Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dünya'da ve Türkiye'de Kayseri Markaları
123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Nazmi

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 00:32
Dünya'da ve Türkiye'de Kayseri Markaları
(+)


Kayseri,eğitim,sağlık,turizm,spor gibi alanlarda gelişmiş ve gelişimini devam ettirmekle birlikte sanayi alanında da ülkemizin lokomatif şehirlerinden bir tanesidir.Sanayi alanında Kayseri'nin ülkemiz ve dünya piyasasında,beyaz eşyadan gıdaya,mobilyadan otomative,kimya sektöründen elektronik cihazlara kadar bir çok markası vardır.Öyleki televizyon reklamlarında dahi Kayseri merkezli,en az 3-4 ürünün reklamının yapıldığını görebiliriz. En önemliside bu markaların hiç birisi yabancı sermayeli değildir,hepsi Kayseri'li iş adamlarına aittir.Bu durum Kayseri gibi mütevazi,kendi yağıyla kavrulan,denize kıyısı olmayan,ülkenin göbeğinde,ulaşım yollarında çokta gelşmiş olmayan bir şehir için,büyük başarıdır.Bu başarıda,her geçen gün büyümekte olan, Kayseri Sanayisindeki firmaların,ürünlerinin marka olabilmesi adına yaptıkları; altyapı,arge, reklam ve kurumsallaşmalarıyla çok daha büyüyeceği aşikâr ortadadır.

Kayseri'nin sanayi ve ticaretteki başarısını 6 bin yıllık tarihinde de görebiliriz.Öyleki Karum Kaniş (Kültepe) Anadolu'da Asur ticaret merkezi olarak ortaya çıkmaktadır ve günümüzde faktoring olarak adlandırdığımız finansal işlemleri,kil tabletler üzerine kazıyarak yapmışlardır.Dünyada, senetlerin ticarette kullanıldığı ilk yer olarakta bilinmektedir.
Kısacası, geçmiştede olduğu gibi,bir girişimcilik ruhu var Kayseri'de.

İşte; Kayseri'nin,Ülkemiz'de tanınan ve dünyada çeşitli ülkelere ihracat ettiği markaları:

Tanınmış halı markaları:

Atlantik HalıSaray HalıAtlas HalıDeco HalıDünya'nın sayılı kablo üreten markalarından;Hes Kablo.Özellikle fiber optik kablo üretiminde Avrupa'nın en büyüğü.Akü markaları:

Aynı kurumun markaları olan Asya ve Feza akü.Kayseri ŞekerBünyesinde barındırdığı Boğazlıyan Şeker Fabrikası ile,Türkiye'nin en büyük şeker fabrikası konumundadır.
Kayseri Şeker'in bünyesinde faaliyet gösteren markaları:Ülkemiz'de en çok tanınan Pastırma ve sucuk markaları:Asya'dan Avrupa'ya,Amerika'dan Ortadoğu'ya kadar meyve ürünlerini ihraç eden marka:GülsanGülsan Gıda bünyesinde faaliyet gösteren ülkemizin Aroma ile birlikte en eski meyve suyu üretimi yapan markası;MeysuHer türlü meyve suyunun yanı sıra kola ve süt üretimide yapmaktadır.

Saray Grup bünyesinde,şarküteri alanında gün geçtikçe büyüyen marka:Saray Çiftliği


Boydak Holding bünyesinde,Ülkemizin en büyük mobilya markalarından olan:Yine Türkiye'nin önde gelen mobiya markaları:

Havlu ve tekstil alanında önemli bir marka:SoleyÜlkemizin en eski soba üreticisi markalarından,şimdilerde soba üretiminin de yanı sıra kombi,bisiklet,elektirikli ısıtıcı ve fırın üretimi de yapmaktalar.Silver


Elektirik,elektronik ve beyaz eşya üretimi yapan firmaları:
Kayseri merkezli alış veriş merkezi Beğendik


Kayseri'deki onlarca mağazasının yanı sıra Niğde,Nevşehir,Kırşehir ve Ankara'da da mağazaları bulunmaktadır.Yakın zamanda Sivas,Konya,Kahramanmaraş ve Eskişehir'de şubeler açıp İç Anadolu'da büyümek istiyorlar.

Güneş enerji sistemleri üzerine faaliyet gösteren bir marka:EzinçKüçük ticari araç ve motosiklet üretimi yapan bir marka:Otoser
Türkiye'nin en büyük oteller zenciri olan,DedemanSahipleri Kayseri'li olan Dedeman Holding'in Kayseri Erciyes'te de oteli bulunmaktadır ve Erciyes'e yapılması düşünülen yeni projede ve Kayseri merkezde otel projeleri bulunmaktadır.

Kendi başlarına marka olmayı henüz beceremeselerde,Kayseri'nin Ülkemiz'de ve Avrupa'da markası olan
Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Benden bu kadar,gerisini ilgili arkadaşlara bırakıyorum.

Kısa bir hatırlatma:Yukarıdaki marka listesi hazırlanırken dikkat edilen hususlar;ürünün bilinirliği,sanayi alanında ise yurt içi piyasada tüketilen yada yurtdışına önemli ölçüde ihracı gerçekleştirilen,görsel,sesli ve yazılı medyada zaman zaman reklamlarının çıkması,...
kısacası sanayi yada her hangi bir kuruluşun,ülke çapında veya yurt dışında bilinir yada tüketilir olması,sahiplerinin Kayseri'li olması ve bir şekilde kurumun Kayseri ile bağlantısının olması hususları göz önüne alınmıştır.
Ayrıca:Bu başlığa marka olarak ürün yada kurum adı yazılırken,sizlerinde bu hususlara dikkat etmeniz,gereksiz şehir tartışmalarına girmemeniz ve yukarıda belirttiğim kıstaslara uymayan kurum ve ürünleri belirtmemeniz önemle rica olunur.


Özgür Sabanlıoğlu

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 00:43
İHRACAT ŞAMPİYONLARI...


Kot ham maddesi üreten ve çok kaliteli markalara kot pazarlayan, çeşitli ülkelere ihracaat yapan ve Kayseri'de ihracaat şampiyonlarından:

ORTA ANADOLU Fabrikası, Mavi Jeans'in kotlarını üretmektedir.


MARKALAR:

Denimperial
Orta Anadolu'nun senelerden gelen deneyimiyle oluşan birikimlerini en yenilikçi limitlere taşıdığı koleksiyon.

Konseptler : D Ag, Fossil
Denimus
Orta Anadolu'nun vizyoner yaklaşımını barındıran ve müşterilerine rekabet edebilmeleri için servis vermeyi hedefleyen bir koleksiyon.

Orcotton
Orta Anadolu'nun jean giyimi tamamlamak için yine denim mirasının etkileriyle oluşturduğu koleksiyon.

Ordenim
Orta Anadolu markalarının özünü temsil eden denim koleksiyonu.

Konseptler: New Dandy, Vintage, Tailored Workwear, Organic, BluLux, Hypnose


Orta Anadolu olarak 100% organik denim üretmeye bir müşteri talebimiz üzerine başladık.
Loomstate markası koleksiyonunda organik denim kullanma kararı aldıktan sonra bize başvurdu, biz de tüketici farkındalığını yaratmak için doğru altyapıya sahip bir firma olduklarını düşünerek, birlikte ilk organik kumaşımızı geliştirdik.Gerek jeanswear markalarını organik pamuk kullanımı için cesaretlendirmek, gerekse çiftcileri organik pamuk ekimine teşvik etmek için, sosyal sorumluluk sahibi bir firma olarak Orta Anadolu, eylül 2006 – eylül 2007 tarihleri arasında tüm Ordenim ve Orcotton ürünlerinde 3% organik pamuk kullanımını taahhüt etti ve bundan kaynaklanan maliyet artışını fiyatlarına yansıtmadı. Bu inisyatifimizi iyi değerlendiren müşterilerimiz 3% organik pamuk ihtiva eden ürünlerimizi kendi organik ürünleri için bir adım olarak kullandılar. Organik pamuktan üretilen ürünlerimizin kapasitesini 1milyon metreye yükselttik ve 2008’de 50% lik bir artış daha öngörüyoruz.

Orta Anadolu'nun kullandığı organik pamuk Control Union ve GOTS (Global Organic Textile Standarts) tarafından onaylıdır.

Orta Anadolu, Kayseri'de %100 Türk sermayesi ile kurulmus bir Karamancı Holding kuruluşudur

Daha fazla bilgi için internet sitesine bakmanızı öneririm:
http://www.ortaanadolu.com/tr/

_________________________________________________________________________________


KARSU TEKSTİL:

1970'li yılların başında pamuk ipliği üretimiyle faaliyete geçen Karsu, bugün pamuk ve özellikle rejenere selülozik elyaf, Modal, Tencel, Viskon ve karışımlarını işleyerek, ipliğin yanısıra ham ve mamul örgü kumaş üretimi ve pazarlamasında uluslararası ün kazanmıştır. Özellikle Modal elyaf işlemede Türkiye'de tek, dünya'da öncü isimdir.
1997 yılından beri hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Karsu,
Türkiye'nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer almaktadır.

Teknolojiyi yakından takip eden ve alanında öncü olmayı ilke edinen Karsu Tekstil, klasik ring iplikçiliği ile başladığı iplik üretimine daha sonra open-end rotor ve compact teknolojileri ile iplik üretimini de eklemiştir. Son olarak 2003 yılında başladığı hava jetli iplik üretim teknolojisi ile birlikte dört farklı iplik üretim sisteminde üretim yapmaktadır.

Ürün çeşidi olarak Türkiye'de tek üreticisi olduğu Modal, Coolmax ve Thermolite ipliklerinin yanı sıra, Viskon, Tencel, Ege pamuğu, Supima markalı pima pamuğu, Organik pamuk ve antibakteriyel esaslı Aircell elyafından iplik üretimi yapmaktadır. Melanj ve karışım iplik teknolojilerinde müşteri talebini ve mamul ürün özelliklerini göz önünde bulundurarak Ar&Ge'ye dayalı olarak farklı özelliklerde iplikler üretmektedir.

Daha fazla bilgi için internet sitesine bakınız:
http://www.karsu.com.tr/tr/

_________________________________________________________________________________

Yazdığım fabrikalar kapasite olarak çok büyük, binlerce işçi çalışmakta ve Türkiye'nin ihracaat şampiyonlarıdır. İsmini bildiğimiz bir çok farbrikadan ülkemiz için daha fazla getirileri vardır, Kayseri Tekstilde öncü şehir


En son Özgür Sabanlıoğlu tarafından Cmt 13 Eyl 2008, 01:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 8 kere değiştirildi


Serhat Atan

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 00:47

Heralde en çok bilineni Boydak Grubu'nun sahibi olduğu İstikbal-Bellona-Kilim Mobilya'dır.mesutkaya

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 00:52
Çok Güzel


Kayseri son yıllarda büyük gelişme gösterdi.
Bir Eskişehir'li olarak biz de memnun oluyoruz.
Ama bence Türkiye'nin asıl sorunu "Katma Değeri Yüksek" ürünler üretememek.
Hep basit ve ucuz, fason ürünler üretiyoruz.
Yüksek teknoloji ürünü, katma değeri yüksek ürünler üretmemiz lazım.
Yurtdışına gittiğimizde mağazalarda Türk Malı ürünleri görünce, heyecanlanıyoruz.
Ama bu markalarımız sadece 3-4 tane.


Sezgin G.
9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 00:56

Istikbal, Bellona ve Yataş gerçektende Türkiye'nin önde gelen ünlü markaları. Ama burada Akbank unutulmuş.Saygılarımla.


Oğuz Y
9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 01:42

Katılım Bankası Türkiye Finansta Boydak ve Ülker grubunun ortak bankası
Levent Fidan

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 02:42

Bildigim kadariyla : EFES PILSEN ( Erciyes biracilik, Tuncay Özilhan)

ANADOLU GRUBUNUN bir markasidir


Levent Fidan

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 02:52

Ayrica Kayserimizin en buyuk markasi : KADIR HAS ( ALLAH rahmet eylesin),

COCA COLA ve MERCEDES (OTOMARSAN) Turkiye ye getiren is adamidir


serkansarikurt
9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 09:28

AK Bank'ın açılımı zaten, Adanada ki Kayserililer bankasıdır..

neşetyıldız

9 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 11:05

Kayseri ile gurur duyuyorum,markalar şehri yapılan bütün işlerde marka oldular,tebrik ediyorum Kayseriyi ve kayseriliyi, çünkü Sanayide,Belediyecilikte,Kentsel dönüşümde,Şehircilikte,Eğitimde,ihracatta ve turizmde de söz sahibi oldu,bu başlığı açan arkadaşımıda buradan kutluyorum.Burada Manisa,Eskişehir,Gaziantep,Konya,Adana,Bursa,Kocaeli ve Denizli illerimizdende böyle marka çalışması bekliyoruz.Kayseri ülkemizin her şeyde öncüsü oluyor,çünkü çalışkan ve üretken insanları var,yakında Kayserili gemi bile üretebilir,ürettiği gemiyi Akdeniz limanlarında yüzdürebilir.Burada tekrar Kayseri nin çalışkan insanlarına saygılar gönderiyorum.Ben Kayserili değilim ama, Türkiyeliyim,bütün ülkemin illerinin aynı özveriyle çalışmasını diliyorum.Teşekkürler, Kayseri yolun açık olsun.Bu arada ikinci büyük üniversiteniz olan, Melikşah Üniversitesi de hayırlı olsun,üçüncü üniversiteyide Abdullah Gül Üniversitesinide bekliyoruz.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET