Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burdur - Ağlasun - Sagalassos
« önceki   1234 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Tolga05

13 yıl önce - Pts 23 May 2005, 21:57

Uyesi oldugumuz Sagalassos kazimizin butun guncel bilgilerini burada bulabilirsiniz;

www.archaeology.org/interactive/ sagalassos

SERDAR AYDIN

13 yıl önce - Cmt 08 Ekm 2005, 13:13
Sagalassos tan birkaç fotoğraf.. Eylül 2005 ten

(+)

(+)

(+)

Başdoğan

12 yıl önce - Pzr 01 Oca 2006, 13:19
Antoninler Çeşmesi yeniden akacak

Alıntı:
Özel kurumların tarihî mirasa ilgisi sürüyor. İstanbul’da Saka Su’yun Tophane Çeşmesi’nin, Kuveyt Türk’ün de Karaköy Çeşmesi’nin restorasyonunu üstlenmesinden sonra Aygaz da Burdur’daki Antoninler Çeşmesi’ni restore ettiriyor.

Yaklaşık 2.000 yıl önce inşa edilen çeşmenin restorasyonunun 2010’da bitmesi planlanıyor. Hedef, tıpkı antik çağlarda olduğu gibi çeşmeden yeniden su içilebilmesi.

Tarihî Sagalassos şehrine ait olan Antoninler Çeşmesi, 500 yılındaki bir depremle toprak altında kalmış. Yedi farklı renkte taşlarla süslenen çeşmede Afyon mermeri kullanılmış. Restorasyonun ilk aşamasında 3.500 parça kırık taş, 400 blok haline getirilmiş. Antoninler Çeşmesi’nin de bulunduğu tarihî Sagalassos kentine ait restorasyon çalışmaları, inşaat mühendisi ve mimari restorasyon uzmanı Semih Ercan’ın önderliğinde devam ediyor. 1706 yılında Fransız seyyah Paul Lucas tarafından keşfedilen antik kentteki ilk kazılar 1990 yılında başladı. Çalışmalar halen Belçike Leuven Üniversitesi’nden Prof. Marc Waelkens başkanlığında sürdürülüyor. Çeşmelerinin görkemiyle anılan şehir, 9 bin kişi kapasiteli, dünyanın en yüksek rakımlı tiyatrosunun da sahibi. Antik kent için Philippe Axell tarafından bir de “Sagalassos: Kayıp Şehir” adlı belgesel film hazırlandı. Film, geçen sene Yunanistan Uluslararası Arkeolojik Film Festivali, Fransa Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali ve Amerika Uluslararası Video ve Film Festivali’nden ödülle döndü

Kaynak: Arkitera

Metin Arslan

12 yıl önce - Pzr 01 Oca 2006, 18:42

Ağlasun fotoğrafları için bir link. Ağlasun fotoğraflarıyla beraber yemekli toplantı resimleri de var. Merak eden olabilir kim bunlar diye.
 Cevap:
      Burdur ilindeki halk eğitim merkezi müdürlerinin Ağlasun'daki toplantıları. Resimlerin sahibi Lisedeyken çok sevdiğim hocam Ömer Erdoğan. Su anda Gölhisar ilce Halk Egitim Merkezi Müdürü ve TRT Gölhisar Muhabiri.

http://www.golhisar.org/aglasun1/

dilekgsli
12 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2006, 22:00
arkadaslar

yeni üye oldum ben bu siteye..konu nusu ,,,cok begendim...

ayrica bende Burdurluyum...hatda Aglasunluyum,,,hersene Sagalassosa gideris..cok güzel yerler..dir oralar...herkese tafsiye edrim,,,eger bu alanlar ile ilgiliyseniz..

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler