Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Edirne - Sınır Kapıları
sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
yılmaz büktel

5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2008, 23:42
Edirne - Sınır Kapıları

EDİRNE - Sınır Kapıları

Sınır kenti olan bir şehir için, sınır kapısının varlığı bir şans mıdır. Eskiden olsa böyle bir şehir, olası bir düşman saldısında ilk zarar görecek şehir olma şanssızlığına sahip olarak görülürdü. Oysa bugün, her şeyin ticarete dayandığı günümüz dünyasında sınır kapıları, bulundukları kentin ticari potansiyelini arttıran, iş hacmi sağlayan bir fırsat, bir şans olarak tanımlanabilir. İşte Edirne bu yönden, Türkiye'de hiçbir ilin sahip olmadığı bir şansa sahiptir çünkü Edirnede biri demiryolu diğer dördü karayolu sınır kapısı olmak üzere tam tamına 5 sınır kapısı vardır. Kapıların ikisi Yunanistana, üçü Bulgaristana açılarak, ülkemizin Avrupa birliği ülkelerine ulaşımını sağlamaktadır.

Yunanistan ile Bağlantımızı sağlayan, Karaağaç-Pazarkule ve İpsala sınır kapılarıdır.
Bulgaristan ile Bağlantımızı sağlayan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları ile Kapıkule Demiryolu kapısı vardır.

En eski ve köklü yapılaşma Kapıkulede görülürken, son 10 yılda özellikle Balkanlardaki geçislerde sorunlar yaşayan işçilerimizin İtalya bağlantılı yolculuğu tercih etmeleriyle İpsala sınır kapımızda büyük ölçüde gelişmiştir. Ancak Tır trafiğinide üstlenen Kapıkule'nin yükünü azaltmak için Hamzabeyli sınır kapısı yeni açılan ve henüz görme şansım olmadığı için bilmiyorum ama en modern kapımız olduğunu düşündüğüm sonuncu kapımızdır. Karaağaçtaki Pazarkule, aktif yollar üzerinde olmadığı için çok hareketli olan bir sınır kapısı değildi ama son bir kaç yıldır, özellikle karşılıklı komşu ziyaretleri için burada da bir hareketlenme görülüyor.
Kapıkule Demiryolu kapısı ise Karayolu kapımızla birlikte gelişimini sürdürmekte.

Bunlar benim gözlemlerime dayanan bilgiler, yanlışlarım olabilir, düzeltme yapmak, ilave yapmak isteyen herkes buraya izlenimlerini yazabilir.

Buralar kontrollu bölgeler olduğu için rahat fotoğraf çekmek zor. Bu nedenle bulabildiklerimizle yetineceğiz.

İlk resmim Pazarkule'den. Dikkatli bakarsanız Türkiye yazılı takın gerisinde beyaz zemin üzerine mavi harflerle Ellas yazan Yunan takını da görebilirsiniz.

(+)

Tahsin Kara Simsek
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2008, 00:48
EDIRNE BIZLER (GURBETCILER) ICIN BAMBASKADIR

Benim gibi gurbetçiler sınır kapıları coğaldığı için memnunuz, ama yine´de en çok çile çektimiz gümrük kendi vatanımızda. Bu yaz Kapıkule´den girïş ve çıkış yaptım, inşaat halinde olmasına rağmen hızlı işlem yapılıyordu (Ilk sefer 13 gişe açık olduğunu gördüm).

Kapıkule, Pazarkule, Ipsala ve Hamzabeyli´den geçtim, Hamzabeyli en modern kapı ama yeni olmamasına rağmen çok küçük kapı, tabi bizim gurbetçiler izin zamandında her kapı küçükdür Ipsala´dan Yunana girerken meriç nehriryi köprü´den geçiyorsun, bizim taraf kırmızı/beyaz Yunanlıların tarafı mavi/beyaz,

Son yıllardır ilgimi çeken çok Bulgar arabaları ülkemize giriş yaptıklarını ve aşırı bagaj dolu çıkış yaptıklarını gördüm, bilgi aldıyım kadar Edirne olsun, Istanbul olsun pazardan topluca eşya alıyorlarmış, Bulgaristan´da 3-5 kat kar yapıp satıyorlarmış. Tabii bizim yerli arabalarda benzin almak için Bulgaristana girip çıkıyorlar. Bulgaristanda benzin 2 YTL civarı.

Edirne gurbetçiler için bambaşka şehirdir, tranzit geçmediğimiz zaman muhakak Selimiye camiisini ziyaret ederiz, kapalı çarşıyı dolaşırız, dönüş´de ise son türk paralarımızı harçarız.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=741741
burada çeşitli gümrük kapıların fotografları vardır.

Alıntı:
Ellas yazan Yunan takını da görebilirsiniz.

HELLAS yazıyor

Meric nehri (köprü)

Erkut A.

5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2008, 17:06

Bugüne kadar sadece İpsala Sınır Kapısı ve Kapıkule Sınır Kapısından geçme fırsatı buldum. Özellikle İpsala sınır kapısının eski ve son yıllardaki yeni görüntülerini karşılaştırırsanız hakikaten çok şaşırırsınız .

Sitemizde önceden paylaştığım en modern sınır kapımız olan İpsala Sınır Kapısı´nı tekrar paylaşmak isterim. Bu yeni hali.

(+) İpsala Sınır Kapısı

Bu arada Kapıkule Sınır Kapısındada hızlı çalışmalar devam etmektedir. Oradaki çalışanlardan aldığım bilgilere göre yılbaşında yepyeni (modern ve daha fazla hizmet veren) bir sınır kapısı ile karşılacak Türkiye´ye giriş yapanlar .

(devamı gelecektir...)

Saygılarımla.

yılmaz büktel

5 yıl önce - Cum 14 Ksm 2008, 01:12

Kapıkule sınır kapısının eski hali. 70lerin sonunda, Türkiye Turing Otomobil Kurumu tarafından, dönemin koşullarına göre modernleştirilmeden önce

(+)

tacettinb
5 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 19:10
pazarkule

Bende hep bu gümrük kapısının olduğu bölüme hayran kalmışımdır askerliğimide burada yaptım,bir adım ötesi yunanistan Edirneye giden dostlar mutlaka burayıda görsün yolu karaağaçın içinden geçiyor ve şehir merkezine tahmini 5 km dir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler