEKERCİOĞLU; kuruluşundan itibaren nesiller boyu varlığını koruyarak, kuşaktan kuşağa aktarılan, önerilen ve beğenilen bin bir çeşit kokularıyla insana kendini farklı bir atmosferde hissettiren kolonyalar üreteceğimizi hissetmiş olacak ki, bize bu ismi uygun görmüş. Ayrıca Balıkesir` inde simgesi haline gelen "Bengi Oyununun" ismini kullanmak, şehrimizin tanıtımı açısından yaptığımız manevi bir hizmet yatırımıdır. Bu değerli ismi kullanmak biz "BENGİ" ailesini yüceltmektedir.”

Kaynak: http://balikesirdemokrat.com.tr/haber-1743-m-bengi_kolonyalari.html

Bu kolonya firmalarından OSB'de üretim yapan bir tek ESMEN var. Diğerleri de ona uyarak inşallah giderler. Çok iyi tanıtılması gerekir.

ahmet sert

1 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 18:03

Kimse alınmasın,Balıkesir bir kolonya şehridir yazardı bir zamanlar Balıkesir'in girişinde. Türkiye'de kolonya denilince akla Balıkesir gelirdi.Ama Balıkesirli kolonya şirketlerinin,tanıtım ve pazarlama konularında çok büyük eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.Birçok zincir marketin raflarında Balıkesir'in bu özelliğine yakışmayacak şekilde başka şehirlerde üretilmiş markalara ait kolonyalar var.İnşallah bu eksikliği giderirler yakın zamanda.

Berktuğ

1 yıl önce - Pts 17 Eyl 2012, 11:57

KADER KOLONYALARI
Alıntı:
Ülkemizin ve şehrimizin kültürel mirası bu kolonyamız Balıkesir’de bir marka. İnegöl Köftesi ile Bursa nasıl bir marka olmuş ise Balıkesir’de kolonya ile bir marka, özel tasarım kolonya denince de ilk akla gelen isimdir Kader Kolonyaları.

YARIM ASIRLIK TECRÜBE
Balıkesir`de KADER KOLONYALARI 1933 yılında SERPEN KOLONYALARI adı altında kurulup, Balıkesir`in simgesi haline gelen BEYAZ ZAMBAK Kolonyası ilk defa Türkiye`de 1933 yılında Balıkesir`de Bahattin SERPEN tarafından üretildi. 1970`li yıllarda kalfası HİKMET DOĞAN tarafından devam etmiş. Günümüze kadar halen faaliyetlerini sürdürmekte.

KADER KOLONYALARI sadece Balıkesir`in değil, Türkiye`nin kültürel mirası gözüyle baktıkları kolonya kültürünü ve bunun yanında parfüm vs. ürün yelpazesini özel imalat ile 100 çeşit üretip sonraki kuşaklara aktarıyor. Kader kolonyaları ülke ve kültürümüzün bu yolla da olsa tanıtılmasını sağlamayı hedefliyor.

Kolonya denince Başkent Ankara’da Eyüp Sabri Tuncer, Beyaz Zambak denince de yarım asrı geçkin Balıkesir’in simgesi haline gelen Kader Kolonyaları akla geliyor. İşyeri sahibi Hikmet Doğan işlerini oğlu Fatih Doğan devreder, Fatih Doğan’ın geçirdiği trafik kazası sonucunda yaşamını yitirmesi ile işleri Erhan Doğan Uçak hizmet bayrağını devralır. Bugün de işyerinde işler başarı ile sürdürülüyor. Kolay gelsin. Hayırlı işler, bol kazançlar.

Kaynak: http://www.demokratgazetesi.com.tr/haber-1827-m-kader_kolonyalari

Sadece internetle tanıtım olmaz. Azıcık işyeri sahiplerinde biraz vizyon olması gerekli. Ama ben yinede bu tür tanıtımları bu başlıkta paylaşacağım.

amdf50

1 yıl önce - Pts 17 Eyl 2012, 13:40

Bu başlığı görünce "Kolonya" sözcüğünün ilginç kökeninden kısaca sözetmek istedim.
Zaten bilenler okumasın.
Roma'nın işgal ettiği yerlerde kurulan yerleşimlerin birçoğuna "Koloni" adı verilirmiş.
Almanya'daki Köln kentinin adı da "Colonia Claudia Ara Agrippinensium"dan kalma.
Daha sonraki 1600-1700 yıllarında şehirde parfüm üretimi ticari olarak güç kazanmış olmalı.
"Eau de Cologne" denilen bu ürünler ülkemize de getirilip satılınca dilimize "Kolonya" olarak yerleşmiş.
Bu oldukça sevimli ve mantıklı bir adlandırma bence.
Ama bir ülke adı olan "Portugal"ı portakal meyvesine vermiş olmamız, talihsiz bir yanlış anlamaya dayanıyor olmalı.
İspanyolcada altın top anlamına da gelen "naranja", arapça ve farsçaya "narenc" olarak gelmiş.
Diğer dillerin çoğunda da "orange" deniliyor.
Ama nasıl olmuşsa -ki böyle şeylerin nasıl olduğunu çok merak ederim, biz portokal (=Portugal) demişiz.
Yoksa bu şekilde -Portekiz üzerinden de olsa, ingilizcede bize Hindi denilmesinin öcü mü alınmaya çalışılmış ?
Ne dersiniz ?..

Köln kentinde Roma kulesi (internetten)

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET