Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Manisa Belediyesi Otobüsleri
123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yılmaz büktel

10 yıl önce - Cmt 06 Eyl 2008, 00:51
Manisa Belediyesi Otobüsleri

Benim göndereceğim Hükümet konağının eski fotoğrafı, yasin'in resmindeki palmiyelrle karşılaştırılırsa biraz daha yeni olmalı.
Bina kadar önündeki otobüste ilgimi çekti ama belediye otobüsümüdür değil midir karar veremedim. Sanki mavi yan cephe üzerinde beyaz bir arma var gibi görülüyor
Resmin orjinalinde de otobüsün detayları net değil maalesef. biraz blue-birdlere benzediğini düşünüp belediye otobüsü olabilir diye düşündü isem de emin olamadım.

(+)

(+)

yılmaz büktel

10 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 02:09

Valiyle ilişkin bir haber olduğu için buraya yazdım. ayrıca benim bir önceki otobüslü mesajımla ardışıklık sağlıyor. ileride belediye otobüsleri için bir kaynak bulursak Manisa nostaljik belediye otobüsleri başlığı açar bu mesajları oraya aktarırız.

Tasarrufsever vali Vefik kitapçıgil, halkına örnek olmak için makamına belediye otobüsüyle gidiyor. yıl 1971. Bindiği otobüste yanılmıyorsam bir Bussing6500. benzerliği görebilmeniz için, seyhun'un bir resminide aşağıya aldım. araç istanbulun bussing6500lerinden ve bizim 600 serisi dediğimiz bussinglerden.

(+)

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 02:20

Bizim 6500'lerin 10 tanesi Anadolu'daki şehirlere satılıyor 1960'da, alınmalarının akabinde... Belki de bunlardan birisidir (Gerçi buraya 6500 verildiğini hiç duymadım ama ). Federal Almanya'dan da Büssing filoları 1958-60 arasında memlekete partiler halinde satın alınıyor ve Ankara, İstanbul gibi büyük kentler sahip oluyor. Tek veya iki-üç adet olarak da o senelerde Manisa'nın böyle bir alım yaptığını zannetmiyorum...

Akın KURTOĞLU

Mehmet A.
9 yıl önce - Prş 04 Hzr 2009, 15:00
Resimdeki otobüs

Resimde görülen otobüs Büssing marka. çocukluğumda Manisa'da iken sık sık gördüğüm bir otobüs.

Uzun yıllar (1980'lerin başına kadar olmalı) Manisa'da Büssing belediye otobüsleri vardı.

Yanılmıyorsam "Fabrika-Hastane", ya da "Istasyon-Hastane" hattında çalışırlardı. Bu noktalar o zamanlar, zaten Manisa'nın kent sınırları sayılırdı.

Yine hatırladığım kadar, biletçi yoktu ve kumbaraya para atılırdı.

Resimdeki Büssing'lerden iki ya da üç adet ve yine (daha küçük gövdeli) 2 ya da üç adet Büssing otobüs vardı.

Daha sonra, otobüs işletmesi kendi atölyelerinde karoserilendirilen midibüsleri sefere koydu. Ve en son MAN marka otobüsler alındı

Selamlar

Mehmet

mert1969

9 yıl önce - Cmt 06 Hzr 2009, 00:49

Yanlış hatırlamıyorsam 1986 veya 87'de Manisa Belediyesinin 3-4 ? tane Man SL200'ü vardı.Ama bu otobüsleri 3 sene önce Manisa'ya gittiğimde göremedim.Acaba satıldılar mı ,yoksa hurdaya mı çıktılar?

Mehmet A.
9 yıl önce - Sal 23 Hzr 2009, 13:16
Manisa'daki Büssing otobüslerin tipleri

Manisa'da Büssing otobüsler iki ayrı tipti. Birisi yukarıdaki kartpostalda olan tip (Karoserisi "Kässbohrer" firmasından olabilir). Daha sonra yukarıdaki kenar camları da sarıya boyamışlardı.

Diğer tip BÜSSİNG-4500 TU-10 olabilir, çünkü bunlar uzun değildi.
(resim icin Akın beyin hazırladığı "IETT Otobüs tarihi albümüne bakınız: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=23186& ...p;start=0)

Selamlar

Mehmet

yılmaz büktel

9 yıl önce - Prş 06 Ağu 2009, 02:00

Manisa Belediyesinde Man 445 ve yapma kasa belediye otobüsleri de varmış.
Resmin alt yazısı belediye otobüs şöförlerinin 1979 yılında gerçekleştirdikleri bir greve ilişkin.
Uygulanan ambargo ile zaten yakıtsızlıktan çalışamayan otobüsler bu kez grev nedeniyle garajda yatıyor.

Sağ ve sol baştaki otobüsler Man445 ve ortadaki ikisi BMC veya yapma kasa otobüs olmalı. Ancak araçların hepsinin aynı atelyede elden geçirildiği ve özellikle Man445lerin panjur ve far düzeneklerinin değiştiği görülüyor.

(+)

yılmaz büktel

8 yıl önce - Prş 28 Ekm 2010, 00:38

Anlaşılan o ki Manisa Belediyesinin otobüslerin bakımı ile başı her zaman dertte olmuş. Aşağıda görülen resim lastiksizlik yüzünden sefere çıkamayan belediye otobüslerine ilişkin bir haberin resmi. Elinde sapasağlam bir otobüs var ama lastiği olmadığı için çalıştıramıyorsunuz.

Alıntı:
Aracın ön kısmı görülmüyor ama camların şekli ve boyutları bana bu aracın yukarıdaki Man-445lerden biri olduğunu söylüyor.
dedim ama tekerlek yuvasına bakarsanız bu man camları kullanılmış ama yapma kasa bir otobüs olmalı. çünkü tekerlek yuvası ön kapının olduğu yere taşmış. Böyle bir durum Man-445lerde görülmez

(+)

En son yılmaz büktel tarafından Prş 28 Ekm 2010, 00:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

daniel levi
8 yıl önce - Pzr 31 Ekm 2010, 11:52

Özür dileyerek Manisa Ulaşımı neden Ege Ulaşım içinde değil diye sorabilir miyim?

Deniz Çağdaş
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 00:27

1 adet bulunan o345 Özel görevlerde kullanılıyor

Güncel otobüs bilgisi: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=112927 ...p;start=50

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege