Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Keçiören Cumhuriyet Kulesi Projesi
123 ... 636465   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
messiah_haktan

16 yıl önce - Cmt 19 Tem 2003, 18:47
Ankara Keçiören Cumhuriyet Kulesi Projesi


Hadi gözümüzü aydik,cumhuriyet kulemizin temeli atilmis gecen gün ama habere bakilirsa 171 metre ile TR'nin en yüksek yapisiymis!Bu kadarda olmaz,eger bilgin yoksa bu konu hakkinda apuk sapuk seyler yazma!!!

Tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek yapısı olacak Cumhuriyet Kulesi'nin temeli dün akşam Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. 171.15 metre yüksekliği ile tüm rakiplerini geride bırakacak kulede bir de uzay izleme katı olacak.

Keçiören Belediyesi'nce yaptırılan kulenin en büyük özelliklerinden biri, Ankara'nın her köşesini görmesi ve Ankara'nın her köşesinden görünmesi olacak. Kule, Keçiören'deki Yaşlılar Köşkü'nün bahçesinde 8 bin metrekare alan üzerine kurulacak.

3.5 trilyon liraya mal olacak kulede daha çok çocukların ve gençlerin uzaya olan ilgilerini arttırmak için bir uzay katı olacak. Bu kata yerleştirilecek teleskoplarla uzaydaki tüm hareketler izlenebilecek. Uzay hareketlerine duyarlı otomatik teleskoplarla görüntüler canlı olarak dev ekranlara aktarılacak. Ayrıca bu katta uzayla ilgili bilgilerin yeraldığı enformasyon merkezi olacak. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Cumhuriyet Kulesi'nin 2004'ün Nisan ayında tamamlanacağını belirtti. Başkan Altınok, Başbakan Erdoğan'ı havaalanında bin araçlık bir konvoyla karşıladı. Konvoydan bir araç havalaanı çıkışında Erdoğan'ın bulunduğu konvoya girmeye kalkışınca, aralarında Başbakan'ı izleyen gazetecilerin araçlarının da bulunduğu 12 otomobil birbirine girdi.


Kazandibi

16 yıl önce - Cmt 19 Tem 2003, 19:15

Endem TV kulesi 236 m, Is Bankasi 181.20 m...

Bizim gazeteciler de iyi zortluyorlar doğrusu (zaten bence Güneş gazetesinin "500,000 varillik petrol" haberi de "zort" ama olsun, reklam_link'deki kılları kıskandırmak için iyi malzeme oluyor... )

Zaten dikkat ettiyseniz petrol haberinden beri Prometheus (Molon Lave) ortalarda yok...messiah_haktan

16 yıl önce - Cmt 19 Tem 2003, 19:42

Atakule cizen kisi dizayn etmis bu kuleyi,ozamalr daha zevkliymis bence
Gercekten Istanbula atakule türü bir kule lazim!


Cihangir
16 yıl önce - Cmt 19 Tem 2003, 22:19

ben bir anlam veremedim..nedir ki bu kazik gibi? Ust katta neler olacak? o motifli cati midir nedir o ne olacak? renkli mozaik cam mi? Aslinda bende sekilsiz biraz estetik acidan

giray
15 yıl önce - Cum 01 Ekm 2004, 10:28

CUMHURİYET KULESİ İNŞAATI
Arkadaşlar fotoğraflar iyi çok değil ama idare edin. Zaten henüz inşaatta kayda değer bir gelişme yok. Ayrıca inşaat alanına kimse alınmıyor tellerle çevrili fotoğrafları çekmek için inşaatın köpeklerinden kaçıp dağlara taşlara tırmanmak zorunda kaldım.

Yol tarafındaki girişe tünel gibi birşey yapmişlar sanırım giriş olacak.


(+)

(+)

(+)

(+)
M.Ali
15 yıl önce - Cum 01 Ekm 2004, 19:22

Cumhuriyet Kulesinin girişi, konumu, temeli ve inşaatın hızı beni hayal kırıklığına uğrattı. Beklediğimize değmeyecek gibi.

Wowturkeycilik böyledir Giray, kah köpekler kovalar, kah güvenlik görevlilerinin anlamsız kaprislerine, ego tatminlerine kurban olursun. Yani ağız tadıyla ülkeni bile tanıtamazsın. Fotoğraflar için teşekkürler.


Zafer Mos
15 yıl önce - Cum 01 Ekm 2004, 21:14

M.Ali dedigin gibi, beklenen gibi olmayacak, hersey önceden fazlasiyla abartilir zaten.
Konum konusunda ise : Keciörene yapilabilecek en iyi yer zaten M.Ali.
Giris gücsüzler yurdunun ordan olacak diye korkuyordum. O tünel en azindan cadde üstü
yokus cikmaya gerek kalmayacak girerken

Kac metre ki bu olayin capi, Giray söyle yaklasik bir rakam verebilir misin bize?


giray
15 yıl önce - Cmt 02 Ekm 2004, 14:53

Zafer aslında inşaatın girişi güçsüzler yurdunun arkasından, yani son fotoğrafta gürülen toprak yoldan ama kule bittiğinde giriş ne tarafta olacak bilemiyorum. İlk fotoğraftaki tünel yapıldıktan sonra üzerine toprak yığılmış, inşaat çukuru da bu tünelin hemen arkasında, yani tünel üçüncü fotoğraftaki çukura açılıyor ve ancak bir kaç insanın geçeceği büyüklükte. Dolayısıyla giriş olup olmadığı belli değil. Çukurun çapını ise yine son fotoğraftaki bir kamyonun girebileceği bu toprak yolla karşılaştırabilirsin sanırım yaklaşık 50 metre kadar.

Atila
15 yıl önce - Prş 17 Mar 2005, 14:00

Bu maili Keciören belediye baskanindan aldim:


T.C.
KEÇİÖREN BELEDİY E BAŞKANLIĞI
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜSAYI : C-3/05-356 28/02/2005
KONU:

SAYIN : Atilla SARI


İLGİ : 14.02.2005 tarih ve 234 sayılı e-mailiniz.


Belediyemizce yaptırılan Cumhuriyet Kulesi İnşaatı tüm hızıyla devam
etmektedir. Kulemizin yüksekliği 171 metredir. Kulemiz iki asansör biri
merdiven olmak üzere üç ayak üzerinde yükselmektedir. Kulenin alt kısmı
üç bodrum kat olmak üzere yedi katlıdır. Bu kısımda tesisat, otopark,
mutfak, cafe ve sergi salonu bulunmaktadır. Kulenin yükselen kısmında dört
platform vardır. Kulenin üst kısmı altı katlıdır. Burada seyir terası, dönen
restaurant ve cafe yer almaktadır.
Bilgilerinize rica ederim.İbrahim TERZİOĞLU
BAŞKAN ADINA
Başkan Yardımcısı


serkancirak
14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 13:35
CUMHURİYET KULESİ


Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan ve yüklenici firmanın taahhütlerini yerine getirmemesi yüzünden sözleşmesi feshedilen Keçiören'deki Cumhuriyet Kulesi'nin yapımına yeniden start verildi. Yapımına tekrar başlanan Cumhuriyet Kulesi 171 metre yüksekliği ile Ankara'nın simgelerinden biri olacak ve Ankara'nın her tarafından görülebilecek.
Temel beton atma törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfi Saltoğlu, Ankara İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Kemal Türkaslan, kulenin mimarı Ragıp Buluç, belediye meclis üyeleri ve kalabalık bir vatandaş
topluluğu katıldı. Cumhuriyet Kulesi'nin daha önce ihalesinin yapılarak yapımına başlandığını, ihaleyi alan müteahhit firmanın temel demirleri döşedikten sonra yükümlülüğünü yerine getiremediğini belirten Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok; ''Biz ihale yasasına göre ihaleyi yaptık. İhaleyi yüzde 49.50 tenzilatla kazanan müteahhit firma yükümlülüklerini yerine getiremediği için sözleşmesini feshettik Yeni bir süreç başladı. İhale yasasına göre hemen işi feshedip yeni ihale yapamıyoruz. Belli bir sürecin geçmesi gerekiyor. Biz bütün bu meseleleri hallettikten sonra
yeniden kendi imkanlarımızla temel betonunu atıyoruz. Şu anda temel betonumuz 3 bin 200 metreküp olacak ve barajlarda, büyük yapılarda kullanılan özel C28 betonu kullanılacak. Beton dökme işlemi 40 saat sürecek'' dedi.
Cumhuriyet Kulesi'nin 8 bin metrekarelik bir alan üzerine inşaa edildiğini ve içinde birçok aktivitenin olacağını söyleyen Başkan Altınok; ''Kulemiz bittiğinde Türkiye'nin en yüksek kulesi olacak. İçinde sergi salonları, kafeterya, toplantı salonları, uzay terası, seyir terasları ve birçok aktivitenin yapılacağı mekanlar olacak. Yapacağımız üç boyutlu ışıklandırma ile de bütün Ankara'dan görülebilecek.Hızla gelişen Keçiörenimiz kulenin bitmesiyle birlikte şehrimizin cazibe merkezi olacaktır. Biz bu hizmetleri yaparken iç ve dış kredi kullanmıyoruz. Tamamen kendi özkaynaklarımızla bu eserleri yapıyoruz.''

KEÇİÖREN BELEDİYESİsayfa 1
123 ... 636465   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet