Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus Meydanı - Çevresi ve Tarihi Yapıları
« önceki   123 ... 626364   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Erdal
13 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 17:39

Tolga Bey bu resimdeki cadde eski bankalar simdiki Atatürk Bulvarı Ulus kesimi.Otobüsün önünde görülen bina katledilip yerine beton yığını PTT binasi yapılan bina.. bir altdaki ise simdiki Ulus E.M. Lisesi..

orhan_berkmen
13 yıl önce - Pzr 13 Mar 2005, 14:00
Ulus'tan Ankara'ya bakış

(+)

En son orhan_berkmen tarafından Çrş 16 Mar 2005, 20:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

TolgaTek
13 yıl önce - Pzr 13 Mar 2005, 16:41

I. ve II. Ulusal Türk mimarisinin güzel örnekleri bunlar. Mimar Vedat Tek bu dönemlerin en ünlü yansıtıcısıdır... (akraba değiliz! )

Binaların bakımsız kalması belediyenin ayıbı. Kale inşa edeceğine Melih Bey, biraz bu binaların bakımına yardım etse daha iyi bir iş yapar. Ama sanırım hepsini yıkacaklar bu gidişle.... ne yazık ki rant baskısı, cumhuriyetimizin kurulduğu Ulus'umuzun o anılarını yokedecek gibi ....

Ben de Ulus'un eski halini yansıtan bu fotorafların silinmemesi taraftarıyım. Site kuralının farkındayım, ama bu binalar kuralı bu seferlik bir kenara atmamızı gerektirecek kadar önemli.....

orhan_berkmen
13 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 00:33

Sümerin arkası derken sanırın Ulus yeni şehir çarşısını kastettiniz. Orasını sit alanı ilan eden adam oraya o binanın yapılmasına izin vermiş. Bu işler nasıl oluyor benim aklım almıyor. Onun altı tamamen arkeolojik kazılarla çıkarılacak tarihle dolu. Ulus u böyle yok ediyorlar. Birilerinin dur demesi gerekiyor.

(+)

TolgaTek
13 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 01:24

Pardon Sayın Berkmen, yanlış bilgilenme olmasın. Ulus kazısında ben arkeolog olarak çalışmıştım (biz müze ile beraber kazıyı yaptık, sit alanı ilanı veya inşaat izni ile ilgimiz yok).... Ancak söz konusu parselin binanın yapıldığı kısmı biz kazdığımızda boş çıktı. Burada 1950'lerde bulunan sinema ve sonradan onun yerini alan iş hanı zaten oradaki mevcut arkeolojik katmanı 1950 - 60 arasındaki dönemde yok etmiş. Eğer kalıntı olsaydı inşaata izin verilmezdi. Zaten söz konusu inşaat o parselin kalıntı olmayan 3/4' lük kısmına yapıldı. Kazıda bulunan arkeolojik kalıntılar (Roma dönemine ait cadde) aynen korunuyor. Inşaatın bitmesi ile o alan yeşil alan olarak düzenlenecek ve korunacak.... en azından ben öyle biliyorum

Sorun Ulus bölgesinin zaten modern binalar ile önceki yıllarda kaplanmış olması - Modern Carşı, 100. Yıl çarşısı gibi... Ilk etapta 1930'larda resmi binalar ile çok fazla arkeolojik katman kaybedildi. Ancak o dönemde yapılan binalar en azından mimari bir estetik içerdikleri için en azından bir nebze acımız azalıyor, ve bunların çoğunun zemininde arkeolojik kazılar yapılmıştır (ama iyi yayınlanmamıştır) . Bugün Ziraat bankası binası gibi yapılar mimari tarihimizin değerli örnekleri.

1950-80 arası ise kabus gibi. Rant yüzünden zevksiz binalar Ulus'u kapladı. Skyline sever arkadaşlar, o çok hoşlandıkları 2000lerin gökdelenlerine 20-30 sene sonra, Ulus'daki örnekler gibi zevksizlik anıtları olarak bakacaklarının farkında değiller..... ve ne yazık ki arkeologlar veya Kültür Bakanlığı hiç dinlenmedi o yıllarda... Asıl tahribat o dönemde....

Simdi ise bazen kazı yapılabiliyor, bazense yapılamıyor.... Rant hala güçlü ve modern şehircilik, toprak altından bir şeyler gelebileceğini hesaba katmıyor planlar hazırlanırken.... Ankara metrosu bunun tipik bir örneği.... Zaten Hitit Anıtını Ankaranın ambleminden kaldıranlardan ne beklersiniz ki?

Madem camileri o kadar seviyorlar şehir sembolüne taşıyacak kadar, işte bir başka zevksizlik örneği Hacı Bayram çevresi - ki yeni düzenlendi, insan beklerdi ki orayı tertemiz, pırlanta gibi yapsınlar. Zaten Keçiören Estergon Kalesi ile doruk yaptı bu zevksizlik işi.... şimdi ise sıra Ulus'un kalanını bu tarz abuk sabuk yapılarla doldurmaya geldi.

Mimarlar Odası olmaz diyor, proje zevksiz, şehir silueti tamamen bozulacak... Arkeologlar uyarıyor, bu kadar çok yeri aynı anda kazmayın, kontrol edemeyiz diye, ve planlarınızda değişikliğe yeni sit alanları ortaya çıkacağı için hazır olun dediler..... Ama dinleyen kim?

Iyi ki artık Ankara'da yaşamıyorum.... Ankaralılar inanılmaz bir şekilde aynı belediye başkanını seçerek zevksizliğe de onay veriyorlar.... Ama onların da suçu yok, butun ülke böyle artık. Hepimiz rahat arabalarımızla trafiğe sıkışmadan yolculuk yapmak istiyoruz, o yüzden gelsin otobanlar, alt geçitler, üst geçitler..... gitsin tarihi eserler

Son not: bu siteye ilk yüklediğim fotoğraf Afyon Dinar'da tahrip edilen bir Roma yapısı idi.... Ve bana gelen ilk cevap "niye Dinar'da yeni yapılan otoyolu çekmediğimi soruyordu", ve ilk mesajıma eksi 6-7 puan almıştım.... Sağolsun denetçiler sildiler de eksilerim de gitti. Sonradan mesajımı fotoğrafları azaltarak gene yükledim, şu an ne ekside ne artıda .... ..... Umarım en azından bu sitede bu anlayış biraz değişmeye başlamıştır.... Cünkü akıntıya kürek çekmekten yorulduk gerçekten..... Izmir'de Pergamon başlığina bakın diye göbeğimiz çatladı mesela, size hakiki skyline yükledik orada bir kaç tane Ama Estergon Kalesi başlığı açan sevgili Ankaradaki üyelerimiz hiç Roma Hamam'ına bakmaya gitmişler mi diye de merak ederim - sitede olmadığına gore gitmemişler.... Az kalsın o da Savunma Bakanlığı binası oluyordu 1930'da, Atatürk'ün emri ve ilgisi ile kazılıp Ankaraya kazandırılmış gerçek bir Türkiye Cumhuriyeti anıtıdır......

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 626364   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA