Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
SerhatAdn

11 yıl önce - Prş 25 Eyl 2008, 19:51
Çukurova Üniversitesi Taş Heykel Sempozyumu

TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER İNDEKSİ
.

GENEL
BAŞLIKLAR

» FOTOĞRAF
BAŞLIKLARI

ÜNİVERSİTE
WEB LİNKLERİ

ÜNİVERSİTE
LOGOLARI

.

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, Balcalı Sağlık Hizmetleri ve Eğitimi Geliştirme Derneği ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nün katkılarıyla 15 Eylül - 5 Ekim günleri arasında "Çukurova Üniversitesi 1. Taş Heykel Sempozyumu" düzenlendi.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, "Taş Heykel Sempozyumları"nın heykel sanatımızın gelişmesine yönelik en olumlu adımlardan birisi olduğunu söyledi.

Rektör Akınoğlu, şunları dile getirdi:

"1960'lı yıllardan bu yana bir çok ülkede yapılan "Uygulamalı Heykel Sempozyumları" öncelikle sanatı insan yaşamının en üst düzeyde profesyonel etkinliği olarak kabul eden üniversitelerimizin çabalarıyla, 1990'lı yıllarda ülkemizde de gündeme gelmiş ve yeni bir sanatsal üretim ortamı ve biçimi olarak benimsenmiştir. Sanatçıların bir araya gelerek bilgi, görgü ve deneyimlerini birbirlerine aktardığı, izleyici ile ürünün oluşum sürecini paylaştıkları bu etkinlikler "görsel yolla eğitim" olarak da işlevlerini sürdürmektedir.

Bir ülkenin kültürel kalkınmasında bilimsel bilgi üretmenin yanında sanatsal kavrayışın da geliştirilmesinin vazgeçilemez bir önemi olduğu bilinciyle hareket eden üniversitemiz, yıllardır ülkemizde sürdürülen bu çabaya katkı sağlamayı çok önemli bulmaktadır.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde özel bir açık alan uygulama çalışması olarak programladığımız 1. Taş Heykel Sempozyumu yedi heykel sanatçısının ve asistan öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma özgün sanat ürünleri ile zenginleştirilmiş insancıl ve estetik bir çevre yaratmamız için bize yeni bir olanak sunmaktadır. Ayrıca, üniversitemiz çalışanları ve öğrencilerinin sanatsal üretim süreçleri ile tanışmalarına ortam hazırlamakta, sanat ürünü ile izleyici arasında dolaysız bir bağın kurulmasını, sanatçıların ve sanat öğrencilerinin bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını sağlamaktadır.

Çukurova Üniversitesi 1. Taş Heykel Sempozyumu sonunda ortaya çıkan ürünler üniversitemiz yerleşkesinde oluşturulacak bir açık hava müzesinin ilk kazanımları olacaktır.

Heykellerin ana malzemesi olarak Kozan yöresi taş ocaklarından seçilen Toros Beji kullanılmaktadır. Bu nedenle Sempozyum, yöre taşlarının artistik-plastik olanaklarının araştırılmasına önemli bir katkı yapmaktadır. Ayrıca taşı biçimlemeye yönelik teknolojiyi araştıran ve üreten kurumların kendi ürünlerini denemelerine fırsat oluşturmaktadır.

Mithat Özsan Amfisi güneyindeki yeni otopark alanı sempozyum alanı olarak belirlenmiştir. Sanatçı Malik Bulut, Sanatçı Ayla Turan Tan, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi' nden Doç. Mümtaz Demirkalp, Bilkent Üniversitesi Mimarlık Sanat ve Tasarım Fakültesi'nden Doç. Ercan Sağlam, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nden Doç. Birnur Eraldemir ve Doç. Suat Karaaslan, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Öğr. Gör. Varol Topaç çağrılı sanatçı olarak katılmaktadırlar. Yirmi gün boyunca sürdürülecek olan bu çalışmaya güzel sanatlar- heykel anasanat alanı öğrencileri de yardımcı sanatçı olarak destek verecektir. Bu çalışmaları yerinde görmek üzere 25 Eylül Perşembe günü, saat 12.00'de Mithat Özsan Amfisi bölgesinde tanıtım yapılacaktır"

SerhatAdn

11 yıl önce - Sal 07 Ekm 2008, 01:55

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörlüğü, Balcalı Sağlık Hizmetleri ve Eğitimi Geliştirme Derneği ile Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümünün katkılarıyla düzenlenen ''Çukurova Üniversitesi 1. Taş Heykel Sempozyumu'' devam ediyor.

ÇÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suat Karaaslan, yaptığı açıklamada, 15 Eylülde başlayan sempozyuma Ankara, İzmir ve Hatay'dan sanatçıların davet edildiğini söyledi.

Karaaslan, sempozyuma kendisinin de aralarında bulunduğu sanatçılardan Malik Bulut, Ayla Turan Tan, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Doç. Dr. Mümtaz Demirkalp, Bilkent Üniversitesi Mimarlık Sanat ve Tasarım Fakültesinden Doç. Dr. Ercan Sağlam, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümünden Doç. Dr. Birnur Eraldemir, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Öğretim Görevlisi Varol Topaç'ın katıldığını kaydetti.

Sanatçıların özgün eserler tasarlayıp bunları yaşama geçirdiklerini ifade eden Karaaslan, sempozyumun sanatseverlere ve öğrencilere heykellerin ortaya çıkarılışını izleme imkanı sunduğunu, üniversitenin estetiğine katkı sağladığını, ayrıca uygulamayla görsel kültür zenginliği yarattıklarını belirtti.

Karaaslan, 5 Ekimde sona erecek sempozyumda ortaya çıkacak eserlerin, üniversite yerleşkesinde oluşturulacak açık hava müzesinde sergileneceğini bildirdi.

SerhatAdn

11 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 18:29
Amacı ve işlevi bakımından alanında bir ilk olma özelliği taşıyan 1.Taş Heykel Sempozyumu sona erdi.

Amacı ve işlevi bakımından alanında bir ilk olma özelliği taşıyan Çukurova Üniversitesi 1. Taş Heykel Sempozyumu, düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi.Yapılan eserlerle Üniversitede bir açık hava müzesi kurulacak.

Bu yıl ilki gerçekleşen Sempozyumu gelenek haline getireceklerini ifade eden Ç.Ü. Rektörü Akınoğlu ,"4 farklı üniversiteden sanatçılar bir araya gelerek alanlarında bir ilke imza attılar .Eserler her yıl üniversite içine yerleştirilecek ve kampüsümüz bir açık hava müzesine dönüşecek" diye konuştu.

Ç.Ü. Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü'nden Doç.Suat Karaaslan da "Önemli olan heykellerin kültürün bir parçası olduğunu göstermekti.Bu sempozyum sayesinde ,heykellerin alışılagelmiş anıt kavramı yerine , kültürün bir öğesi olduğunu göstermiş olduk" dedi.

Sempozyum sonunda sanatçılar Doç.Suat Karaaslan, Doç.Birnur Eraldemir, Doç.Mümtaz Demirkalp,Doç. Ercan Sağlam,Varol Topaç,Ayla Turantan ile Malik Bulut'a birer sertifika verildi.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET