Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Toplumda Erkek mi Kadın mı Üstün?
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

Toplumda erkekmi yoksa kadınmı üstün?
Erkek tabiki
54.4%
 54.4%  [130]
Kadın tabiki
14.6%
 14.6%  [35]
Her ikiside eşit
31.0%
 31.0%  [74]
Toplam Oy : 239

Muhittin_Ayvalık
5 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 12:55

Çoğuklukla erkekler daha üstün gözüküyor.Örneğin tv kavgaları çoğunlula erkeğin maç seyretme arzusu yüzünden çıkıyor.

omurcan

5 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 13:48

Bana erkek daha üstün geliyor.Nedeni ise erkeğin fiziki yapısı genelde kadınlara göre daha kuvvetlidir ve kadınlar olaylara anne oldukları yada anne adayı oldukları için daha duygusal yaklaşırlar.Şu da kesin birşeydir ki evlilikte ev sınırları içinde tartışmasız kadınlar üstündür.

cememekci

5 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 16:58

Bizim ülkemizde kadın erkek eşitliği halinde penaltılara gidilir
Birisi mutlaka üstün olur

Engin GÜRBÜZ

5 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 21:56

Bence evde egemenliğin kimde olması birazda eve para getirenin durumuna bağlı.' Nasıl diye ' soracak olursanız . Mesela; bir evin ekonomik durumundan yani eve ekmek getiren erkekse, egemenlik ibresinin erkekten yana döndüğünü zannediyorum. Ama erkekte , kadında çalışıyorsa bir evde ister istemez, kadın da söz sahibi olabilmekte. Ben bunları söylemekle bunları savunduğumu iddaa etmiyorum, ben başka bir açıdan bakmak istedim durumu. Böyle durumlar yaşanmıyormu evet yaşanıyor. Onun içinde kadının ekonomik yönden özgür olması, bu erkek egemenliğini bir az olsun bertaraf edebilir.Ama ben ikisininde egemenliğinin yanında değilim , her ne olursa olsun.
Kendi haytımdan bir örnekle ne demek istediğimi size anlatmak istiyorum. Bizim bir kasabada bir amca var , bu amca yaklaşık 40 yıllık evliler.Ailecede gelip gitmekteyiz.Teyzenin babasından yüklü miktarda tarla ve miras kaldı. Eskiden babamdan duyardım bunların nasıl bir evlilik geçirdiklerini; inanın amca eve geldimi teyze kaçacak yer ararmış .Ama teyzenin babası rahmetli olduktan sonra , her ne olduysa oldu durumlar aniden değişmeye başladı. Şimdi ise yemin ediyorum teyzeden habersiz amca konuşamıyor bile .
Kısacası tabiki böyle olmasını istediğimden değil, biz her ne dersek diyelim. Hani T.V proglarımda söylüyorlar yaa. Erkek şöle der ' biz kesinlikle herşeyi ,bütün karaları beraber veririz ' koskocaman yalan. Elbette vardır egemenliklerini paylaşan ailleler, ama tipik bir Türk erkeği aile içerisinde ki egemenliği kolay kolay kadına bırakmaz.
Bu erkek egemenliğini yok etmenin çareleri çoktur ama ben birisini söyleyeyim.Kadın ekonomik yönden bağımsız olacak, erkeğe bağımlı olmayacak ve evin içerinde herkes haddini bilecek...
SAYGILARIMLA.......

eşref gürbüz
5 yıl önce - Pts 10 Ksm 2008, 00:29

Yaratılış bakımından erkekler daha fazla üstünlükle yaratılmış. Bu dengeyi bozan tek ekgen. Ama, kadınlar yaratılış bakımından özgürlükleri kısıtlandığını görebiliriz. Şimdi burda biraz düşünürsek, neden kadınların daha fazla göz önünde bulunduğunu halbuki bulunmaması gerektiğini, düşünüyorum. Kadınlara güven her zaman gerekli, çünkü erkek kendi başına verdiğimiz kararlarda yanılgı içine düşebiliriz. Bu yüzden bu zaafı doldurubilecek tek faktör bir kadındır.
Ben yaratılışın her zaman dengesine güvendim. İnsanlara baktığımda bu farklılıkların ne kadar açık bir şekilde görülebildiğini anlıyorum. Zira bu üstünlük erkeklere verilirken, erkeklerden istenilen'le kadınların istedikleri göz önünde tutulmuş. Bir kadın yerine göre, zamanına göre deil her yerde ve zamanında her zaman erkeğin arkasında yer almalıdır.

Arkasında yer almalıdırdan kastım. Bir kadı'nın gücüyle erkeklerinki asla kıyaslanamaz ama akıl bakımındanda bir kadının aklıyla bir erkeğin fikri kıyaslanamaz. Buda ortaya koyarki Erkek kadınından bir çok bakımdan üstün yaratılmıştır. Ama kadında erkeğine bağlı olması şart koşulmuştur.

Alıntı:
Günümüzde İslam Dininin kadınları kısıtladığı,Erkeklere daha fazla özgürlük verdiği gibi konuşmalar oluyor.Halbuki İslam Dini Kadın’a özel bir misyon vermiş ve Özel bir ihtimam göstermiştir.Bu yazımızda Peygamber Efendimizden Hadis-i Şeriflerle İslam Dininin Kadına verdiği önemi ve Kadınlara tanımış olduğu hakları paylaşacağız.

“Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir
emâneti olarak aldınız.”
Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım.”
“Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.”

Vedâ Haccı’ndaki meşhûr hutbesinde Peygamber (s.a.v.) Efendimiz: “Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allâh’dan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır.

Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim]

Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hz. Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da, Hz. Asiye gibi sevaba kavuşur.) [İ.Gazali]

Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever, rızklarını artırır.) [İ.Lâl]

En üstün mümin, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranan güzel ahlaklı kimsedir.) [Tirmizi]

En iyi Müslüman, hanımına en iyi davranandır. İçinizde, hanımına en iyi davranan benim.) [Nesai]

Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine, bir köle azat etmiş sevabı yazılır.) [R.Nasıhin]

Hanımının haklarını ifa etmeyenin; namazları, oruçları kabul olmaz.) [Mürşid-ün-nisa]

(Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.) [R.Nasıhin]

(Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.) [İ.Asakir] (Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun!) [Hakim]

(Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.) [Taberani]

(İki kız evladına güzel muamele eden, mutlaka Cennete girer.) [İbni Mace]

(İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz.) [Tirmizi]

(Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene, Allahü teâlâ rahmetle nazar eder. Allahü teâlâ rahmetle nazar ettiğine de azap etmez.) [Harâiti]

(Çarşıdan turfanda meyve alıp evine getiren, sadaka sevabı alır. Getirdiğiniz meyveyi, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına verin! Kadınları, kızları sevindiren, Allah korkusundan ağlayan gibi çok sevap kazanır. Allah korkusundan ağlayana Cehennem haramdır.) [İbni Adiy]

(Üç kızına, ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan, yedirip giydiren, elbette Cenneti kazanır.) [Ebu Davud]

(Üç kız veya kız kardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü teâlâ Cennete koyar.) Eshab-ı kiramdan biri, (İki tane olursa da aynı mıdır?) diye sual edince, Peygamber efendimiz (Evet, iki tane olursa da aynıdır) buyurdu. Başka birisi, (Ya bir tane olursa?) diye sual etti. Cevabında buyurdu ki: (Bir tane de olsa gene aynıdır.) [Hakim, Harâiti]

BurakAysu
5 yıl önce - Pts 10 Ksm 2008, 00:46

Kadınlar üstün olsa ya da erkek-kadın eşitliği olsa kadınlara mecliste yine yeterince yer verilmedi diye her seçim sonrasında üzülmezdik. Ataerkiliz malesef...

yılmaz025
5 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 17:35

resmiyette kadın-erkek eşittir...şöyle bir düşündüğümüz zaman her ikiside üstün çünki ....kadın olmazsa erkeğin üstünlüğü birşey ifade etmez...erkek olmaz sa kadının üstünlüğü birşey ifade etmiyor...

Samuel Cayak
5 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 18:20

Her ramazanda programlarda kullanilan X oruc bozarmi Y gunah midir gibi sorulara benzeyen bir miladi dolmus bir tartisma konusu . Toplumda kadin ve erkegin esitligini kabul ettigimizi düsünüyorum artik . Konumuz ne olabilir ; Kabul ettigimiz bu esitlige ragmen toplum buna uygun davraniyor mu ?

Metin Taşkın Aşkın
5 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 18:50

Alıntı:
Bana erkek daha üstün geliyor.Nedeni ise erkeğin fiziki yapısı genelde kadınlara göre daha kuvvetlidir

Fiziki olarak erkek üstün ama biyolojik olarak ta kadınlar daha üstün, hasta olduğumuz zaman bizim ki gibi yorgan döşek yatmıyorlar, hastalıkları daha rahat atlatabiliyorlar.

Alıntı:
Arkasında yer almalıdırdan kastım. Bir kadı'nın gücüyle erkeklerinki asla kıyaslanamaz ama akıl bakımındanda bir kadının aklıyla bir erkeğin fikri kıyaslanamaz. Buda ortaya koyarki Erkek kadınından bir çok bakımdan üstün yaratılmıştır. Ama kadında erkeğine bağlı olması şart koşulmuştur.

Beyin gücü olarak erkeklerin , kadınlardan daha üstün olduğuna katılmıyorum. Beyinin erkeklerde ve kadınlarda çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Matematikte, Fizikte, Analitik düşünebilmede çok başarılı olan kadınlar da var.

Kadınları zayıf yapan, duygularının düşüncelerinin ve mantıklarının önüne geçmesi. Örneğin aşık olan bir kadın için ne mantığın ne de doğru haraket tarzının bir önemi kalmaz. Onlar için aşık olmak çok önemlidir ve bir çoğu her türlü bedeli ödemeye hazırdır.

Toplum yaşantısında bu nedenle kadınlar, erkeklere uymalı, erkekegemen toplum olmaktan bu çağda da kurtulamayan ülkemizde de kadınlara daha geniş haraket alanı, sosyal ve ekonomik aktivite imkanı sağlanmalı ve desteklenmelidir.

Kadınlarla erkeklerin karşılaştırılmasını uygun bulmuyor, ülkemizde özellikle hakeden kadınlara gereğince değer verildiğini düşünmüyorum.

RAFET GÖK

5 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 23:27

fiziksel açıdan erkek üstün...duygusal yönden se kadın üstündür

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET