Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yok olan İstanbul Taksim Meydanı ve Topçu Kışlası (yeniden inşa edilecek)
« önceki   123 ... 105106107108   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 106
Ali kam
1 yıl önce - Çrş 24 Mar 2021, 23:12

Alıntı:
savaşta yıkılmıştı

Adı üstünde savaşta yıkıldı. Düşman tarafından kasıtlı olarak yıkıldı. Topçu kışlasına ise artık gerek yok denilerek yıkıldı ve yerine gezi parkı yapıldı. Arada çok fark var. Lütfen ilgili örnek verin. Sırf sallamak için örnek vermeyin! İstirham ederim.

iyi akşamlar dilerim.

Serkan Guzel
1 yıl önce - Çrş 24 Mar 2021, 23:24

Alıntı:
Hacı Türkiye'de yaşıyorsun değil mi? Yurt dışında veya Mars'ta değil. Ona göre konuş.  Bu büyük projelere verilen hazine garantisi miktarından haberin mi yok? Pandemide İstanbul Havalimanı nasıl oluyor da kendi kendi yolcu garantisini sağlıyor. Bak Pandemi diyorum... Sokağa Çıkma kıstlamaları varken herkes "sözde" evindeyken bu köprülerden sürücüsüz otomobiller mi geçiyor da köprülerden geçiş miktarı kendi kendini ödeyerek milletin sırtına vergi yükü olarak dönmüyor. Senin dünyadan mı haberin yok acaba?

Kim bilir belki Topçu Kışlası yapılır ve ona da Turist Garantisi verilir? İşte o zaman dünyanın kaç bucak olduğunu görürsün

Bu tesislerin işletmecilikten doğan vergi gelirlerinden haberiniz yok galiba... Paralı yolların geçiş garantisi ödemeleri, devletin vergi alacağından mahsup edilmektedir. Yid'leri bir havuz olarak ele alırsak, bu tesislerin vergi gelirleri bir birini balanse ediyor zaten... Biraz başınızı kaldırıp önünüze bakın. Ülke hızla kalkınıyor. Sabah akşam yalan dolan haberleri okursanız, böyle oluyor işte... 20 senedir, her sene ülke çöktü çökecek teranelerini söylüyorsunuz.

habibkadir
1 yıl önce - Çrş 24 Mar 2021, 23:24

Günümüzde 70-80 yıllık ömrünü tamamlamış sıradan binalar yıkılıp yeniden yapılırken tarih yok ediliyor diye feryat ediliyor ama Topçu Kışlası yapılışından 134 yıl sonra gereksiz olduğu gerekçesiyle nasıl yıkılabiliyor?

Sayın Cumhurbaşkaının bugünkü konuşmasından bir kesit.
"Vakıflar Genel Müdürlüğümüz kanalıyla restore ettiğimiz ecdat yadigârı eserlerin toplamı 5 bin 450’yi ulaştı."

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, AA muhabirine 2020 faaliyetlerine ve bu yıl yapılması planlanan çalışmalara ilişkin verdi bilgilerden bir kesit.

"2021'de Türkiye'de 193, yurt dışında 10 eseri tamamlamak için çalışacaklarını belirten Ersoy, restorasyonlar için 1 milyar 200 milyon liraya yakın bütçe ayırdıklarını söyledi."

Gelecek satılmıyor, daha iyi bir gelecek inşaa ediliyor.
Yatırımlar milletimiz için, ülkemizin geleceği için yapılıyor.
Yolundan, sulama kanalına, okulundan, tarihi eserlerin restorasyonuna hepsi bu ülkenin geleceğini kurtaracaktır.
Yatırımlar ne kadar erken biterse ekonomiye ve millete faydası o kadar fazla olur.

MeteHan!
1 yıl önce - Çrş 24 Mar 2021, 23:31

Topçu kışlası kasıtlı yıkıldı, hemde yakın tarihte
Yeniden yapılması lazım

Ali kam
1 yıl önce - Çrş 24 Mar 2021, 23:46

Bu ülke kolay kolay çökmez. Koskoca Osmanlı bile ömrünün son 300 yılını küçülmeyle geçirmişken günümüzde Türkiye Kesinlikle çökmez. Ülke zaten şuan ekonomik krizde ama devlet tüm işlerini normal rutininde tamamlıyor. Ekonomik kriz gibi zor durumlarda devlet sürdürülebilirliğini sağlamak için vergi kasar. Daha sonrasında hükümet değişir. Her şey sıfırlanır. yeni bir başlangıç yapılır. Bizim ülkede bu işler böyle ilerler. Sen sanıyor musun ki Erdoğan ve ak parti kalıcı. Her şey gidici. Bu ülke her büyük krizde kendini resetler. Hükümetler değiştirir. Aynı duruma tekrar gelir. Tarih devri daim eder.
Bu dünyada Hitler bile kalıcı olamadı. Bugün ANAP var mı? yok... Yarın da Ak parti de olmayacak? Sen beni muhalefet savunucusu mu sanıyorsun? Ha öyle sanıyorsan yanılıyorsun. Ben hakikati savunuyorum. senin yapmaya korktuğunu... Bu büyük projeler ülke için gerekli yatırımlar. Ne Ataürk Havalimanı ne de Sabiha Gökçen yeterli yatırım değil. Benim karşı çıktığım kendi isteğiyle ve inadıyla yapmaya çalışıyorlar ya işte ona karşıyım. Ben gerekli tüm çalışmaları bilimsellikle yapayım. Sonra sen gel "Ben bunu istiyorum, bu benim çılgın projem" de. Yok yaa... Bura dingonun ahırı değil. Burası senin arka bahçen değil. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti... anladın mı benim neye karşı olduğumu?

Serkan Guzel
1 yıl önce - Çrş 24 Mar 2021, 23:56

Valla anlamadım neye karşı olduğunu !...

Yalnız,vizyonunuz varsa çılgın projeleri hayata geçirirsiniz.

Hava limanının yapıldığı yere; burası bataklık, buraya hava limanı olmaz diyorlardı. Ama oldu.

Kanal İstanbul'a da olmaz diyorlar. Ama herşey en ince detayına kadar ilmek ilmek dokunuyor. İhalenin idari altyapısı hazır olduğunda start verilecek.

Kateter123
1 yıl önce - Prş 25 Mar 2021, 18:15

Bu kışla kesinlikle tekrar yapılmalı tercihende kütüphane müze karşımı bir şey olmasını isterim. Taksim Camii Yeni AKM ve bu kışla ile taksim o ruhsuzluğundan kurtulacaktır umarım...

Barış Öztürk
1 yıl önce - Cum 26 Mar 2021, 01:12

Kışlayı ihya edelimci arkadaşlar umarım Tarihi Divanhane Karakolu'nun Ulaştırma Bakanlığınca gerekçe olmaksızın yıkılışına da aynı duyarlılıkla yaklaşırlar da bir eserimizi daha kurtarıp yeniden ihya etmenin sevincini yaşarız: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/37673

Alıntı:
Günümüzde 70-80 yıllık ömrünü tamamlamış sıradan binalar yıkılıp yeniden yapılırken tarih yok ediliyor diye feryat ediliyor ama Topçu Kışlası yapılışından 134 yıl sonra gereksiz olduğu gerekçesiyle nasıl yıkılabiliyor?

80 yıl öncesinin koruma anlayışı bugünün koruma yaklaşımlarından çok farklıydı. 1931 yılındaki Atina Konferansı'na kadar yalnızca dini ve yönetsel nitelikteki anıt eserlerin korunmasına yönelik bir tutum hakimdi. Eskiyen ve işlevini yitiren yapıların yıkılması ise normal karşılanan bir durumdu. Topçu kışlası da o dönemlerde işlevini kaybederek kullanım dışı kalmış ve zamanla metruk hale gelmiş bir yapı konumundaydı. Neticesinde de yapı yıkılarak bugünkü Maçka Parkı'nı da kapsayan büyük bir kent parkının parçası olarak işlevlendirildi.

Koruma anlayışı o günlerden bu güne özellikle gerek İkinci Dünya Savaşının yıkıcı sonuçları gerek hızlı kentsel büyüme ve tarihi alanlarda yarattığı baskı sonucu çok daha kompleks ve kapsayıcı bir konuma geldi. Uluslararası tüzüklerle de bu kapsam tescillendi. Sivil mimari yapılardan askerî yapılara, kentsel yeşil alanlardan endüstri yapılarına kadar pek çok varlık taşıdıkları hafıza itibariyle bugün koruma kapsamı altında değerlendiriliyor. Eğer Topçu Kışlası daha yakın bir geçmişte (veya tıpkı Divanhane Karakolu gibi bugün) yıkılıyor olsaydı bu yıkımı da bir tarih kıyımı olarak nitelendirebilirdik. Halbuki bugün Topçu Kışlası'nın yerine yapılan ve 80 yılı aşkın süredir var olmaya devam eden Gezi Parkı da kentin tarihsel bir parçası haline gelmiş konumda.

Bu kapsamda sormuş olayım: Bugünün bakış açısıyla 80 sene önceki bir uygulamanın suçlanması anakronik değil mi? Tarihi bir yapıyı yeniden canlandırma iddiasıyla kent tarihinde yer edinmiş bir kentsel yeşil alanı yok etmek bir ihya hareketi olarak savunulabilir mi? Topçu Kışlası'nın benzeri olarak inşa edilecek (rölöveleri olmadığı için birebirini inşa etmek mümkün değil) bir betonarme yapı hangi kentsel belleğin taşıyıcılığını yapacak?

Serkan Guzel
1 yıl önce - Cum 26 Mar 2021, 20:06

Son yayalaştırma çalışmaları kapsamında gezi parkının yüzölçümü daha da büyütülmüştür. Yani Topçu Kışlasının yapılması, parkın alanını küçültmüyor.

Gözden kaçan bir diğer husus ise; Topçu Kışlasının temelleri hala eski yerinde durmaktadır. Rölövesi için çok büyük çalışma yapılmıştır. Yapılacak işlem, zarif ve nadide tarihi yapıyı canlandırmak amaçlıdır.

Ülkemizde yok olmuş, onlarca yüzlerce tarihi yapıyı saymak mümkündür. Keşke bu yapıları birer birer ihya etmek mümkün olabilse...

afes26
1 yıl önce - Cum 26 Mar 2021, 20:12

Eski bir yapının tekrar hayat bulmasından ziyade eski bir yapının niteliksiz betonarme bir kopyası yapılacak. Binanın günümüze ulaşmış doğru dürüst bir planı bile yok. Olsa da aslına uygun (o dönemin teknikleriyle) yapımı korkunç bir meblağ tutar. Betonarme tarihi yapı mı olur? Çok arzu edilirse yapının sadece belli bir kısmı (kapı gibi) hatırat şeklinde düzenlenebilir (aslına uygun yapılması şartıyla.)

Mostar Köprüsü denmiş. Eskisine benzeyen betonarme bir köprü mü yaptılar? Orijinal malzeme ve teknikle (kilit taş) inşa edildi. Siz sanıyor musunuz ki Topçu Kışlası yapılsa eski usülle yapılacak.

sayfa 106
« önceki   123 ... 105106107108   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet