Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 16:52
İST » Metrobüs Parkurunda 'Bindirilmiş Hat' Mantığı mı Uygulanacak?

"Avcılar-Topkapı-Mecidiyeköy-Kozyatağı" şeklinde parkuru giderek uzayan Metrobüs sisteminde; tek parça yerine acaba "Bindirmeli" bir hat mantığı mı uygulanacak?

1. Avcılar-Topkapı-Mecidiyeköy (Kırmızı Hat)
2. Topkapı-Mecidiyeköy-Kozyatağı (Yeşil Hat)

şeklinde, kendi içinde 2'ye ayrılan ve "Mecidiyeköy(/Esentepe)-Halıcıoğlu-Ayvansaray-Topkapı" arasını ortak (birbirleri üzerine bindirilmiş) olarak kullanan 2'li bir hat sistemi... Bu bindirme bandı üzerindeki 6-7 istasyonun herhangi birinde indi-bindi yapılarak, bir hattan ötekine aktarılabilinir.

Akın KURTOĞLU

:BARIŞ:

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 16:56

Sabah-Akşam yoğunluğunda çok sıkıcı olur bu, tartışma bile çıkar belki yolcular arasında ben oturuyordum falan sen ayaktaydın gibisine, en iyisi direkt Avcılar-Kozyatağı arası aktarmasız gitmek, hem zaten Trafik sorunuda olmadığı için, pek sorun olacağını sanmıyorum.

Konuyu yanlış anlamamışım değilmi ?

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 17:03

Doğru anlamışsın ama, şu andaki biletlendirme sistemine göre bu imkânsız. Ancak, inildiği vakit ücret iadesi mantığı oturtulabilinirse, işte o zaman yekpâre bir hat düşünülebilinir.

Akın KURTOĞLU

Seyhun
10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 17:05

Evet tek biletle(akbille) Avcılar-Kozyatağı imkansız..Kesinlikle tek parça olmaz..Bu sistem uygulanır büyük ihtimalle..

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 17:06

Alıntı:
Evet tek biletle(akbille) Avcılar-Kozyatağı imkansız..Kesinlikle tek parça olmaz..Bu sistem uygulanır büyük ihtimalle..

O zaman özel bir tarife yaparlar, 2.00 YTL çekecek gibi (mesela), hem tek bilet olmasıda pek zarar edecek gibi sıkıntı yaratmaz, araçlar trafik görmediği sürece yani yakıt kaybı'nın fazla olacağını sanmam.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 17:07

Hat Beylikdüzü'ne uzatılırsa, bu "bindirme" sistemini 3 hatta dahi çıkarabilirler.

Akın KURTOĞLU

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 17:08

Alıntı:

Hat Beylikdüzü'ne uzatılırsa, bu "bindirme" sistemini 3 hatta dahi çıkarabilirler.

Bu durumda en iyi seçim önceki mesajımda'da belirttiğim gibi özel bir akbil tarifesi yapmak olur bence, başka türlü sıkıntılı olacağını düşünüyorum..

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 17:09

Evet, köprü geçişli arahatlar için daha farklı, yaka atlamayan bağlayıcı hatlar için daha farklı bir ücretlendirme olabilir.

Akın KURTOĞLU

Seyhun
10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 23:00

Hat Beylikdüzüne uzatılırsa 3'e bölünme ihtimali yüksek...O zaman hepsine aynı ücretlendirme olabilir..Beylikdüzünden Kozyatağına gitmek isteyen bir kişi de 1 akbil, 2 aktarma vs. yapmış olur..Yada köprü geçişli hattın ücretlendirmesi farklı olabilir..

Benim yaptığım gibi birçok tahmin ortaya çıkabilir bu durumda Çünkü Beylikdüzü-Kozyatağı arasını tek akbille gitmek..sanmıyorum..

En son Seyhun tarafından Cmt 21 Hzr 2008, 23:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 23:11

Alıntı:
3'e bölünme ihtimali yüksek..Beylikdüzü-Topkapı , Topkapı-Mecidiyeköy , Mecidiyeköy-Kozyatağı şeklinde

Bu tarz komplike sistemlerde, nokta aktarması uygulamazlar. Yumurtaları farklı sepetlere üleştirme benzeri, aktarmaları da farklı istasyonlara dağıtmak için, "bindirme" sistemini uygularlar. Böylelikle binlerce kişinin (meselâ) Topkapı'da aktarma yapması yerine, Edirnekapı, Ayvansaray, Halıcıoğlu, Okmeydanı, Çağlayan ve Mecidiyeköy duraklarına paylaştırılmasını ve farklı gruplar şeklinde farklı yerlerde aktarmaların gerçekleştirilmesini sağlamaya çalışırlar bence...

Böyle bir parkurda, olası "bindirme" şöyle olabilir meselâ:

"Beylikdüzü-Topkapı", "Avcılar-Mecidiyeköy", "Yenibosna-Kozyatağı" gibi... Bu şekilde;

şeklinde, "bindirilmiş" 3 ayrı hat oluşturulur. Bu sayede de birden fazla "alt aktarma noktaları" ortaya çıkar...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM