Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Ordu - Fidangör
1234   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Çetin KOŞAR

6 yıl önce - Çrş 20 Ağu 2008, 14:15
Ordu - Fidangör

Ordu - Fidangör (Bir Semti Tanımak)

Sevgili dostların daveti üzerine 10 Ağustos wowTURKEY Ordu Buluşması için yıllar sonra “Karadeniz’in Oksijen Deposu” Ordu’ya ayak bastığımda buluşma noktasına ulaşmak için Yeni Mahalle'deki Otogardan, şehir merkezine doğru yürüdüğüm, "Kaldırımı olmayan, Liküstrüm ağaçları ile donatılmış" Caddenin “Fidangör Caddesi” olduğunu öğrendiğimde aklım karışmadı değil hani. Benim bildiğim Boztepe'nin hemen eteklerindeki “Fidangör” başka bu “Fidangör” başkaydı.

(+)Tarihi Fotoğraflardaki Fidangör

(+)Şimdiki Fidangör

(+)

(+)

Çetin KOŞAR

6 yıl önce - Çrş 20 Ağu 2008, 14:22
Fidangör İle İlgili İki Yazı

FİDANGÖR
Bu caddede, babalarımız, dedelerimiz "Düz Mahalle îçinde Çıramı Yakamadım" türküsü eşliğinde Ordu karşılaması oynamış, Taşbaşına doğru yürüyüp "Tabya Başında Kızlar Yan Yana, İçlerinden Biri *Hişt!' Dedi Bana" diye mutlaka mırıldanmış...,

Belki de oradan Boztepe’ye çıkıp Fidangor' a bakarak "Boztepe" ye Çıkmalı, Şu Ordu ya bakmalı, 'Fidangor' da ki Kızları, Saz Çalıp Oynatmalı," diye türkü yakmışlardır, îlk kez yayınladığımız bu çok güzel fotoğrafı sonradan renklendirdik.

Cumhuriyet bayramı kutlamaları için hazırlanmış "Zafer Takları" altında sadece birkaç Ordulu var... Ve de arnavut kaldırımlı ıpıssız sokaklar...

Sonbaharın yağmurlu bir gününde bize doyumsuz bir Ordu nostaljisi yaşatmakta..

Zamanının dört motorlu taşıt vasıtalarından (1 -Vali, 2- Furtunzade Hacı Ali Osman, 3-Hamdi ÇEBÎ,4-Saatçı Hafız) birisi olan Ford pikap1 ta muhtemelen ya Sıtkı ÇEBi nin babası) Ordu' nun ilk şoförlerinden Hamdi ÇEBÎ ya da ilk ehliyetli şoförü (Yılmaz EREN' in babası) Mustafa EREN bulunmaktadır...
/Mürsel ENGİN
_________________________________________________________________________________

(+)

SIRRI PAŞA - İSMET PAŞA CADDELERİ…
Ordu Belediyesi'nce yaptırılan İnsanların alışveriş yaparken trafik sorununu yaşamadığı Sırrı Paşa caddesinden sonra Trafiğe kapalı olarak düzenlediği İsmet Paşa caddeleri var.

Birincisi 19 Eylül İlköğretim Okulunun önünden gecen ve HCS Bank"ın kösesine kadar uzanan Trafiğe kapalı, Kaldırımı olmayan Liküstrüm ağaçları ile donatılmış Caddenin adı Sırrı Paşa caddesi.

İkincisi ise Köprübaşı mevkiini geçtikten sonra Ada Simit evinin sol tarafından başlayıp Şaşmazlar"ın Ticarethanesinin köşesine kadar olan ve yine iki tarafı liküstürüm ağaçları ile donatılmış uzun ve geniş kaldırımsız alışveriş merkezi güzel caddemizin ismi İsmet Paşa Caddesi.

Durum böyleyken halk arasında Eski Fidangör Caddesi yeni Fidangör caddesi diye resmiyette adı olmayan hayalet caddeler..!! adres olarak veriliyor.

Bu iki cadde üzerinde bulunan bazı esnaflar gazetelere televizyonlara ve Bilbort"lara reklam verdiklerinde Fidangör, Yeni Fidangör, diye anlaşılmaz ve anlamsız bir adres gösteriyorlar. Bu yanlış adresi gösteren esnafımızı Belediye"nin uyarması gerektiğine de inanıyoruz.

Fidangör Caddesi diye resmiyette isim verilmiş bir cadde yok. Bu yanlış adrese Ordu Belediyesi müsaade etmemeli bu adresi gösterenleri de ikaz etmeli diye düşünüyoruz.

Yoksa yanlış mı düşünüyoruz..?

FİDANGÖR ADI NEREDEN GELİYOR?
1926-27 yıllarında Şimdiki Halk arasında Fidangör denilen yerde uzun yıllar Fırıncılık yapan “ Panagiutis Fytanidis Fidangür” isimli bir Ermeni vatandaş ve ailesi varmış. Şu andaki Şen Fırın"ın arkasında da evleri bulunmaktaymış. Bu aile daha sonra Yunanistan"a göç etmiş orada da fırıncılık yapmağa başlamış.

O yıllarda o semti tarif ederken insanlar örneğin ekmeği nereden aldın denildiğinde “ Fidangör"den” aldım diyerek yer belirtirlermiş. O zamandan bu zamana Halk arasında konuşulurken Eski Millet Sinemasının, Denizciler Dondurmasının ve fırınların bulunduğu meydan Fidangör mevkii olarak tarif edilmiş.
/ Tuncer ENGİN

Zafer

6 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 23:31

(+)

Ordu Fidangör yada Ecevit caddesi idi yanlış başlıkta ise doğru başlığa taşınmasını rica ediyorum..

Erkut A.

5 yıl önce - Çrş 03 Eyl 2008, 03:05
Fidangör II - İsmet Paşa Caddesi

(+) Fidangör II - İsmet Paşa Caddesi

Çetin KOŞAR abininde dediği gibi :"...İkincisi ise Köprübaşı mevkiini geçtikten sonra Ada Simit evinin sol tarafından başlayıp Şaşmazlar"ın Ticarethanesinin köşesine kadar olan ve yine iki tarafı liküstürüm ağaçları ile donatılmış uzun ve geniş kaldırımsız alışveriş merkezi güzel caddemizin ismi İsmet Paşa Caddesi..."

ilaveten : Yenimahalle´de (benim mahallem) bulunmaktadır .

Saygılarımla.

Kaan52
5 yıl önce - Pzr 07 Eyl 2008, 04:21

Ordu'ya gelen her arkadaşımın hayretle baktığı caddemiz Son yıllarda iyice bakımsız kaldı.Kaldırım taşları en son 98'de değiştirilmişti,iyice yıprandı.Keza sokak lambaları da öyle.Bu gözde mekanımızdan daha fazla foto koymamaız gerekir sanırım.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler