Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SERCAN CAN
11 yıl önce - Prş 25 Eyl 2008, 18:23
Bursa - Ulu Çarşı (Ertaş Çarşısı/Havlucular Çarşısı)


Bursa'nın en eski çarşılarından ertaş çarşısı üzerinde uygulanan modern çatı örtüsü bitme aşamasına geldi.proje kapsamında tarihi çarşının üst örtüsü geleneksel mimariye bütünleşen modern bir ahşap ve cam örtüyle kaplanıyor.Çarşının yer döşemeleri ve cepheleri de proje kapsamında elden geçirilecek. Dükkanların kepenkleri tamamen ahşap olarak düzenlenirken, zemindeki asfalt da sökülecek ve yerine tarihi dokuya uygun bir malzeme döşenecek.


Metin Taşkın Aşkın
11 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 02:00

Ertaş Çarşısının Ahşap ve Camdan oluşan ÇatısıSERCAN CAN
11 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 03:25(+)

(+)
SERCAN CAN
10 yıl önce - Cum 04 Eyl 2009, 23:54

Alıntı:
Ertaş Çarşısı`na makyaj

Osmangazi Belediyesi’nin Ertaş Çarşısı’nda yürüttüğü çatı örtüsü, cephe yenileme ve çevre düzenlemesi çalışması son aşamaya geldi.


Türkiye’nin en özgün çarşı projelerinden biri olan bu çalışmayla ilgili yerinde incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çarşı esnafıyla sohbet ederek görüşlerini aldı. Dündar “Çatı örtü çalışmasını tamamladık. Çarşının üstü tarihi dokuya uygun olarak ahşap ve cam kullanılarak örtüldü. Cam örtü sağladığı ışıkla çarşıya ferahlık verirken, güneş ışığını geçirmeyen filmlerle kaplanarak önemli bir konfor sağladı” dedi.


Sıranın 140 adet işyerinin otomatik kepenk ve ahşap vitrinlerinin yapılması ile sokakların taş kaplamasına geldiğini söyleyen Dündar, bu işlemlerin de tamamlanmasıyla Ertaş Çarşısı’nın Hanlar Bölgesi’nin en cazip noktalarından biri haline geleceğini belirtti. Ayrıca çarşının Köfüncüler girişinin üzerinin de örtülmesi için projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulduğunu, onay çıkması halinde buranın da kısa bir sürede üstünün örtülerek çalışmanın tamamlanacağını belirtti.

Proje kapsamında 9 sokak ve 3 meydandan oluşan tarihi çarşının üst örtüsü geleneksel mimariyle bütünleşen modern bir ahşap ve cam çatıyla örtüldü. Bu çalışmalar sırasında işyerlerinin çatı örtüsü de sökülerek izolasyonları yapıldı ve üzerleri şapla kapatılarak yağmura karşı korumaya alındı. Cam kenarlarına yağmur olukları yapılarak suyun belirli merkezlerde toplanması sağlandı. Projenin geldiği aşamada 140 adet dükkanın kepenkleri tamamen ahşap olarak düzenlenirken, zemindeki asfalt da sökülerek, yerine tarihi dokuya uygun şekilde taş kaplama yapılacak. Belediyeye yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olan çalışmaların geldiği aşama çarşı esnafını da memnun ediyor.
Esnaf çarşıya alışverişe gelen turistler için tuvalet ihtiyaçları olduğunu söyledi ve yapılan çalışmalar için Dündar’a teşekkür etti.
Okçular ve Uzun çarşıdaki gibi çatıda herhangi ışıklandırma olacak mı acaba? Olsa çok daha hoş görünürdü özellikle geceleri.

aykut_aykut
10 yıl önce - Cmt 05 Eyl 2009, 01:51

Bursa'nın en eski çarşılarından biri ama adı ERTAŞ.
Bence Bursa'nın ve o bölgenin tarihine uygun daha güzel bir isimle değiştirilmeli bu isim.(Gerçi Ertaş isminin kaynağını bilmiyorum ama tarihi bir hava vermiyor bana)
Ama çarşı gerçekten güzel oldu.Hele yerlerede asfalt sökülüp taş döşenince çok daha güzel olacak.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA