Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Balıkesir - Höşmerim Tatlısı
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ardensaatci

4 yıl önce - Prş 01 Nis 2010, 22:39

Öyle çok seviyorum ki bu tatlıyı ne zaman Erdek'e arkadaşıma gitsem annesi bana ''Höşmerim'' yapardı. Hatta o içine sıcakken kaymak sonrada yanına dondurma koyardı tek kelimeyle müthiş olurdu. Yani sırf bu tatlı için bile Balıkesir'e gidilir...

mustafaguler
4 yıl önce - Cum 02 Nis 2010, 02:04

Bu tatlıyı ilk defa Karacabey'e okumaya gittiğimde görmüştüm. ilk defa gördüğümde biraz itici gelmişti ama her nedense içimde bu tatlıyı keşfetme duygusu oluştu. Tadını bi aldıktan sonra bir türlü bırakamamıştım. Gerçeğinde Has Balıkesir Höşmerimi daha yeme fırsatım olmadı ama Bursa'da ki höşmerimler bana göre güzeldir.

Bu arada Höşmerim tatlısını Bursa şehir merkazinde Kısmet Tatlı ve Cemre tatlı yapmaktadır.

İletişim için;

http://www.kismettatli.com/

Alıntı:
Uzun zamandır vatan için çarpışan mehmetçikler bir cepheden başka bir cepheye koştururken balıkesirin bir köyüne yolları düşer.karınları çok acıkmıştır,köyden birinin kapısını çalarlar.karşılarına yaşlı bir teyze çıkar,çok acıktıklarını ve onlara verebileceği bir şeyleri olup olmadığını sorarlar.yaşlı kadında Mehmetçikleri hemen içeri buyur eder,kadın hemen mutfağa koşar ve ne var ne yok bakar.mutfağında sadece irmik,yumurta,biraz peynir ve şeker olduğunu görür.hemen bunlardan kendince birşey hazırlar ve sofraya getirir.mehmetçikler büyük bir iştahla yemeye başlarlar,kadın tereddüt içindedir ve heyecanla sorar. HOŞ MU ERİM? ayesi buraya dayanır,o günden günümüze kadar değişe değişe gelir ve HOŞ MU ERİM? Olur höşmerim!

Cemre Tatlı'nın internet adresini bulamadım.

Haldun Turan

2 yıl önce - Sal 21 Şub 2012, 00:27

Doğum yerim olan ve 0-7 yaş arası yaşadığım Balıkesir'in güzel tatlısı Höşmerim'i çok severim.Ayvalıkda da yemiştim ama esas Havrandan geçerken almıştık.Gerçek koyun peynirinden yapılırsa tadı çok daha harika olur.Geçenlerde İzmirde bir yerden aldık.Koyun peyniri mi tartışılır ama genede beğendiğimi söylemeyilim.En azından Höşmerime olan özlemimi gidermiş oldum.

(+)

(+)

Kadir Karaaslan

2 yıl önce - Sal 21 Şub 2012, 00:49

Balıkesir'imizin en meşhur höşmerimi ve bence en lezzetlisi sargın höşmerimleridir fakat en ünlüsü zaman höşmerimleri tabi.Hakiki höşmerim zaten koyun sütünden yapılır.Dondurmalı ve kaymaklısını tavsiye ederim herkese nefis oluyor.

Tarlan Bara

2 yıl önce - Sal 21 Şub 2012, 00:59

Metin Taşkın Aşkın Kardeşim, Bu tatlı için bir tarif vermişsiniz, teşekkürler ama tarifinize dayanarak yapabilmeye imkan yok. Niye mi? Una, irmiğe ve tereyağına ne oldu, irmiğin ölçüsü nedir ve bu malzemeler ne zaman katılır pişirirken?
Hadi, ağzımın sualrını sile sile bekliyorum gerisini.

denizefe
2 yıl önce - Sal 21 Şub 2012, 10:27

Tarlan Bey, adresinizi verin hemen göndereyim.

blk2110

2 yıl önce - Prş 22 Mar 2012, 14:26

balıkesirli arkadaşlarımızda sürekli istediğimiz tadına doyulmaz hafif tatlı başlığı görünce iştahım açıldı

ahmet sert

2 yıl önce - Prş 22 Mar 2012, 19:44

Sevgili Mustafa güler ben höşmerim hasretimi büyük marketlerin birinde yukarıda ismini belirttiğiniz Bursalı bir şirketin ürünlerini alarak gidermeye çalışıyorum.Ama inanın Balıkesir de yapılanların yanından bile geçemez.İlk başta tadanlara belki biraz ağır gelebilir ama ben kesinlikle vazgeçemem.Bizim yerel üreticilerimiz neden bu tür pazarlama mecralarını kullanmazlar ve böyle yerlere girmezler onu da anlamış değilim.

mustafaguler
2 yıl önce - Cum 23 Mar 2012, 01:46

Tabiki herşey yerinde daha güzeldi. Geçen ay arkadaşım Balıkesir'e gittiğinde höşmerim istedim ve dediğiniz gibi arada bariz bir şekilde fark var. Bu tatlıyı tatmayanlar da umarım en yakın zamanda tatma fırsatları bulurlar.

Güven Hoca

1 yıl önce - Çrş 15 May 2013, 20:04

Bence en güzelini ve de ucuzunu Susurluk'taki Yörsan Tesislerinden almak lazım.
12 Mayıs 2013 Pazar günü Okul gezisi dönüşü uğradık.1/2 Kg.lık ambalajlar 2.40 TL,1 Kg.lık Ambalajlar 4.70 TL.,150 gramlık ambalajlar ise 0.85 TL. idi.
Bursa'da Şaypa'da 150 gramlık ambalajları satıyorlar sadece 1 TL.ye.

(+)

Berktuğ dedi ki;
Alıntı:
Yörsanın ürünleri güzel ama höşmerim hariç!
çünkü yumurta yerine boya kullanıyorlar geçen sene Bursa bölgesindeki A101'den almıştım midemi bulandırdı!
Balıkesir en güzel höşmerimi SARGIN'dır. Bursa'da Tuzpazarı'nın karşısında Arzum Helvacısında satılıyor.
ALİCAN'da olabilir. Sanırım ŞAYPA'da var.
ZAMAN HÖŞMERİMLERİ de çok güzel. Bursa İnönü Caddesi Hayat Hastanesi karşısında satış yeri açtı. En azından onu bir deneyin. 900 gr Fiyatı Balıkesir'de 5 TL, Bursa'da taş çatlasın 1 TL oynar.

Kafayı karıştırdı şimdi,tadı güzeldi ya,yazarken bile kaşıklıyordum iyimi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET