Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Kırklareli - Babaeski
12345   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
yılmaz büktel

6 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 23:55
Kırklareli - Babaeski

Kırklareli - Babaeski

Babaeski, İstanbul Edirne yolunun önemli duraklarından biri idi. İstanbuldan yola çıkan araçlar köfte-ekmek molasını lüleburgazda vermediyse muhakkak burada verirdi. köfte bahanesine de olsa durulan kısa zaman süresi içinde yolcular Babaeskiyi şöyle bir alıcı gözüyle incelerdi. Ama şimdi Otoban çıktı güzergah bozuldu hesabı Babaeski'ye Babaeskiliden başkası uğramıyor.
Baksanıza sitede bir başlık araması yaptım tek bir babaeski başlığı bulamadım.

Başlığı açma nedenim bu, zamanla belki başka başlıklarda açılabilir ama Babaeskiyle ilgili haber ve fotolarımızı şimdilik bu başlıkta toplayalım.

Babaeski aslında eski kervan güzergahı üzerinde yer alan bir menzil kasabası. Tıpkı havsa'da, Lüleburgaz'da, Karıştıran'da ve Büyükçekmecede olduğu gibi Burada da Mimar sinan yapısı bir Menzil külliyesi var. Ancak külliyeden günümüze birbirinden mesafeli duran cami, köprü ve hamam kalmış, kervansarayın izi yok. Oysa Sinan'ın menzil külliyelerinin özelliği burada en önemli yapının cami değil kervansaray olmasıdır çünkü bu külliyelerin asıl işlevi konaklamadır. İstanbul-Edirne arasındaki tüm Konak yeri (Menzil)külliyelerinin Sinan yapısı olması, sanırım Avrupaya uzanan bu güzergahın önemini ortaya koymaya yeter.

İlk resmim 1960 yılında bir su baskını nedeniyle gazete haberi olan bir Babaeski resmi. Resim Cedit Alipaşa cami minaresinden çekilmiş sol tarafta cami kubbesinin bir bölümü görünüyor. Sel suları köprünün tamamını örtmüş ben bu tür köprü baskınlarını sadece Edirnede oluyor sanıyordum. Caminin hemen önünde iki binanın olduğu alan bugün Babaeski otogarının olduğu alan.

Umarım arkadaşlar daha renkli resimler de yükler,

(+)

CanHayat ÖZYURT

6 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 17:01
Babaeski

Babaeski'nin bende yeri özeldir. 43 yaşındayım. 3 ila 8 yaşlarımı bu güzel yerde geçirdim. Çok güzeldi Babaeski anıları. Ancak Yılmaz Beyin yazdığı gibi otoyol Babaeskinin canlılığını almış olsa gerek.
Benim hatırladığım Babaeski'de süper köfteciler vardı, sosyal yaşam canlı idi, Kakava şenlikleri güzel olurdu.
Babaeskiden yolum geçsede bol bol fotoğraf çekebilsem.

Hüseyin Cumhur
5 yıl önce - Prş 20 Ksm 2008, 13:23

tarık_34

5 yıl önce - Pts 15 Arl 2008, 17:08
Babaeski ulaşım

Babaeski minibüsleri (köprü başında otogar içindeler)

(+)

not : fotoğraf alıntıdır

Erhan MANUOĞLU

5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 16:20

Hiç Babaeski' li arkadaşlar yokmu sitede acaba.
Bu şirin ilçenin daha fazla fotoğrafı olmalı...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler