Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Prş 11 Hzr 2009, 10:20

Alıntı:
Dikmen vadisi kentsel dönüşüm projesi iptal edildi
ANKARA (ANKA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, yıllardır tepkilere rağmen uygulamaya çalıştığı “Dikmen Vadisi 4. ve 5 Etap Kentsel Dönüşüm Projesi” iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi, bu kapsamda kamulaştırmadan da vazgeçilmesi kararı alırken, iptal kararının nedeni ise açıklanmadı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ankaralılar tarafından büyük tepki çeken, ancak tüm eleştirilere karşın Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından iptal edilmeyen Dikmen Vadisi 4. ve 5 Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptal edilmesine karar verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 15 Mayıs 2009 tarihinde aldığı 1208 no’lu bir kararla; 17 Şubat 2006 tarih ve 483 no’lu kararına dayanan “Dikmen Vadisi 4. ve 5 Etap Kentsel Dönüşüm Projesi”ni iptal etti. Öte yandan Belediye Meclisi'nin aynı tarihli, 1213 ve 1214 sayılı kararları ile de, anılan proje kapsamındaki ilgili planlar ve bağlı sıralı işlemlerin tümü hakkında da iptal kararları tesis edildi. Bu iptal kararı ile Yukarı Dikmen Vadisi'nde yaklaşık 4 yıldır süren bir toplumsal gerilim ve mücadele de kapanmış oldu.

Belediye Meclisi'nin 1208 no’lu iptal kararında; proje kapsamında uygulanan kamulaştırmalardan vazgeçilmesi ve yapılan kamulaştırmaların iptal edilerek bedeli üç ay içinde iade edilmek kaydıyla kamulaştırılan taşınmazların sahiplerine iade edilmesini karar bağladı. Ayrıca konut karşılığı sözleşme yapan gecekondu sahiplerinin ödedikleri bedelin kendilerine iadesi ve plan bazında da tamamen uygulama öncesi duruma dönülmesi karar altına alındı. (ANKA)

http://haber.mynet.com/detay/guncel/Dikmen-vadisi ...09/N228118

Böyle saçma iş olur mu?Bir sürü kişiyle sözleşme yap, hatta evlerini bile yık.Ama sonra biz vazgeçtik diye ortaya çık.Bu iptalin tamamıyla geri adım olacağını sanmıyorum ama yine de saçma bir iş.Muhtemelen yeni bir plan yapılıp, direnişçileri ekarte ederler ve yola öyle devam ederler gibi geliyor ama her ne olursa olsun, sözleşme imzalayıp vadiden ayrılan insanların hakları gasp edilmiş oldu.Belki onlar bu 2 sene boyunca belediyenin verdiği kiradan fazla kira ödediler, sonuçta güzel bir evleri olacaktı ama şimdi 2 sene eziyet çektikleriyle kaldılar.

Büyükşehir Belediyesi'nin de 3-5 direnişçi karşısında geri adım atmasıda entersan bir durum.Melih Gökçek televizyonlarda bu direnişçilere "Devlete kimsenin gücü yetmez, güzel güzel anlaşalım" diyordu şimdi ise gücünü yettiremedi anlaşılan.Devletin haksız yere hak isteyen bir kesim için gerçek hak sahiplerini madur etmesi utanç vericidir.

zafer-bey
8 yıl önce - Prş 11 Hzr 2009, 11:33

Alıntı:
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ankaralılar tarafından büyük tepki çeken, ancak tüm eleştirilere karşın Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından iptal edilmeyen Dikmen Vadisi 4. ve 5 Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptal edilmesine karar verdi

"Ankaralılar tarafından büyük tepki çeken" derken çok iddialı bir cümle kurmuş Sn. Anka ajansı yetkilileri, biz de bu "istemezük" zihniyeti olduktan sonra çoğu işimiz yıllarca sürer, kimisi de örnekte olduğu gibi iptal edilir... Yönetimin projeyi iptal etmesini basiretsizlik olarak kabul ediyorum... Projenin iptal edilmesi için elinden geleni yapan bilimum örgütlere de cesaret verilmiş oldu... Bölge halkına da, hazinenin arazisine kondurdukları gecekondularında güzel bir hayat sürmelerini diliyorum... Madem hallerinden mutlular, o halde bir 40 yıl daha gecekondularında yaşamaya devam etmelerinde bir sakınca yok!!!

Fatih0905
8 yıl önce - Prş 11 Hzr 2009, 12:04

Alıntı:
sözleşme imzalayıp vadiden ayrılan insanların hakları gasp edilmiş oldu.Belki onlar bu 2 sene boyunca belediyenin verdiği kiradan fazla kira ödediler, sonuçta güzel bir evleri olacaktı ama şimdi 2 sene eziyet çektikleriyle kaldılar.

Hangi hak? Gecekondularından elde edecekleri rantın adı hak mı oldu? 18 yıl yaşadım Dikmen'de. Eğer ailem Dikmen'de normal bir apartman dairesi yerine vadiden 3-4 tane gecekondu satın almış olsaydı şimdi emlak zengini olacaktık.

Bu ülkede yasalardan birtek yasalara uyan vatandaşların korkuyor olması ne kadar vahim değil mi?

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Prş 11 Hzr 2009, 12:12

Alıntı:
Hangi hak? Gecekondularından elde edecekleri rantın adı hak mı oldu? 18 yıl yaşadım Dikmen'de. Eğer ailem normal bir apartman dairesi yerine vadiden 3-4 tane gecekondu satın almış olsaydı şimdi emlak zengini olacaktık.

Bu ülkede yasalardan birtek yasalara uyan vatandaşların korkuyor olması ne kadar vahim değil mi?

Benim bahsettiğim şey ellerinde tapularının olmasıdır.Elinde tapusu olan haksahibidir, ister tapuyu zorla alsın, ister çalsın.Bunu edinme biçimi ayrı, şimdiki konumu ayrıdır.Bunu zamanında hükümete oy verme karşılığında yani rüşvetle aynı değerde olacak şekilde yapmış olabilirler, o ayrı konu.Ama şimdi ellerinde tapu var, tapusu olmayan işgalciler ve tapusu olan ama bedava konduğu arsadan daha fazla para kazanmak isteyenler yüzünden elinde tapu olup, belediye ile anlaşanların hakkı gasp edildi.Belediye boşu boşuna milyonlarca lira kira yardımı ödedi.

Ben projeden tamamen vazgeçileceğini sanmıyorum ama böyle bir geri adım bile Büyükşehir Belediyesi adına utanç vericidir.Projeden vazgeçilip, birde imar geçerse bu çok daha vahim bir olay olur.Devletten alınan araziler hiç olmazsa kente fayda sağlayacak bir hale getirilecekken, kibrit kutusu gibi apartmanların yükselmesini kimse kabul edemez.

mnzumbul
8 yıl önce - Cmt 13 Hzr 2009, 20:27

şimdi ne olacak dikmen vadisi isteyen mutahitle anlasabilirmi

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Sal 16 Hzr 2009, 11:12

Mavi Masa'ya 4.-5. Etap'da durum nedir, n'olacak diye sordum.
Bugün cevap geldi:
Alıntı:
Mahkeme kararı ile dikmen vadisi 4-5 etaplara ait tüm parselasyon ve imar planları iptal edilmiş olup, kamulaştırmadan vazgeçilmiştir. yasal işlemlerin, 15-20 güne kadar tamamlanacağı tahmin edilmekte olup, yaklaşık 1 ay kadar sonra tüm hak sahibi şahıslara resmi olarak tebliğ edilecektir. konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi 507 26 01 telefon numarasından öğrenebilirsiniz. iyi günler.

Aslında bırakacaksın, hak sahipleri müteahitle anlaşacak ve bir kent cinayeti işlenecek.İstedikleri bu değil miydi, şpo, mo, imo bunu istemiyor muydu?Üniversite mensubu bilirkişilerin istediği bu değil miydi?Bıraksınlar orasıda Dikmen'in diğer taraflarında olduğu gibi katledilsin.Yeşil alanıda artık bir numaralı itirazcı olan Çankaya Belediyesi yapsın.Ama zannetmiyorum ki Melih Gökçek bu projenin peşini bıraksın.Bu proje Büyükşehir Belediyesi'ne 100 milyon dolardan fazla kaynak yaratacak, böyle bir kaynaktan vazgeçmesi saçmalık olur.

Ender İplikci
8 yıl önce - Çrş 17 Hzr 2009, 01:03

bugün o bölgeden geçtim. ancak dediğiniz gibi bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum hakkı bey. yani vadi tabanından imar geçirmek zaten imar mevzuatına aykırı. ve gördüğüm kadarıyla, imar geçen yerler vadiye yaklaşabileceği kadar yaklaşmış yani daha da vadi tabanına inmesi mümkün olmaz sanırım...

bu bölgeler tabi ki böle kalmamalı. ancak bir dönüşüm yapılıyorken, bölgenin gerçek sakinlerini, o bölgeden kovmak hiç bir şekilde kabul edilemez. bence dikmen vadisi 4.-5. etapta yapılması gereken, ilk etaplarda olduğu gibi bölge halkını borçlandırmadan, yine aynı yerde o projeye dahil etmek olmalıdır. yani kimseyi yerinden etmeden, daha yaşanılabilr, moder projeler üretilmelidir. ve sanırım ankara bu kapasitede mimar mühendis, ve plancılara sahiptir.

tekrar ediyorum, yapılması gereken kimseyi yerinden etmeden, borçlandırmadan, yaşanılabilir mekanlar üretmelidir kentsel dönüşüm projeleri... umarım dikmen vadisi için sıradaki projeler bu şekilde hazırlanır...

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Çrş 17 Hzr 2009, 01:12

Alıntı:
bugün o bölgeden geçtim. ancak dediğiniz gibi bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum hakkı bey. yani vadi tabanından imar geçirmek zaten imar mevzuatına aykırı.

Mümkün olsada geçmez zaten, belediyeye müthiş bir kaynak ve müthiş bir başarı destanı olarak anlatılabilecek bir proje komple iptal edilmez.

Alıntı:
bu bölgeler tabi ki böyle kalmamalı. ancak bir dönüşüm yapılıyorken, bölgenin gerçek sakinlerini, o bölgeden kovmak hiç bir şekilde kabul edilemez. bence dikmen vadisi 4.-5. etapta yapılması gereken, ilk etaplarda olduğu gibi bölge halkını borçlandırmadan, yine aynı yerde o projeye dahil etmek olmalıdır.

Bölgedeki hak sahibi olanlar yani elinde tapusu olanlar zaten evlerini alacaklar.Elindeki arazi bir eve yetmeyenler üzerini borçlanacak veya parasını alıp çıkacak.Kimse oradaki gecekonducular bedavadan ev sahibi olsun diye vergi ödemiyor.Hak sahibi olupda kovulan, hakkı yenen kimse yok.Hak sahibi olmayıp orada işgalci olanlar, hak sahibi olup mütahite vermek isteyenler ve bu direnişe siyasi görüşler nedeniyle destek verenler var.

hayatiarat
8 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 10:22

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için, İ.Hakkı Erdoğan Bey size teşekkür ederim. Bazı arkadaşlar , Dikmen vadisi 4-5 Etap projesinde , hak sahibi olanların hepsinin gecekondu sahibi veya hazinenin arsasını işgal ettiğini sanıyor(Aslında öyle değil). Bir arsadan imar geçmesi için kaç yıl arsa vergisi ödenmeli. Mesela otuz yıldan fazla arsa vergisi ödeyen, kişi ya da kişiler, o arsa için imarı hak etmiş midir? Arsa vergisi herkesin bildiği üzere en yüksek oranlı emlak vergisidir ve bu arsadan hiçbir gelir elde etme imkanınız yoktur. Ülkemiz her sıkıntıya düştüğünde , bu vergiyi ikiye katlar. Arsa sahibi kişiler belediye oraya el atana kadar , arsanın bekçileri midir? Bir de imar geçtiğinde belediye %40 hakkını yol ,park vs. için alıyor. Geri kalan arsanın da tamamına inşaat yapamıyorsunuz. O halde heryer neden betonlaşsın.

Levent DOGAN

8 yıl önce - Sal 30 Hzr 2009, 22:36
Dikmen Vadisi 4-5 Etap Kentsel Dönüşüm Proje İptali

Mahkeme kararı ile Dikmen Vadisi 4-5 Etaplara ait tüm parselasyon ve imar planları iptal edilmiş olup, kamulaştırmadan vazgeçil, o güzelim proje öldürüldüğüne göre; bölgedeki hak sahibi olanlar, yani elinde tapusu olanlar, şimdi nasıl hareket etmeliler... Bu konuda görüşlerinizi/tavsiyelerinizi bekliyorum.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet