Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet YASA

18 yıl önce - Çrş 14 Nis 2004, 18:15
Burdur - Ağlasun - Sagalassos


Adını Sagalassos’tan alan Ağlasun, antik Pisidia’nın ortasında tarihsel yerini alır.Ülkemizin güneybatısında “Göller Yöresi” olarak bilinen Burdur-Antalya-Isparta illerinin arasında bulunur.Burdur’a bağlı Ağlasun ilçesinin 7 km. kuzeyindeki antik Sagalassos bir zamanların unutulmuş dağ kentidir.
Tarih ve doğanın en güzel noktasında yeşiller bezenmiş, şirin bir yayla kasabası olan Ağlasun, dünya ve turizm kenti Antalya’ya 100 km. uzaklıktadır.
Yöre halkının büyük bölümünün organik tarıma yöneldiği meyve üretiminde kirazın ve çileğin öne çıktığı, kaynak sularında alabalıkçılığın geliştiği, tezgahlarda dokunan halıları, ekolojik gül üretimi ile sırtını Sagalassos Antik Kentine dayamış kültür ve turizm kenti iddiası taşıyan Ağlasun.

www.aglasun-bld.gov.tr

Ağlasuna ilk vardığımızda bizi ulu bir çınar ve folklorcular karşıladılar..


(+)

(+)


Daha sonra Sagalassos Antik Kenti gezilecekti.ama önce Ağlasunlu kadınların yemekleri yenildi..


(+)


vee SAGALASSOS Antik Kenti....


(+)

(+)
(+)


En son Mehmet YASA tarafından Çrş 14 Nis 2004, 18:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Mehmet YASA

18 yıl önce - Çrş 14 Nis 2004, 18:18(+)

(+)

(+)

(+)(+)

(+)

(+)


erengin
18 yıl önce - Prş 15 Nis 2004, 09:59
iki fotoğraf daha


Sagalassos gerçekten çok güzel bir antik kent. Mehmet arkadaşın iletisini görünce arşive baktım, geçen yazdan kalma iki fotoğraf ta ben ekliyorum.
Ağlasun'u duyunca hep aklıma Hasan Hüseyin'in "Ağlasun Ayşafağı" gelir.

ata binince şaman / attan inince müslümandılar / çoook eski küffarın o nakışlı taşlarını bulup getirip bir yerlerden / altun dişler gibi oturttular kerpiçlerine / ve çoook eski küffarın mermer şarap taslarında yuyup kirlilerini / çoook eski küffarın mermer şarap taslarında yemlediler tavuklarını ...

Erengin(+)

(+)
En son erengin tarafından Prş 09 Eyl 2004, 11:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


TolgaTek
18 yıl önce - Çrş 21 Tem 2004, 13:52
Ağlasun, Sagalassos


Sagalassos'da, Belçika'dan Leuven Üniversitesi kazı yapıyor. Ama ekibin büyük çoğunluğu Türk uzmanlardan oluşmakta. Belçika Kralı sponsorlardan bir tanesi imiş. Hellenistik çeşme ve kütüphanenin restorasyonu bitti. Şimdi Heroon, Agora ve Bouleterion bölgesini restore ediyorlar. Tamamlanınca şehir merkezi bütün görkemi ile ayağa kalkmış olacak.

Tiyatrosu aslında yakın zamanlara kadar daha sağlammış, ama Burdur depreminde çok zarar görmüş. Burada henüz bir çalışma yok.


(+)

Heroon, üstteki resme göre biraz daha yükseldi. 2-3 sene sonra tamamlanacak. Üzerindeki kabartmalar sahte. Gerçek olanları, yenilenerek tekrar ziyarete açılan Burdur Müzesi'nde.


(+)

Bouleterion (meclis binası) ve çevresinde çalışma hala sürüyor...


(+)

Büyük İskender, bu dağ kentini, ordusunu bu tepeye gizlice çıkartarak ele geçirmiş. 50.000 askeri gizlice buradan geçirmek gerçekten zor iş. Belki de bu yüzden İskender "Büyük" diye anılıyor.


(+)

Hellenistik çeşme kazıldığında ve antik su boruları temizlendiğinde buradaki kaynak tekrar akmaya başladı. Suyu içilebilir ve çok soğuk.


(+)


Burdur Müzesi ve Sagalassos kazılarında ele geçen bazı eserler için bkz.: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2010&start=20


En son TolgaTek tarafından Cmt 09 Nis 2005, 19:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


erengin
18 yıl önce - Prş 09 Eyl 2004, 11:40

Sagalassos devam(+)

(+)

(+)
sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler