Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Numan A.
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:26
Bartholomeos'un AB'den ilginç Ayasofya isteği

Ortodoks Patrikhanesi Patriği Bartholomeos, AB yetkililerinden Ayasofya'da yılda bir defa tüm Hristiyanların katılacağı bir ayin düzenlemek istemiş.

Alıntı:
Bartholomeos'un AB'den ilginç Ayasofya isteği
Ergenekon zanlısı Hikmet Çiçek'in evinde ele geçen belgeler, Fener Rum Patriği'nin Ayasofya ile ilgili planlarını gün yüzüne çıkardı. Bartholomeos, AB yetkililerinden Ayasofya'da yılda bir defa tüm Hristiyanların katılacağı bir ayin düzenlemek istemiş.

Ergenekon davasının 227. delil klasöründe yer alan Ege Ordusu İstihbarat Başkanlığı Günlük Raporları'nın, 'Azınlık-Misyonerlik Faaliyetleri Takip Çizelgesi' başlığını taşıyan bilgisayar çıktısı belgelerin 2004 Ekim ayı ile 2005 yılı Haziran ayı arasını kapsadığı görüldü. Orduya ait günlük istihbarat raporlarının İşçi Partisi üyesinde çıkması şaşırtıcı bulunurken raporlarda ilginç ayrıntıların olduğu gözlerden kaçmadı. Raporun 1 Ekim 2004 tarihli bölümünde Genelkurmay İç İstihbarat Raporu'ndan gelen bilgilere göre Fener Rum Patrikhanesi'nin, Hıristiyan Kiliseler hakkında Kanun Taslağı'nı hükümete iletmeyi planladığı belirtildi. Ayrıca, önümüzdeki dönemde AB ile ilgili yasal değişikliklerden yeni kazanımlar elde etmek istendiği de yer aldı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=740165&a ...fya-istegi

OrhunAlac
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:40

Olur mu oyle sey... Sonra yine bir güruh 'din elden gidiyor' diye Ayasofya'yi basar.

özgür GÖKTAŞ
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:41

sadece istekte kalır bizlerde Ayasofyanın ibadete açılmasını istiyoruz ama sadece isteyebiliyoruz sesimizi duyan hiç kimse yok

Numan A.
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:44

Alıntı:
bizlerde Ayasofyanın ibadete açılmasını istiyoruz ama sadece isteyebiliyoruz sesimizi duyan hiç kimse yok

Biz ne zaman resmi bir yaziyla Ayasofya`nin ibadete acilmasini istedik?

Serhat akdağ
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:45

Alıntı:
Olur mu oyle sey... Sonra yine bir güruh 'din elden gidiyor' diye Ayasofya'yi basar.

ayasofya hristiyan ayinlerine açılırsa din elden gitmez ama bazı değerlerimiz elden gidebilir

Hüseyin C
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:59

Patriğe verilecek tek cevap "hadi oradan" şeklinde olabilir, gün gelecek Ayasofya tekrar olması gerektiği gibi cami olacak, göreceğiz o günleri.

emrullah
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 17:04

Bence ayasofya bu haliyle kalsın,çünkü;birçok din ve kültüre hitap eden bir yapıt.Eğer hırıstiyanlara yılda birkez ayin izni verilirse bende bir müsliman olarak yılda birkez orada cuma namazı kılmak istiyorum ha burda maksat namazı orda kılmak yada ayini orda yapmak değil bence ülkeyi bir kaosa sokmak yoksa namazını kılmak isteyen Ayasofyanın etrafında büssürü camii var hemde Sultan Ahmet gibi Beyazıt gibi önemli yapıtlar gidip oralarda kılabilir, ayin yapmak isteyende birçok kilise var oralarda dini gereksimlerini görebilirler.

Samet Yılmaz

9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 18:28

Böyle bir isteğe 'öle şey olmaz' cevabı vericez elbette.Ayasofya bize ait.Elbette bende ayasofyanın ibadete açılmasını istiyorum..

Serhat Atan

9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 19:32

Ben de bunun amacının ibadet olmadığını düşünüyorum.Niye sadece Ayasofya?Memlekette başka kiliseleri mi yok?Eğer onlara izin çıkarsa ben de senede 1 tam gün 5 vakit namazımı orada kılabilmeliyim.Hatta bu gün Cuma'ya denk getirilmeli.Eşitlik olacaksa herkese olsun.

taha01
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 23:19

Bugün yılda bir gün isteyen yarın bir hafta, ertesi gün bir ay ister... Bu böyle sürer gider...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET