Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
9 yıl önce - Sal 30 Eyl 2008, 22:56
İstanbul semt ismi kargaşası : Esentepe, Gayrettepe, Zincirlikuyu?


İstanbul'da bazı semtler birbirine çok yakın ve hatta bazıları çift isimle anılıyor sanırım.

Mesela İstanbul yakasında Laleli, Aksaray, Bayezıt;

Anadolu yakası'nda ise Suadiye, Caddebostan, Bostancı, Erenköy, Küçükyalı gibi semtler birbirine çok yakın konumdalar...

Ama özellikle Avrupa Yakası'nda bulunan Esentepe, Gayrettepe ve Zincirlikuyu semtleri iç içe geçmiş gibi ya da ben tam bilmediğim için bana öyle geliyor ? Bu semtler aynı yerler mi yani aynı mahalleler mi yoksa aralarında keskin bir sınır var mı ? Mesela Şişli Astoria AVM nerede geçiyor?

Bu semtlerin 100 metre ilerisinde ise Mecidiyeköy başlıyor.

Zamanında neden böyle dip dibe mahalle isimleri konma gereği duyulmuş sizce ?


C. H. Engin Er

9 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2008, 00:34

Alıntı:
Anadolu yakası'nda ise Suadiye, Caddebostan, Bostancı, Erenköy, Küçükyalı gibi semtler birbirine çok yakın konumdalar...


Mesela bu semtler doğudan batıya Küçükyalı Bostancı Suadiye Erenköy olarak ilerler. Caddebostan ise tam olarak Göztepe ve Erenköy ün bağdat caddesi güneyinde kalan kısmıdır. Ama bölgeyi bilmeyenler herhangi birini söyleyip aşağı yukarı olduğu yeri tarif eder. Bahsi geçen semtlerin hepsi birer mahalledir ve muhtarlıkları vardır, doğal olarak haritaları da var...Ataşehir ilçe olmadan önceki Kadıköy haritası, Yenisahra, Barbaros, Bakkalköy, İçerenköy, Atatürk, Kayışdağı, İnönü artık Kadıköy'e bağlı değil.

Mesela çoğunluk Kozyatağı ve çevresini aynı isimle adlandırır mesela çoğu kişi İçerenköy Carrefour un Kozyatağı'nda olduğunu söyler, 19 Mayıs ı bilen bile yok zaten...


En son C. H. Engin Er tarafından Çrş 01 Ekm 2008, 01:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2008, 00:57

Alıntı:
Ama özellikle Avrupa Yakası'nda bulunan Esentepe, Gayrettepe ve Zincirlikuyu semtleri iç içe geçmiş gibi ya da ben tam bilmediğim için bana öyle geliyor ?

Bu semtler, her nekadar girift bir yapı arzetseler de, aslolan alanları aşağı-yukarı şöyledir:

* Zincirlikuyu; Levend-Etiler girişinin başladığı kavşaktan itibaren (Nispetiye Caddesi girişi), şu anda İstanbul'un en eski araç üstgeçitlerinden olan Zincirlikuyu geçidinin olduğu kesime kadar olan kısımdır. Tam Zincirlikuyu ise, adı üzerinde, Zincirlikuyu mezarlığının kapısının olduğu kesim ve biraz altındaki ve gerisindeki (batısındaki) yerleşimdir. "Zincirlidere" mahallesi de mezarlığın arkasında bulunur. Şu anda metrobüsün son durağı olan yerin "Zincirlikuyu" ile alâkası yoktur.

* Esentepe ise; Şişli-Büyükdere caddesi ile Yıldız-Posta caddesi arasında kalan üçgen alanda yeralan semttir. Alanın ortasından bıçak gibi E-5 karayolu geçer. Bölgenin kuzey sınırında Esentepe Camii bulunur.

* Gayrettepe; Yıldız-Posta caddesi'nin güneyinde ve Ali Sami Yen Stadı'nın doğusunda kalan kesimdir. Dikilitaş ve Darphane semtleri ile güneyinden, Kışlaönü ile de doğusundan çevrilidir.

Akın KURTOĞLUTuncaaa
9 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2008, 13:18

akin abi minik bir duzeltme, nuzhetiye degil nispetiye caddesi.. nuzhetiye caddesi besiktastadir..
benim bilgim su yonde zincirlikuyu mezarligi, ust gecit, benzinci, benzincinin arkasindaki eski karayollari simdiki vestel arazisi, ciftciler in arazisi o bolge komple zincirlikuyu
mecidiyekoy istikametine dondugunuz zaman saginizda kalan astoria ve gazeteciler sitesini kapsayan solunuzdaki haci nimet ozden camii ninde oldugu maya ve sisli belediyesinin oldugu bolge komple esentepe
yildizposta caddesinin besiktas tarafinda kalan kismi migros, florence nightingale hastanesi bilmemkacinci sube ninde bulundugu ali samiyen stadina dayanan ve ayrica vergi dairesininde icinde bulundugu bolge gayrettepe. Ancak gayrettepenin kimi yerlerinede genelde esentepe deniyor... (dedeman otel in adresine bakarsaniz esentepe olarak gorursunuz yanindaki bina da eskiden unilever bulunmaktaydi ve calisanlar orasi icinde esentepe derlerdi bunun yanindaki fortis bank in adresi ise gayrettepe olarak gecmektedir balmumcu ispark katli otoparkinin adreside gayrettepedir.. bunca yillik dedeman otel adresini yanlis yazmaktadir) kabaca kopru yolunun kestigi yer esentepe e gayrettepeyide ayirmaktadir aslinda.
metrobus un son duragi olarak baz alirsak o bolge aslinda ne zincirlikuyudur ne esentepe ne gayrettepe... oranin durak adi koprulu kavsaktir.


En son Tuncaaa tarafından Çrş 01 Ekm 2008, 13:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Rifat Behar
9 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 12:59

Günümüzde Maya Center'in karşısı. Esentepe 1950'ler. Direkte Esentepe otobüs durağı tabelası var. Arkadaki binalar halen var. Arka planda daha hiçbir bina yapılmamış.

(+)


murat salkaya

9 yıl önce - Sal 23 Arl 2008, 03:23
Konuya idari taksimat açısından bir bakış...


Merhaba,

Bölgeye idari taksimat açısından baktığımızda, buranın Beşiktaş ve Şişli İlçeleri'nin sınırdaş olduğu bir alana tekabül ettiğini görebiliriz. Farklı tarihlerde Beyoğlu İlçesi'nden ayrılarak idari tüzel kişilikler haline getirilmiş olan Beşiktaş (1930) ve Şişli (1954) İlçeleri arasındaki sınırlar, bilhassa Şişli İlçesi kurulurken henüz meskun olmayan veya az meskun olan alanlarda mevcut bulunan sokak,vadi gibi unsurlar dikkate alınarak tesbit edilmiş; Teşvikiye, Meşrutiyet gibi mahalleler ise Beşiktaş İlçesi'nden yeni kurulan Şişli İlçesi'ne geçirilmiştir. Bu bağlamda günümüzdeki durum dikkate alınırsa, hızla gelişen şehir dokusu nedeniyle belirlenen sınırlar "belirsizleşmiş"; aynı sokağın bir tarafı Beşiktaş'a bağlı iken diğer tarafının Şişli'ye bağlı olması sonucu doğmuştur...Bu durumun en bariz örneğini bu bölgedelerdeki kimi sokakların farklı tipte levhalar üzerinde yazılmış isimlerinin olması verebilir...

Böylesi bir girizgahtan sonra konuya girecek olursak, konumuz olan semt ve mahalle isimlerinin durumlarını daha rahat irdeleyebiliriz.

Esentepe: Şişli İlçesi'ne bağlı bir mahalle olup, Yıldız Posta Caddesi'nin kuzey, Barbaros Bulvarı'nın ve Büyükdere Caddesi'nin batı kenarları boyunca Beşiktaş İlçesi'nin Gayrettepe, Balmumcu, Levazım, Nisbetiye, Levent ve Konaklar Mahalleleri ile sınırdaştır...Mahalle hudutları içinde Şişli Belediye Başkanlığı, Zincirlikuyu Mezarlığı, Astoria AVM, Metro City AVM, Kanyon AVM, İstanbul Adliyesi'nin Levent Binası, Hacı Nimet Özden Camii gibi bina ve tesisler bulunur. Esentepe Mahallesi civarındaki semt ve mahalleler ile bütünleşik bir görünüm arz etmekte olduğu için, genellikle Gayrettepe, Mecidiyeköy veya Zincirlikuyu'nun bir parçası olarak algılanır ve adlandırılır.

Gayrettepe: Beşiktaş İlçesi'ne bağlı bir mahalle olup, Yıldız Posta Caddesi'nin güney, Süleymanbey-Vefabey ve Bülent Tarcan Sokakları'nın doğu kenarları boyunca Şişli İlçesi'ne sınırdaştır. Bu yollardan Yıldız Posta Caddesi, mahallenin Esentepe Mahallesi ile sınırını oluşturur. Gayrettepe Mahallesi'nin hudutları içinde ise, Dedeman ve Sürmeli Otelleri, Türk Telekom Gayrettepe Santrali, Fortisbank gibi kuruluşların binaları bulunur. Bu mahalle de sınırdaş olduğu Esentepe, Fulya, Balmumcu, Mecidiyeköy gibi semt ve mahallelerle bütünleşik bir görünüm arz ettiği için buraların bir parçası olarak algılanır ve adlandırılır.

Zincirlikuyu: İdari anlamda bir mahalle değil, ancak bir semttir. Barbaros Bulvarı'nın Büyükdere Caddesi'ne açıldığı alan ile Kanyon AVM arasını kapsadığı; Beşiktaş İlçesi'ne bağlı olan Balmumcu, Levazım, Nisbetiye ve Levent; Şişli İlçesi'ne bağlı Esentepe mahallelerinin adı geçen caddelere bakan kısımlarının bu semtin adı ile anılmakta olduğu görülmektedir...

Kendi bilgim dahilinde başlığa biraz olsun katkım olabildiyse, ne mutlu bana

Saygılarımla,

Murat Salkaya-İstanbulİSMAİL ÇELİK

9 yıl önce - Sal 23 Arl 2008, 11:01

Alıntı:
Zincirlikuyu:


İsim nereden geliyor?Burada hakikaten Zincirlikuyu var pekiyi nerede şimdi?

ZiNCİRLİKUYU köprüsünü geçince sağda Askeri Lojmanlar var.Bu kuyu bu lojmanların içinde ve hakikatende kovayı çekmesi için zinciri var.Bunu nereden bildiğime gelince,eskiden lojmanların alçak ve çoğu parmaklıklı bahçe duvarı olduğundan lojman içi rahat görülürdü.Bu kuyuda kaldırama en fazla 15-20mt. mesafede bir yerdedir.Hatta zincirin sarılı olduğu bölüme semte ismini vermesinden olsa gerek Zincirlikuyu diye tabelada koymuşlardı.1991 yılında Etiler Lisesine başladığımda kredili sistemin tam yerine oturmamasından ötürü ilk zamanlar 3-4 ders yapar çıkardık.O zamanlar bazen zevk,bazen keşif için yürüyerek Beşiktaş'taki eve giderdim.O zamanlar çok gördüm bu kuyuyu.Sonra o tarihlerde terör hortladığı için yüksek bir duvar yapıldı oraya.

Birde bazı alanların birkaç ilçe tarafından paylaşımıda bu karışıklığı doğuruyor.

Mesela Okmeydanı 3 ilçe tarafından paylaşılır.Fetihten sonra burada ok talim ve atış yeri kurulduğundan bu bölgeye Okmeydanı denilmiştir ve o zamanlar boş arazi idi.Ama 19.yy. şehir bu kesime büyüyünce ve 20.yy. bilhassa 1950 sonrası yerleşim yoğunluğu artınca başta sadece Beyoğlu'na bağlı olan bölge 1954'te Şişli ilçe olunca Halıcıoğlu kesimi hariç bu ilçeye bağlanmış ama 1992'de Kağıthane ayrı ilçe olunca bir bölünme daha yaşamıştır.


Bazı enteresan hususlarda var ,mesela kendi sokağımdan misal vereyim.Sokak TABAKÇI HÜSEYİN

İLÇE BEŞİKTAŞ Ben çift numaralı taraftayım mahallem TÜRKALİ. Tek numaralı tarafın mahallesi ABBASAĞA.

Zincirlikuyu askeri bölgede olduğu için biz fotoğrafını çekemeyiz.Ama ben bir şekilde bu kuyunun fotoğrafını elde edersem buraya yüklerim.


engygl
9 yıl önce - Sal 23 Arl 2008, 11:42

Yıldız Posta Caddesi'nin tek numaralı binaları (kuzey/doğu) Esentepe/Şişli, çift numaralı binaları (güney/batı) Gayrettepe/Beşiktaş idari sınırları içindedir.

tarkanzbk

9 yıl önce - Sal 23 Arl 2008, 12:15

1950 lerde Esentepe durağında çekilmiş fotoğraftaki binalardan en arkadaki atıl durumdadır diğelerininde durumu pek iç açıcı olmayıp istanbulun göbeğinde çirkin bir görüntü oluşturmaktadırlar.Arkadaki binanın bahçesi otopark olarak kullanılmaktadır,geçenlerde İstanbul'u etkileyen fırtınada bu binanın duvarları park halindeki otomobillerin üzerine çökmüş ve otomobillere ağır hasar verdirmiştir.
Aslında Gayrettepe ve Esentepe iç içe semtlermiş gibi anılsa da o mahalleleri birbirinden keskin bir şekilde ayıran bir Yıldızposta caddesi vardır.


Rifat Behar
9 yıl önce - Sal 23 Arl 2008, 14:23

Şimdi Emniyet Müdürlüğü olan bina aslında başka bir amaç için inşa edilmiş...

1970'lerin başlarında çekilmiş bir fotoğraf. Arka plan bomboş görülüyor.(+)Alttaki resmin neresi olduğunu bakalım bulabilecek misiniz?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet