Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Metehan

14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 20:41

(+)

erkmen se

13 yıl önce - Cmt 17 Mar 2007, 03:07

Antik Pisidia bölgesinin güneybatı ucunda,eskiçağların dağdaki en görkemli kenti..
Benim de en sevdiğim,hayran olduğum antik kentlerden birisi.
Hitit metinlerinde olasılıkla ATTARİMMA  adıyla anılıyor.Prof.Bilge Umar kentin adının Luvi dilinde "Terme" kök ismiyle "dağ beli,yarma" anlamına geldiğini belirtiyor..
George Bean Eskiçağ'da güney Kıyılar kitabında Termessos'un kökeninin bir "yunan" Kenti olmadığını tam bir Anadolu kenti ile karşı karşı olduğumuzu belirtiyor.Evet Anadolu'daki bütün yerleşimler hellenleşme öncesi Tunç çağında önemli uygarlıklara şahit olmuş.,Bu muhteşem kenti çevreleyen dağın oluşturduğu doğal surlar ayrı bir özellik katıyor Termessos'a.....Lanckoronski isimli bir araştırmacının yaptığı çok güzel desenler; kentin restitüsyonu için  dönemi daha iyi tasarlamamız konusunda bize yardımcı oluyor.
Sisli doruklarından Antalya Körfezini izlediğimiz Termessos'un bu eski  güzel resimlemelerini yüklüyorum.
Kaynaklar:Esiçağ'da Güney Kıyılar-George BEAN-Arion yay.
Anadolu'nun Tarihsel Coğrafyası 1-Prof.Dr. Veli SEVİN-Türk Tarih Kurumu yay.
Termessos-Eine antike Pisidiche Bergfeste-Mustafa UYSAL-Azmi BUYRUK,Otto BAUR
Türkiye'deki Tarihsel Adlar-Bilge UMAR-İnkilap yay.

(+)

(+)

(+)

En son erkmen se tarafından Pzr 18 Mar 2007, 01:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

MertcanBilgili

13 yıl önce - Cmt 17 Mar 2007, 04:13

Arkadaşlar termessos'ta anfitiyatroya giderken sağ kolda Osbaras Stoası vardı Türkçe bilgi olarak yazmışlar. İngilizcesindeyse Osbaras Partico yazıyordu bence bu daha fazla anlam içeriyor en azından osbaras işinin  yapıldığı bir yer gibi düşünüyorum,ama osbaras'ın ne olduğu konusunda bir bilgim yok.Sonuçta buranın ne olduğunu anlayamamıştık.Bilgi verebilecek birileri varmı acaba?

Not:Burda bir bukalemun yakalayıp bir hafta besleyip sonra ait olduğu yere geri bırakmıştım .Doğa çok güzel ve bozulmamış ama ulaşımı zor, İskender'in bile buraya kadar gelip yukarıya çıkmak zor diye düşünüp şehrin kapısından döndüğü söylenir.

erkmen se

13 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 22:06

Termessos'u gezmek isteyenler için 60lı yıllardan kalan bir kent planı;
George BEAN'in Eskiçağda Güney Kıyılar( Çeviren:İnci DELEMEN,Sedef ÇOKAY)kitabından alınmıştır...

(+)

Efkan Sinan
12 yıl önce - Pts 03 Eyl 2007, 18:47

(+)

(+)

sayfa 3
« önceki   1234 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> ANTALYA