Ana Sayfa  

Serhat akdağ

Cum 05 Eyl 2008, 23:48   insan beyni kaç xxbyte?

telefonumda 3.2 pixel kamera var 1 foto ortolama 1Mb filan simdi hesaplarsak
576/3,2=180
180*1=180MB beynindeki bi foto. hafizayi dakika hesabina dokersek 1 dk lık bir anı hatirliyorsaniz..
60*180=10800Mb yani 10Gb
evet 1 dk da beynimize 10Gb yukluyoruz vay be..

alintıdır.. başka bir forumdan bir arkadaş hesaplamış kendine göre(hesabı ne kadar doğru tartışılır)

bana ilginç geldi. acaba insan beyni kaç xx byte?

mesajı beğendiniz mi?: +1
messiah_haktan

Cmt 06 Eyl 2008, 01:39  

enteresan ama enteresan oldugu kadar alakasiz geldi bana
Ozaman söyle de düsünebiliriz. 100 sayfalik sayilarla dolu bir word dökümani assa yukari 500 KB desek ve insan beyni bu 100 sayfalik sayilari beyinde tutamayacagi icin kapasitesi 500 KB'nin altinda mi oluyor?

mesajı beğendiniz mi?
Uğur1

Cmt 06 Eyl 2008, 01:44  

Kaç terabyte ya da gigabyte bilemem ama bilgisayarlardaki gibi arama butonunun olmadığı kesin.. Gigabyte büyüklüğünden çok arama butonunu tercih ederdim.. Hatırlayamadığıma sinir olduğum şeyler aklıma geldiğinde..

Şaka bir yana 1 gb dan daha büyük olduğunu düşünmüyorum..

mesajı beğendiniz mi?
tolginho

Cmt 06 Eyl 2008, 01:51  

Her ikisi aynı sistematik ile çalışmadığı için karşılaştırmamız mümkün değil.

Bilgisayarlar bizim öğrenme, mantık yürütme kapasitemize sahip değiller, biz de bilgisayarlar gibi "öğrendiğimiz" tüm bilgileri birebir aklımızda tutamıyoruz. Hatta birbiriyle karıştırabiliyoruz.

İşte bu yüzden bilim kurgulardaki düşünen robotlar aramızda değil bugün.

Tolga KAPROL

mesajı beğendiniz mi?
Emir ERTEN

Cmt 06 Eyl 2008, 02:03  

Bu başlık insanın gözü kaç megapikseldir sorusunu getirdi aklıma.Bence en net görüntüyü sağlam bir göz yakalar.

İnsan beyninin kaç byte olduğuna bakarsak kişiden kişiye farklılıklar gösterir.Bence bir insanın beyni aşağı yukarı 1024GB dır.İnsan beyni de tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi kitlenebilir.Bu yüzden bilgisayarlar nasıl resetleniyorsa insan beyni de resetlenmelidir.Yani düzenli uyku şarttır.

mesajı beğendiniz mi?
Volkan Soner

Cmt 06 Eyl 2008, 02:14  

İnsan beyni Bit, Byte, Kilobyte, Megabyte, Gigabyte, Terabyte ... gibi kapasite birimlerini bulan o mükemmel sistem olduğu için burdaki birimlerle ifade edilemeyeceği kesindir...

Ama illa ki bir kapasite belirleyeceksek 1 milyon Yottabyte'den fazladır.
Not:1 Yottabyte = 2^50 Gigabyte

mesajı beğendiniz mi?
gülşen etişken

Cmt 06 Eyl 2008, 02:20  

İnsan beynine sayısal bir değer vermek zor olur.Çalışma ve işletme kapasitesine bağlı olarak değişebilir.şu da bir gerçektirki kullanılmayan beyin çok çalışmaz çok byte olmasını istiyorsanız çok beyin çalıştırmanız gerek.

mesajı beğendiniz mi?
Dogukan

Cmt 06 Eyl 2008, 03:00  

Ben insan beyninin bilgisayarlarla karsilastirilmasini anlamiyorum ve anlamda veremiyorum...

Hafiza olarak insan beynini coktan sollamis idi zaten islem gucu olarak da insan beyninden binlerce kac daha fazla islem gerceklestirebiliyor bilgisayarlar. Geriye kalan tek sey insanlarin yaptiklari secimleri logic olmadigi surece onlarin gerceklestirememesi.

Bilgisayarlar ile yada GB, TB gibi HDD kapasitilerinin insan hafizasi ile karsilastirilmasi benim aklima su ornekleri getiriyor;

Insan bir vinc yapabilir ama o vincin kaldirdigini o insan gibi 1000 tanesi gelse kaldiramaz... Eee vinc bizden daha mi akilli ? Koyma gazi/mazotu bak kimildayabiliyor mu...

Insan bir araba yapabiliyor ama o araba kadar hizli kosamaz hatta adami bayir asagi biraksan arabayi da bosa taksan araba gecer Eeee ne oldu araba bizden daha mi akilli ?

Hesap makinalarina ihtiyac duyuyor ve kullaniyoruz.... 10 haneli iki rakami carparken sonuca ulasmasi bir sn surmuyor... Eh bizim bir kac dakikamizi alir sanirim... Eeee ne oldu 2 paralik hesap makinasi bizden akilli mi ? Madem akilli neden universiteye giden hesap makinalari goremiyoruz ?

Ayni hesap bence... Ne zaman bir PC beni gorup vucudumdaki elektrikten mi olcer nereden olcer bilmiyoryum ama derse ki "oooo burak bugun cok sinirli hemen suradan bir cem yilmaz acayim ekranada sakinlessin" ha o zaman korkmaya basalarim iste

En son Dogukan tarafından Cmt 06 Eyl 2008, 20:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +3
Mehmet Üstoğlu

Cmt 06 Eyl 2008, 03:03  

İnsan beyninin xxbyte'ı varsa işletim sistemide vardır.

İşletim sistemi; İNSANOFT...

mesajı beğendiniz mi?
nebi

Cmt 06 Eyl 2008, 05:43  

Alıntı:
Insan bir vinc yapabilir ama o vincin kaldirdigini o insan gibi 1000 tanesi gelse kaldiramaz... Eee vinc bizden daha mi akilli ? Koyma gazi/mazotu bak kimildayabiliyor mu...

Aklima Cem Yilmaz'in bir esprisi geldi : Mutfak robotu, akilliymis, kendi fisini takmaktan aciz

Saka bir yana, Insan beyni ile nesneler karsilastirilamaz. Elektronik esyalar ( bilgisayar, cep telefonu) ve diger butun mekanizmalar insanlar tarafindan programlanmistir. Yani biz ne dersek onu yapiyorlar.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: