Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
osmancık
9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 01:40
İST » Metrobüs Sisteminde Anadolu Yakasına Haksızlık mı Yapılıyor?

Alıntı:
Orada metrobüsün Anadolu yakasına geçtiğinde insanların Fenerbahçe Stadyumuna, Fikirtepe'ye ve Marmara Üniversitesi'ne kolay ulaşabileceğinden söz etti.

evet, başkanın sözlerinden mantığını okuyabiliyoruz.

anadolu yakasının, mecidiyeköy'e, taksim'e, zincirlikuyu'ya nasıl ulaştığı önemli değil.

avrupalılar, artık fenerbahçe stadına, marmara üniversitesine de kolay ulaşabileceksiniz.
hayırlı olsun.

kartal, pendik, tuzla, maltepe.. siz eğer hattı kaldırmazsak, 500es çilesini çekmeye devam edebilir veya 1 saatte söğütlüçeşmeye ulaşıp aktarma yapabilirsiniz.

"biz insan taşıyoruz" otobüsleriyle 1,5 saat ayakta yolculuk yapmayı göze alıyorsanız gelin..

aslında avrupa yakasına gelmeseniz de olur. biz de "o taraf"a zaten maç izlemeye veya üniversiteye gelirsek gelmeyi düşünüyoruz. başka işimiz olmaz....

Orhan Kınık

9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 01:44

''Gözden uzak olan, gönülden uzak olur'' derler. Bu anlamda Anadolu yakasının ihmal edildiğini düşünüyorum. Anadolu yakasında oturan arkadaşların yakınmalarına katılıyorum.

mcagri
9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 01:47

Ne yalan söyleyeyim, Anadolu Yakasının ikinci plana atıldığı konusuna ben de katılıyorum. Yolu Anadolu Yakasından geçen arkadaşlar ne deseler haklılar bence.

Eğriye eğri, doğruya doğru...

Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 05:22

Aslında meseleye 2 değil 3 bölge olarak bakmak lâzım. İstanbul; bilindiği gibi 3 ayrı bölgeden oluşuyor. Bunlardan ikisi Avrupa yakasında, biri ise karşıyakada, Anadolu tarafında... "A" ve "B" bölgeleri Avrupa tarafında, Kadıköy yakası ise bütünüyle "C" bölgesi olarak kabul ediliyor.

Metrobüsün ilk etabıyla "A" bölgesi, ikinci etabıyla da "B" bölgesi nasiplendi. Şimdi sıra "C" bölgesine geldi... Bu şekilde 3 adımda 3 bölgeye de yekpâre hizmet götürülmüş olacak.

Şayet 1. bölgeden sonra 3. bölgenin çalışmaları başlasa, bu sefer arada kopukluk olacaktı. İlk adım Kadıköy yakasından başlatılabilirdi sorusu akla gelir bu sefer de... Ancak "A" bölgesi, 3 bölgenin içinde en çok nüfusa sahip kesimi olup, aks üzerinde çok önemli yerler mevcut. Bunu gözönüne alarak bu şekilde bir ilerleme prosedürü uyguladılar anlaşılan...

Akın KURTOĞLU

İSMAİL ÇELİK

9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 10:55

Bence bu hattı Altıntepe'ye kadar uzatıp oradan döndürmelidir.

tolgahanturhan
9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 11:10

Zannımca Metrobüs ile amaçlanan iş avrupa yakasında ki yolcu sirkülasyonunu emmek.Çevreden merkeze doğru yolcu talebini karşılamak olmuştur.Her nekadar Metrobüs Söğütlüçeşme'ye gelecek olsada bu hat anadolu yakasındaki çevre için rantıbl bir hat değildir.

Akın beyin yolladığı haritadanda bu hattın amacı anlaşılabiliyor.Bu hat Beylikdüzü-Söğütlüçeşme olarak tamamlandığında Avrupa yakasının, Anadalu yakası merkezi ile bağlantılı dev ulaşım aksı olacak.Anadolu yakasında bu işlevi görecek hat Anadoluray olduğu için İBB Metrobüsü çok ileriye taşımayı düşünmüyor kanısındayım.

Bu hat Söğütlüçeşmeye geçse dahi kesinlikle 251-252-500t-500es gibi hatlar kısaltılmamalıdır.

Ayrıca yılsonu banliyö hatları kapanacak.Acaba İBB minibüs yolundan Metrobüsü uzatmayı düşünüyormudur?

osmancık
9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 12:36

akın bey bu iş A, B, C bölgesine hizmet götürmekten çıktı.

o takdirde, sizin haritanıza göre, metrobüs fatih'te sonlanmalıydı.
ama gördüğünüz gibi Allah'ın beylikdüzü'ne giderken, burada bir zahmet önce söğütlüçeşmeye, sonra kozyatağı-harem arasına hizmet gelecek.

beylikdüzü'ne hizmet götürülmesin demiyoruz ama herkes haritayı önüne açıp bir baksın.
anadolu yakasının iş merkezi kozyatağı'nın avrupa'daki muadili beylikdüzü müdür?

maltepe, kartal, pendik ve tuzla'nın ihtiyaçları tamamen görmezden gelinmiş durumda.
maltepe'de bizans sarayları bulunuyor, kartal'da ciddi bir nüfus var ve milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesinden bahsediliyor, pendik büyük atılım yapmış en güzide ilçelerden biri olmuş. tuzla'ya binlerce işçi gidip geliyor.
bırakın metrobüsü, daha e-5 bile 2 şeritli, üstelik ortasında yola katılmayı bekleyen boş olan varken.
ankara'da artık caddeler bile 2 şeritli değil.

oldu olacak, silivri'ye çorluya uzatsınlar hattın ucunu, bu tarafta belki ancak maltepe'ye gelir.

en azından nüfusa oranlayarak düşünsünler.
başkan acaba mesaisinin ne kadarını anadolu yakasında geçiriyor?

aynen katılıyorum: "gözden ırak olan, gönülden ırak olur.!!"

mehmetist
9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 12:43

Alıntı:
kozyatağı'nın avrupa'daki muadili beylikdüzü müdür?

Ben de Kozyatağı, hatta Bostancıya kadar uzatılması gerektiğini düşünüyorum....

Ancak :
Unutmayın ki Anadolu yakasında bir raylı sistem var, Tuzla, Kartal, Maltepe, Bostancı, Göztepe 60 yıldır bu raylı sistemi kullandı. Bu da yetmiyormuş gibi, şu anda Kartala kadar da metro yapılıyor. Beylikdüzünde ise böyle bir raylı opsiyon yok.

İSMAİL ÇELİK

9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 12:44

Şu an öncelik Söğütlüçeşme uzatması ile Harem-Kozyatağı arası.Asya Yakası evet biraz geri kalıyor hizmetlerde katılıyorum,ama nüfusun %65'i Avrupa yakasında ikmaet ediyor ve gündüz bu oran artıyor,dolayısı ile Avrupa yakasına öncelik verilmesi normaldir.Beşiktaş'ta Avrupa Yakasında ama hala metronun temeli bile yok ,ona bakacak olursanız.

osmancık
9 yıl önce - Pts 08 Eyl 2008, 12:50

60 yıldır kullanılan tren rayları, sahilin ihtiyacını bile görememekle birlikte, avrupa'ya gitmiyor biliyorsunuz ki. avrupa yakasında sirkeci'nin devamı nereye gidiyor bilmiyorum.

sayın başkan lütfetmiş, avrupalılar artık fb stadına ve marmara üniversitesine de gelebileceklermiş.

"avrupa nüfusu daha fazla ve bu gündüz daha artıyor" sözüne gelirsek, bu nüfus tabi ki anadolu yakasından gelenler sayesinde artıyor ve bizim de sözünü ettiğimiz mesele bu değil mi zaten?

söğütlüçeşmeden kimi toplamayı planlıyorlar?
harem neden kozyatağına kadar gidiyor?

maltepe, kartal, pendik ve tuzla kasaba mı?
beylikdüzü ile kıyas bile kabul etmez.

avrupa'da 6 şerite çıkarmak için yolun kenarları çevreyoluna dahil edilirken,
anadolu yakasında 2 şeritli yolu, ortasında boş alan varken 3 şeride çıkarmayan yönetimin adalet anlayışını hiçbir söz ispatlayamaz artık.

başkanın böyle bir derdi olmadığı da anlaşıldı son açıklamalarıyla.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM