Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Furkan

14 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 12:42
Denizli - Kaklık Mağarası


Yeri: Mağara, Denizli-Afyon-Ankara ve Denizli Çivril Karayolu üzerinde, Denizli İl Merkezi’ne 30 km. mesafede, UNESCO Miras Listesi’nde bulunan Pamukkale’ye 45 km.de, uluslararası Çardak Havaalanı yol güzergahında bulunan ana tur güzergahına 2 km. mesafede, Honaz İlçesi Kaklık Kasabası’ndadır.

Özellikleri: Büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu oluşan Kaklık Mağarası, son derece ilginç özelliklere sahip bir mağaradır. Şekil olarak obruk gelişim özelliği gösteren mağaranın içinde, büyük bir traverten kitlesi vardır. Pamukkale’nin benzeri olan travertenler mağaranın hemen yakınında bulunan Kokarhamam Pınarı ( Haydarbaba Pınarı) sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşmuştur. Basamaklar halinde havuzlardan meydana gelen travertenlerin gelişimleri, hala devam etmektedir. Ayrıca mağaranın kuzey duvarından küçük şelaleler şeklinde sızan sular da yer yer duvar travertenleri oluşturmaktadır. Daire şekilli geniş bir ağzı olan Kaklık Mağarası’nın büyük bir bölümü güneş ışınları almaktadır. Bu nedenle mağara duvarlarında yosun ve küçük sarmaşıklar gelişmiştir. Gün içinde yeşilin değişik tonlarında renkler alan bu bitkiler, mağaraya son derece ilginç bir güzellik katmaktadır.

Mağara, damlataş, sarkıtlar ve dikitlerle süslü olup , eşine rastlanmaz güzelliktedir. Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunmaktadır. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığının bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.(+)

(+)

(+)
didem_
12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 21:57(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


didem_
12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 23:22

Sadece sizinle bu resimleri paylaşabilmek için,  korkularımı yenerek mağaraya girip fotoğraf çektim.
Ama hakkaten çok ürkütücü ve iğrenç kokuyordu.


(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
didem_
12 yıl önce - Cmt 18 Mar 2006, 12:32

Mağaranın tavan görünümü

 

(+)


mehmet uçan

11 yıl önce - Prş 02 Ksm 2006, 19:21(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler