Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Başbakanlık Televizyon Dizilerine El Attı
123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Serhat akdağ
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 15:43
Başbakanlık Televizyon Dizilerine El Attı

Alıntı:
BAŞBAKANLIK TELEVİZYON DİZİLERİNE DE EL ATTI! İLK MERCEK ALTINA ALINAN DİZİ HANGİSİ? BAŞBAKANLIK HANGİ DİZİLERİN KARAKTERLERİNİ UYARDI? 'OYNAŞMAK YOK, EVLENİN SÖZÜ' GERÇEK Mİ? İŞTE ŞAŞIRTAN HABERİN AYRINTILARI!
Son dönemlerin popüler yerli dizi karakterleri Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nü rahatsız etti. Kurum dizi karakterlerine "flört etme, nikahsız yaşama, evlen" uyarısı yaptı.

Kurumun yayın organı Aile ve Toplum Dergisi’nde yer alan çalışmaya göre, Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si ‘toplumsal yaşamı riske sokan’ karakterler.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı kurumun üç ayda bir çıkan dergisinde yer alan ‘Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler’ adlı yazıda, son yıllarda aileye ilişkin yapılan araştırmalar, boşanmalar, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsel beraberlikler, çocuk gibi konular indelenerek popüler dizilere ilişkin ilginç tespitlerde bulunuldu.

Dr. Ünal Şentürk tarafından kaleme alınan yazıda, “Dizilerdeki kahramanların, boşanmış, eşinden ayrı yaşayan, bekâr kalan, sadece çocuklarıyla yaşamını sürdüren, nikahsız yaşayan, sözüm ona kendi başına yeten veya ayakları üzerinde durabilen kişilerden oluşması, izleyici bağlamında arzu edilmeyen davranış modelleri yaratarak toplumsal yaşamı riske sokmaktadır” denildi.

EVLEN AMA BOŞANMA

Buna göre, eşi hapishanede olan ve patronuyla ilişki yaşayan Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, kardeşinin sevgilisinin babasından hamile kalan Kavak Yelleri dizisinin ‘Canan’ı, eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan’la paylaşan Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si, Aile Araştırma Genel Müdürlüğü için ‘toplumsal yaşamı riske sokan karakterler’den sadece birkaçı.

Ferhunde boşanmasın!

DR. Ünal Şentürk, aile ve toplumsal yaşam için risk olarak gördüğü dizi kahramanlarının ‘boşanmaması, mutlaka evli olması’ şart. Yazıda, bu durum şöyle anlatılıyor: “Günümüzde izlenme rekorları kırarak oldukça popülerleşen dizilerin büyük bölümünde boşanma, yalnız yaşam, ‘sivil evlilik’ diye tanıtılan nikahsız birliktelikler olağan bir durum gibi gösterilmekte ve durumların diğer yönleri dikkate alınmamaktadır. Bu ise aile kurumuna yönelik olumsuz sonuçlarıyla beliren risk oluşumları normalleştirmektedir. Halkın beğenisine ve ilgisine sunulan yayınların, toplumun değerleri, kabulleri ve beklentileriyle örtüşmesi oldukça fonksiyonel olmaktadır.”

Eski sevgililer aynı evde

Avrupa Yakası’nın Makbule’si eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evine taşındı. Ama evde eski flörtü Burhan Altıntop da kalıyor.

Reşat Nuri yazdı, TV’de ‘Dallas’ oldu

Yaprak Dökümü’nün ilk bölümlerinde Şevket, evli Ferhunde’ye aşık oldu. Ferhunde, kocasından boşanınca evlendiler. Oğuz ilk önce Necla ile sonra Leyla ile birlikte oldu. Leyla’yı hamile bıraktıktan sonra tekrar Cem ile evlilik hazırlığında olan Necla ile kaçtı. Oğuz bu arada tuzak kurduğu patronunun karısı Ceyda’yı hamile bıraktı. Necla, Oğuz tarafından terk edilince evine geri döndü ve eski nişanlısı Cem ile evlendi. Leyla, psikoloğunun kocası Avukat Can ile yakınlaştı. Şevket hapse düşünce evi terk eden Ferhunde patronu Levent ile ilişkiye girdi.

Kim kiminle birlikte oldu?

Oğuz: Ceyda,

Leyla, Necla

Necla: Oğuz, Cem

Leyla: Oğuz, Can

Ferhunde: Şevket, Levent

Ceyda: Yaman, Oğuz

Aile ‘cinsel ilişki’ için kurulur

Dergİde, aile “her yetişkinin cinsel ihtiyacını en kabul edilebilir şekilde karşılamaya imkan tanıyan” olarak nitelendirilerek bu yönüyle toplum geleceğinin sağlandığı belirtildi. Yazıda şu tespit de yapıldı: Ancak sağladığı faydalarla, aile, boşanmaların, tek ebeveynli ailelerin, evlilik ve çocuk sahibi olmaya karşı duruşların, eşcinsel evliliklerin ve nikahsız birlikteliklerin artmasıyla bir kriz yaşamaktadır.

Kavak Yelleri

Dünyaca ünlü Amerikan gençlik dizisi Dawson's Creek'ten uyarlanan Kavak Yelleri, İstanbul-Urla arasında yaşanan aşkları ve yasak ilişkileri anlatıyor. Aslı'ya aşık olan iki arkadaş Deniz ve Efe... Deniz'in babası Murat'tan hamile kalan, Aslı'nın ablası Canan.

Son Bahar

Kocasının uyuşturucu kuryesi olduğunu yıllar sonra mafya tarafından infaz edildikten sonra anlayan ve tabutuyla Almanya'dan Türkiye'ye dönmek zorunda kalan genç ve güzel Sabiha, kocasının Memo adlı gayrımeşru bir çocuğu olduğunu öğrenir. Kendi öz kızının sorunları, aile baskısı ve geçim derdiyle boğuşan Sabiha tüm zorluklara rağmen küçük Memo'ya sahip çıkar.

AKŞAM

28 Eylül 2008

birde perili büyülü dizilere el atsalar

cCc ugur cCc
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 18:23

Bana kalsa bircogunu yasaklarim...genc insanlarin beynine girip aile düzenlerini bozuyor dolayisiyla toplum dahi etkileniyor, amac aslinda baska beyin yikayip insanlarimizi biraz daha etkisiz ve duyarsiz hale getirmek.

Ayhan
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 20:03

Millet koyun mu ki etkilensin ? Biz Türk Milleti'nin aklı yok mu ?

Ne zaman ki kitap okuma oranı tavan yapar, tiyatro gişeleri zengin olur, o zaman bazı şeyler değişir işte ! Yasak ile olmaz bu işler... Suudi Arabistan'da mıyız ?
Milletin kendi içinden gelmesi lazım.

mustafaözkan
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 20:21

Resmen gayrı resmi bir yaşam tarzını ve açık açık fuhşiyatı teşvik ediyor çoğu dizi.

Türk aile yapısına uygun olmadığı aşikâr.

Ve insanımızda maalesef olumsuz özentilere neden oluyor,aile düzenlerini bozuyor.Bence kısıtlama getirilip çeki düzen verilmesi en güzeli.

Ali Birlikdoğan

9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 20:30

haklısınız arkadaşlar özellikle yeni yetişen gençler için olumsuz yönde etkiliyor zaten bu yaştaki çocuklarımıza eğitim eksikliği olan bir ülkede birde bu tür dizilerde ki yaşam tarzları ve kişilerin oynadığı rollerde eklenince çoğu genç bunlara malesef özeniyor

SerhatAdn

9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 20:39

Yasaklarla bunların özendiriciliğini yokedemezsiniz ki bende izlerim ama beni hiç özendirmemekte.Burada yazı yazan arkadaşları özendiriyormu yoksa?Hiç sanmıyorum! Bu sadece eğitimle aşılacak bir durumdur. Yasak koyulan bazı ülkelerde bile hayatın içinde bunlar yaşanmıyormu bu insanlar peki nereden özenmekte ? Bu tip yasaklar olumlu olandan çok olumsuz sonuçlar doğurur.

osmancık
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 20:44

ortada yasak yok kendi kendimize gelin güvey oluyoruz.

uyarı var ki bu da çok normal.

beni özendiriyor herkesi de özendirir. bu psikolojik bir tahlildir. uzmanlar uyarı yapma ihtiyacı hissediyorsa, bizim "özenmezler, eğitimle hallolur bu işler" dememiz boşuna.

bir kere "herşeyin başı eğitim" sloganını geçelim.
eğitimle olsaydı doktorlar sigara içmezdi. tedbir almadan eğitelim demekle olmuyor.

En son osmancık tarafından Pzr 28 Eyl 2008, 20:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mustafa Daşan
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 21:17

Yanlış bilmiyorsam Rtük tvlerdeki her programı dizilerii haberleri kontrol ediyor gelen şikayetlere ve kurallara göre uyarıda bulunup ceza ve yaptırım uyguluyor

AhmetcK
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 21:32

Alıntı:
ortada yasak yok kendi kendimize gelin güvey oluyoruz.

uyarı var ki bu da çok normal.

beni özendiriyor herkesi de özendirir. bu psikolojik bir tahlildir. uzmanlar uyarı yapma ihtiyacı hissediyorsa, bizim "özenmezler, eğitimle hallolur bu işler" dememiz boşuna.

bir kere "herşeyin başı eğitim" sloganını geçelim.
eğitimle olsaydı doktorlar sigara içmezdi. tedbir almadan eğitelim demekle olmuyor.

Kurtlar Vadisi'ni sürekli izleyen bir insanim ama hic "ben mafyababasi olacam" edasiyla birisinin kafasini kesmedim. Salakmiyiz herseye özenelim? Kendi aklimiz, fikrimiz, kisiligimiz var. Kendimizi hep baskalarinda ararsak isimiz var.

dilek_kordelya
9 yıl önce - Pzr 28 Eyl 2008, 21:37

Zannetmiyorum ki bu tür dizilerden halkımız etkilenecek kadar saf olsun!

Adı geçen dizilerin söylenen karakterlerinin dizilerde seyircilere nasıl aktarıldığı besbelli zaten. Yaprak Dökümü'nün Ferhundesi'nin ne kadar ahlaktan uzak bir yaşam tarzı olduğunu hepimiz biliyoruz, ve de zaten kendimize örnek almıyoruz. Diğer karakterler de öyle..

Bu makaleyi yayınlayan Dr. Ünal Şentürk hüsnü kuruntu içinde.

Hem ayrıca diyelim ki gerçekten senaristler Şentürk'ün uyarısına uydular ve senaryolarını öyle yazmaya devam ettiler, siz inanıyor musunuz, böyle yapmaları sayesinde bizim aile yapılarımız düzelecek????!!!! Zaten bu tür şeyleri yapmaya meyilli olan kişiler yine bu hal ve tavırlarına devam edeceklerdir.

Diziler aile yapılarının bozulmasına tek neden değil!

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET