Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ne zaman çağdaş şehirlerde yaşayacağız?
123 ... 242526   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
messiah_haktan

9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 15:05
Ne zaman çağdaş şehirlerde yaşayacağız?

Iki aylik Türkiye gezim sonucu bati Türkiye'nin en büyük ve önemli sehirlerini görebildim ve hemen hemen bütün sehirlerde beni rahatsiz eden bir konu vardi o da zengin olsun, fakir olsun, büyük olsun ya da kücük olsun hic bir sehrimizde halkimiz cagdas sehirlerde yasamiyor. Bahsettigim olay eski otobüsler, metro veya tramvay hatlarinin olmayisi ya da gecekondulasma gibi sonu milyon hatta milyar dolarlara dayanan seyler degil. Benim bahsettigim olay daha basit ama günlük hayati cok rahatlatan ve zaten para harcanan seyler. Kelimelerle anlatamiyacagim icin Ankara'da kameram yanimdaykan 15-20 dakika arasinda önüme gelen yanlislarin fotografini cektim. Bu yanlislari ben aramadim, onlar benim yolumun üzerindeydi, yani aslinda heryerde olduklari icin aranmalarina gerek yok, onlar bizi her yerde buluyor zaten.

Ilk basta örnekleri göstereyim sonra felsefe yapmaya devam ederiz.

Burasi Tandogan meydaninin yakinlarinda, Anitkabir'e cok yakin. Nasil bir belediyecilik anlayisi bu hale gelmis bir kaldrimi görmemezlikten geliyor. Asil soru aslinda, nasil bir belediye bir kac ay inslarin üzerlerinde yüremesine dayanamayan bir kaldirim yapabilir?

Bir kac metre ilerlediginiz zaman karsiniza daha dandirik bir olay cikiyor ve bu da cok sık rastlanan belediyelerin halkina yaptigi bir kiyaktir. Simdi metro istasyonunun önüne kolay ulasim olsun diye trafik isiklari konmus, tamam güzel, gerci yaya geciti icin kullanan boya soguk boya olmadigi icin bir kac ay sonra nerdeyse silinmis ama onuda gelecelim hadi, peki ama hangi akil yaya gecitinin oradasina kaldirim ceker? Yaslilar, bebek arabalilar ve en önemlisi engelli vatandaslar buradan nasil karsiya gececek? Belediyenin deposunda yer kaplamasin diye her yere tas mi dösüyorlar acaba? Akil mantik almiyor bu olayi!!!

Estetik desen hic bir yerde böyle bir seyin farkinda degiller. Ben ne belediye iscisiyim, ne sehircilikten anlarim, ne de peyzaj mimarligi okuyorum ama bu park direginin oraya öyle monte edilmeyecegi cok acik geliyor bana! Ilk basta kaldirimda diregin capi kadar bir delik acilir ve diregin yuvarlak alt kismi bu acilan delige yerlestirilir ki hem direk saglam olsun hemde diregi tutan vidalar toprak altinda kalip cirkin görüntü cikarmasin ortaya. Zaten direkleri böyle yüzeysel monte ettikleri icin direkler kisa zamanda teker teker devriliyor.

Baska bir estetik sorunu. Kalip uymayinca dök betonu, sekli semali veya yüksekligi önemli degil!

Baska bir örnek daha. Hem vidalar yine disarida hemde isik direginin etrafina beton dökülmüs! Kim ugrasacak demi orada ki parke taslarini milimetrik delmeye ve diregi adam gibi yerlestirmeye!

Örnek ne yazikki cok. Taslarin arasinda bosluk kaldi, ne urasacaksin parke taslarini tekrar dösemeye, dök betonu, doldur arayi gitsin!

Betonu bile aradigimiz yerler bile oluyor ama, yani beterin beteri olayi...

Nedense hic bir yerde cöp kutusu yok. Istanbul'un istiklal caddesinde bile. Bu sekilde bombali saldirilardan korunduklarini söylüyorlar ama disarida duran hijyenik olmayan, koku yayan, cagdas görünmeyen ve kaldirimlar saldigi pis su ile kirleten cöp posetlerine istenildikten sonra bomba yerlestirilmesi de o kadar zor olmamali. Yani tamamilye anlamsiz bir özür! Belli bir zaman sonra kaldirimlar cöp suyu yüzünden sim siyah oluyor ve igrenc sekilde kokuyor ayrica.

Baska bir gerizekalilik! Zaten dar olan kaldirimlarin ortasina "artist" isiklandirmalar dikmek. Ankara belediye bir de bu kavsak ve isiklandirmadan dolayi baya bir kendini övdü ayrica! Kaldirimdaki engelli rampalarina da dikkat edin. O rampayi sakat arabasi ile cikmak icin rambonun kollarina ihtiyaciniz var. Tamamen göstermelik, bir takim kriterlere uymak icin sonradan yapilan tipik ise yaramayan engelli kaldirim rampalari!

Yine bir kac metre sonra insan beterin beteri ile karsilasiyor. Birakin bebek arabasini, enegelli arabasini, buradan normal vatandas bile gecemez. Agacin hemen yanina isiklandirma dikilsmis. Buna ****** denir ama burasi wowturkey oldugu icin fazla birsey demiyorum!

Dök betonu usta, engellilerde kullansin kaldirimi!

Dösenen kaldirim taslari kendi yükünü bile tasiyamiyor ama bu görüntü belediyenin gözüne bile batmiyor.

Baska bir sık rastlanan olay. Dar kaldirimlara genis otobüs duraklari. Ne geregi var, dik bir tane durak diregi millet beklesin ayakta! Bundan daha beterleri gördüm, insanlar resmen yola inmek zoruna kaliyordu otobüs duragi kaldirimin tamamini kapladigi icin.

Döseme sekli yüzündem yapimindan bir kac gün sonra yavasca cökmeye baslayan kaldirimlar bir Türkiye klasigidir ve kimseyi rahatsiz etmez!

Ankara yaya bölgesi. Yamali taslar, yol yüzeyinge olmayan rögar ve farkli kapaklar ve bolca beton!!

Burasi ise tam komik bir yer! Insanin akli yetmiyor bu mentaliteyi cözmeye. Sagolsun belediye yine engellileri düsünmüs. Rambo kollu engelli vatandaslar dik rampayi ciktiktan sonra ne yapacak beki. Üst gecitin geri kalan bölümü merdivenden olusuyor ve asansör yok ama önemli olan engellerilerin o ilk 7-8 basamagi cikmasi, gerisi Allah kerim...

Yine göstermelik ve rambo kollular icin engelli rampasi!

Klasik bir resim daha katalim araya!

Kendini tasiyaman taslar yine. Bu arada arkadaki otobüse dikkat. 15-20 senelik otobüs, tamam belediyenin bütün otobüsleri yenilecek parasi yok evyallah..

...ama bu yapilan ayiba ne demeli. 2008 model 500 otobüs aliniyor ve hepsi yüksek taban. Yani 20 sene önce alinan ve simdi alinan otobüsler arasinad fark yok, simdikiler göze daha cadgas geliyor ama ici bos, 20 yillik otobüs gibi kullanimsiz. Yine yaslilar ve engelliler yüksek tabanli otobüler binme(me)ye devam! Ha pardon özür dilerin belediye bu 500 otobüsün 50'sine özürlü asansörü yerlestirmis ama acaba bu 50 otobüs hangi hata yetecek ve engelli bir vatandas böyle bir otobüsün gelmesi icin durakta kac saat beklemeli, eger gelirse tabi! Yine göstermelik bir hareket belediyeden!

Ankara'nin göbegine, Kizilay meydanina dikilen süs direklerinin halleri!

Kizilay metro girisi, ne kadar cahdas bir görünüs degil mi!! Dök betonu, olur olmaz yere telefon, elektirk kutusu koy!

Bu sefer yer kizilay ama ayni zekasizlik! Ortada yine kaldirim! Burasi bir de Ankara'nin en islek yeri yani binlerce kisi geciyor buradan bir günde.

Türkiye Cumhuriyeti'nin baskentinin göbegi! Belediye ne binalarin bakimsiz halinden sikayetci ne de tabelalar tarafindan ortaya cikan renk cümbüsünden. Ne de olsa belediye o tabelalardan vergi aliyor, o kadar zor durumda yani, her yer rengarenk tabela dolu sehrin merkezinde!

Bu olayda en aci gercek aslinda ne, biliyor musunuz? Bu cagdas disi olaylarin para ile alakasi olmamasi! Sonu paraya dayansa insan bir yere kadar kabullenir ama bunun para ile alakasi yok, tamamen belediye baskanlarinin bir cogunun ve belediyelerde ki sorumlu kisilerin köy muhtarlarindan daha fazla vizyona ve bilgiye sahip olmamalari. Benim gibi biraz dikkat eden siradan bir vatandas bunlari görebiliyorsa milyonlardan sorumlu olan yöneticiler niye göremiyor!
Parasi disari atilan halk niye isyan etmiyor, alinan yüksek tabanli otobüslere niye ses cikarmiyor, iki haftada cöken dünyanin parasi harcanan kaldirimlara niye isyan edilmiyor, engelliler niye belediye'ye karsi dava acmiyor, bunlara anliyamiyorum. Bizim seviyemizde ve hatta bizden daha fakir ülkeler gördüm ama bunlarin hic biri bu kadar cag disi belediyeler sahip degildi.

messiah_haktan

9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 15:34

Aklima geldikce ekleme yapacagim, bu konu ile ilgilenen herkesin de ekleme yapmasini rica ediyorum. Yine Ankara'da basima gelen belediyeciligin sinirlarini zorlayan bir olayi anlatmak istiyorum.

Assagida görülen uydu resminde anlatmak daha kolay olacak. (1)'de arabadan annemi indirdim ve gözlükcüye gitti ve benim de arabayi otoparka (2) cekip pesinden gelmemi söyledi. Ilk bakildiginda sorun yok. 1'den ikiye gitmek bir dakika bile almamasi gerek. 100 metre ilerleyip sola sapinca otoparka variliyor. Google earth ile ölctüm ve tam 220 metrelik bir yol ama Ankara'da sola dönme seritleri olmadigindan ve yolun ortasinda kaldirim olmadigindan ufak bir sehir turu atip ilk göbekten geri dönmeniz gerekiyor ve 220 metrelik yol yerine 3100 metrelik bir yol yapiyorsunuz. Enerji aciginin bu kadar büyük oldugu bir ülkede be benzinin en pahali satildigi ülkede bu bir lüks sayilabilir!

Bu olay bir kac farkli yerde oldu yani tek tük olan bir sey degil. Eger karsi tarafta ilerliyorsaniz bu sefer de Tandogan'da kurallari ezip bir U dönüsü sayesinde Kizilaya tekrar gelebiliyorsunuz, eger kurallara kesin uyan birisiyseniz ozaman bir kac kilometre daha ilerleyip orada ki gödekten dönmeniz gerekiyor. Ayni sey Sihhiyeden gelip Maltepe'ye gitmek isteyenler icin de gecerli. Bu seferde Cankaya'ya dogru ilerleyip U dönüsü yapmaniz gerekiyor eger bir de Ankara'yi tanimayip yoldaki tünellerin birine girerseniz tünelden cikinca kendinizi bambaska bir yerde buluyorsunuz.

Peki bunun dogrusu nedir? Cok basit her kavsakta olmasa da sık sık sola dönüs icin bir serit ayirmak. Böylece bir sonraki göbek icin kilometrelerce gitmeye gerek kalmiyor.

Resimdeki gibi bir saga, bir direk ve bir de sola dönüs seriti olmali. Biz de sola dönme seriti olmadigi icin kilometrelerce göbek ariyoruz!

MİHRİŞAH
9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 15:47
Messiah_haktan

Tebrik ederim cani yürekten,adeta hislerime bir anlamda tercüman olmussun...
Son derece iyi bir gözlem,harika bir yorum,mükemmel fotolar...!
Bir konu bundan iyi nasil anlatilabilirdi ki ???
Kutlarim...! ellerine gözlemlerine, yüregine ve emeklerine saglik...
Umarim bu mesajlarin gereken yerlere ulasir.

İSMAİL ÇELİK

9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 16:24

Bahsettiğiz mevzular doğru olmakla birlikte işin doğrusu hepsini bir anda çözmek zor.Ama işin kolay yanı var şehir ruhuna sahip estetik sahibi insanların iş yapması ve kontrolcü olması.

Mesela bazı basit yanlışlar;
1)Taşlar döşenmiş güzel ama araç giriş çıkışının olduğu noktalarda kaldırım arnavut kaldırımı tarzı olmalı öbürleri dayanmıyor.

2)İBB son zamanlarda yaptığı gibi bazı bölgelerde gayet düzgün beton serimi şeklinde yapılmalı.

3)Bazı noktalarda engelli rampaları istemesekte uzun veya meyili fazla olacaktır,buralarda iki yanına korkuluk monte edilmeli.

4)Yaya geçidi olan noktaların arasında tretuar gereksizdir.Olacaksada alçak olmalı araç dönüşüne mani olmak için demir estetik babalar konabilir.

5)Aynen direk,servis kutusu v.s şeylerin kaldırım ortasına denk getirilişine uyuz oluyorum.

6)Dar kaldırımlara ağaç dikmesinler.

kemalsoylemez

9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 16:31

Sevgili Haktan bu yazdıklarının hepsinde haklısın.
Bunların çok basit bir nedeni var.
Belediyeler tüm ihaleleri kendi görüşlerindeki veya yakını olan müteahhitlere veriyorlar.
Sonrasında kontrol etmiyorlar.

Kaldırımlara bizim evimize dahi döşeyemeyeceğimiz kadar pahalı kesme granit taşlar kaplanıyor.
Ama işçilik sıfır. Uygulama berbat. Kışın yağmurda taşın üzerine bastığınızda basma gücünüze bağlı olarak neredeyse belinize kadar su fışkırtabilirsiniz.

Kaldırımlara ve yollara parke taşı, granit küpler ve kesme taşlar döşemek hem zahmetli hemde Haktan'ın detaylarını verdiği hatalara gebe. Genellikle bitiş noktalarında, mazgal kenarlarında, direk ve ağaç çevrelerinde uygulama zorluğundan ve kalifiye eleman yetersizliğinden dolayı berbat görüntüler ortaya çıkıyor.

Toplu gösterilerin ve çatışmaların yaşandığı meydanlara bir çakı ile dahi giremezsiniz ama yerler 10x10x10cm ölçülerinde granit küplerle doludur. Buda ayrı bir komedi.

Bunun birçok alternatifi var. Bir tanesini Burç yıllar önce yazmıştı.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=30375#30375

Tabi bu şekilde bir kaplama yapıldığında birilerini zengin etmek güçleşir.

messiah_haktan

9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 16:56

Biz tas dösemesini bilmezken Hollanda neye kafa yoruyor!

The municipality of Hengelo and the University of Twente (UT) are paving a test road section in Hengelo with air-purifying stones. The top layer of the concrete stones converts nitrogen oxide from exhaust fumes into harmless nitrates.

mehmetist
9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 17:00

Site denetleyicilerinden iyi bilecek değiliz tabi ama bildiğim kadarı ile böyle bir başlık bu sitenin amacına ters. Fakat şehirlerimizdeki bu eksiklik ve hataları paylaşabileceğimiz başka bir ortam da yok doğrusu. Bu yüzden Haktan arkadaşımıza bu çalışması için teşekkür etmek isterim. Hemen her eleştirisine katılmakla birlikte, inşallah bu başlık şehirlerimizin kötü yerlerini bulup yayınlama başlığı haline dönüşmez???? Bunun yerine Haktan kardeşimiz gibi çözümler sunmaya çalışırız ve yapıcı eleştirilerde bulunuruz.

Aslında bize "çok gelişmiş" olarak empoze edilen çoğu ülkede de bu cins sorunlar ve görüntüler mevcut. Bu başlıkta kendi şehirlerimizden güzel örneklerin de verilmesine dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Türkiyede de çok başarılı şehirleşme ve özellikle yeşilleştirme çalışmaları mevcut. Kendimizi kötüleme ve aşağılama girdabına kaptırmadan bu sorunları tartışabiliriz diye umalım. Eğer sürçi lisan ettiysek affola, kendimin düşüncelerimdir....

MehmetK
9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 17:11
Bu gidişle hiçbir zaman!

Hazırladığınız ve belli bir de emek harcayıp açtığınız bu konu için sizi tebrik ederim

Türkiye'de Belediyeler, çağdaş şehirler nasıl olmalı öğrenmemiş, eğitimini almamış, veya en azında hayatında hiç çağdaş şehirler görmemiş, mimari zevkten ve estetiktende yoksun yöneticilerin ellerinde olduğu sürece Türkiye'de biz de hiçbir zaman çağdaş şehirlerde yaşayamayacağız.

ozkant

9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 17:23

(Başkent) Ankarada yıllardır olan görüntüler bunlar daha doğrusu arkadaşımızın göndermiş olduğu fotoğraflar Ankara'nın içler acısı halinin sadece % 1'ni anlatıyor ben Ankarayı bildm bileli böyle Keşke Kızılay metro istasyonu ve İzmir caddesinde olan Dünya Başkenti ödüllerinide çekseydin e nasıl olsa Ankara Dünya başkenti ve bunlar Dünya Başkentine yakışan görüntüler Aynı yere 250 defa asfalt atıyorlar ve ayrıca yaz ayları Ankaranın kaldırım değiştirme ayıdır gerçi yeni sessiz asfalt atıyorlar ama ne kadar başarılı olur 2 gün sonra gelir kanalizasyon çalışması yaparlar Hatta özel kompaktörlü seyyar asfalt yama aracıda var büyükşehir belediyesinin. Uzun lafın kısası Belki biz yaşlanınca veyahut çocuklarımız çağdaş şehirlerde yaşayacaklar ...

orçuncem
9 yıl önce - Cum 22 Ağu 2008, 17:33

Sevgili arkadaşım paylaştığın bu resimler ve düşüncelere tamamiyle katılıyorum.İnsallah bu başlattığın olay bazı insanlara ders olur. Wow Turkey den yükselen bu ses çığ büyümeli bence.Beldiyeciliği sadece rükuş hayyalleriyle süsleyen insanlar artık o makamları bırakmak zorundadırlar.Siyasi partilere sesleniyoruz lütfen artık bu işten ve şehircilikten anlayan insanları ortaya koyun ve bizde oyumuzu huzurla verelim.Yani artık her yağmurdan sonra arbamızda çamuır istemiyoruz.Bu nasıl bir medeniyetki asfaltta giderken ayağın başın çamur oluyor.Dünyanın hangi ülkesinde böyle saçma asfalt böyle saçma kaldırım var.Dünyada savaş oluyor görüntüleri izliyorsun mesela Osetya yani birde adamlara gelişmemiş gözüyle bakılıyor ama onlarda bile sehirlerde bir düzen bir nizam var.Utanıyorum gerçekten yazık bu kadar verilen paralara.Alışmışlar bizleri kandırmaya.Böyle bir sistem yok

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET