Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Taner80

11 yıl önce - Cmt 04 Ekm 2008, 21:11
Kırklareli - Pehlivanköy - Yeşilova Köyü


Memleketim olan Yeşilova Köyü'nün fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeşilova Köyü hakkinda bilgiler:

Pehlivanköy ilçesine bağli bir köydür ve ilçe merkezine uzaklığı 11 km'dir. Nüfusu 651 kişidir. Eski adı Burunsuz iken 1958 tarihinde değiştirilmiştir. Dere vadisinde kurulmuş verimli topraklara sahiptir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Yurt dışında çalışanların sayısı bir hayli fazladır. Köyümüzün tarihi çok eskileri dayanmaktadır. Eski taş kitabedeki bilgilere dayanılarak 1293 yıllarında yerleşik olduğu anlaşılmaktadır. 7 hanesi Rum 6 hanesi Türk 13 hane yaşarmış. Şu an köyün içinden akan derenin bir yüzünde Türkler diğer yüzünde Rumlar yerleşmişler, dereye göre kuzeyde olanlara İlmin güneyde olanlara da Bükses deniliyormuş. Daha sonra Yunan işgali ile ismi Pınarya olmuş. 1917 yıllarındaki göçmen akını ile Yugoslavya, Romanya, Yunanistan, ve Bulgaristan ‘ dan kafileler gelmiştir. Köyün yerlilerine Gacal, Bulgaristan'dan gelenlere Pumak, diğer ülkelerden gelenlere de Muhacır denilir. Daha sonraki dönemlerde göç devam etmiştir. Bu arada köye gelen bir memur kafilesi espri ile Çengerli bayırını göstererek "amma a kapalı köy, ne ağzı var nede burnu var" deyince, o zaman köyün adı Burunsuz olsun demişler ve böylece adı Burunsuz olarak kalmıştır. 1958 yılında Köyün adı Yeşilova olarak değiştirilmiştir. Köyün alt tarafından geçen teke deresi sulama işlerinin önemli kaynaklarındandır. Her evin bahçesinde kuyu bulunmaktadır. Sulama artezyenleri mevcuttur. İklim olarak kışları soğuk, yazları sıcak geçer. Eskiden ormanlarla çevrili köyde kesim ve bakımsızlık yüzünden bugün orman yok denecek kadar azdır. Ziraatçılık oldukça üst düzeydedir. Hayvancılık herkesin kendisine yetecek kadar olup, köyde iki adet hayvan çiftliği bulunmaktadır. Fasulyesi ve patatesi meşhurdur. Köy her ihtiyacını kendi hayvanlarından karşılar. Akrabalık ve komşuluk bağları oldukça kuvvetlidir. Günlük yayınlar takip edilir, bayram ve törenler köy meydanında yapılır. Tarihi eserleri yoktur.(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(+)

(+)
(+)

(+)
Misafir 79b

5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 11:48

köyü bukadar güzel taniktigin icin size tesekür ederim benim babam yesilova anne tarafi erturulköyü emekli olunca orda yasamaya orda ölmeye niyetliyim

Yeşilovaköyü
5 yıl önce - Prş 26 Şub 2015, 18:52
Selamlar Taner


Taner köyle ilgili bilgilendirme ve resimler için çok teşekkür ederim ellerine emeğine sağlık.

Bende köyümüzün bir insanıyım, senin köyle ilgili bilgilendirme yazını ve eklediğin resimleri kullanarak köyümüzle ilgili mütevazi bir site yaptım, burada kullandığın içeriği senden izin almadan kullandım kusuruma bakma umarım senin açından problem değildir.

Sitemizin Linki: www.yesilova.tk

Saygılarımla..


Misafir 4f2

3 yıl önce - Prş 16 Mar 2017, 23:47

Meraba
Eylul,de yesilovadadim kurbanbayram panayir cok guzeldi yaniz seni kimse tanimyor


Misafir d59

2 yıl önce - Cum 25 May 2018, 14:48

Merhabalar.
Ben minnetler köyünden Nurettin Korkmaz
Babaannemin ablası Ertuğrul (kospınar) köyünden CEMİLE yeşil ovada evliymiş.
Mehmet adında Almanyada çalışmış bir oğlu olduğunu biliyoruz.
Ayrıca Sıdıka adında evli bir kızı ve Bekar ölen Meryem adında bir kızı daha varmış.
Eğer soyadlarını biliyorsanız ve bana iletirseniz çok minnettar kalırım.

https://www.facebook.com/nurettin.korkmaz.583

Nurettin Korkmaz

0542 560 6401sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler