Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Süha
9 yıl önce - Prş 14 Ağu 2008, 14:51
BLK » Erdemler-6 Adlı Vapur Karaya Oturdu ve Kurtarıldı


Alıntı:


Erdek-Avşa arasında sefer yapan "Erdemler-6" isimli Arabalu vapur, Erdek sahilinde yan yatarak karaya oturdu. 12 kamyonunun bulunduğu gemideki 18 kişi tahliye edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Erdemler Nakliyat'a ait "Erdemler-6" isimli 63 metre boyundaki arabalı vapur, Erdek'ten hareket etti.

Vapur bir süre sonra Erdek sahilinde yan yatarak karaya oturdu. Kara ile temas eden geminin kısmen su içerisinde kaldığı öğrenildi. 63 metre boyundaki ve 350 GRT'luk vapurda 4'ü mürettebat 18 kişinin bulunduğu, yolcu ve vapur personelinin tahliye edildiği belirtildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait KEGM-6 isimli acil tahlisiye botu olay yerine sevk edildi. Gemiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

(+)

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/DENIZ-KAZALARI/14846 ...turdu.html

Not: Kazasız belasız kurtulmuşlar sevindirici bir haber. Arabalı vapuruda kurtarırlar yakında.


Levent71
9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 16:26ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 18:39Ali Melih Atafırat

9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 18:46Volkan TOPRAK

9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 21:04

Alıntı:
Ne kadar sağlıklı olduğu bugüne kadar tartışma konusu olan ve ancak hiçbir ilgili kurumun duyarlılık göstermediği balıkçı teknesi irisi feribotlardan biri, fazla araç almaktan dolayı Erdek ile Ocaklar arasında batma tehlikesi geçirdi. Kaptanın teknenin su almasını erken farketmesi nedeniyle rotasını kıyıya çevirip, tekneyi karaya oturtması ile muhtemel bir facianın eşiğinden dönülürken, her gün Erdek ile Avşa ve diğer adalar arasında çalışan bu tür teknelerin güvenlik ve sağlıklı taşımacılık kontrolünün denetlenip denetlenmesi ve bu teknelere hangi kriterlere göre izin verildiği de gündeme geldi.
Erdek'den Avşa'ya kamyon taşıyan özel sektöre ait feribot, Erdek yakınlarında batma tehlikesi geçirdi.
İçinde 12 ağır tonajlı araç ve yaklaşık 25 yolcunun bulunduğu Erdemler 6 isimli feribot, Erdek Limanından hareket ettikten hemen sonra su almaya başladı. Kaptan İzzet Yaman'ın durumu fark etmesi üzerine, feribot son bir gayretle Erdek ile Ocaklar arasında bulunan bir koyda karaya oturdu. İçinde bulunan ve büyük bir çoğunluğu mısır küspesi taşıyan kamyonlar, feribotun su almasıyla birlikte yan yatarken, olayda ölen ya da yaralananın olmaması büyük bir şans olarak nitelendirildi.
Olay, sabah saatlerinde meydana geldi. Saat 09:00'da Erdek Limanından Avşa Adasına hareket eden Erdemler 6 feribotu, hareketinin hemen ardından fazla yük nedeniyle yan yatmaya başladı. Bu sırada gemi ön tarafından su almaya başladı. Feribotun batacağını anlayan Kaptan İzzet Yaman, en az hasarla kurtulmak için rotasını Ocaklar Beldesi yakınlarında kıyıya yöneltti. Bu sırada hızla su alan Erdemler 6 gemisinde bulunan 12 ağır tonajlı araç da yan yattı. Gemide bulunanların büyük bir çoğunluğu kendi çabalarıyla kıyıya çıkmayı başardı. Özellikle araç şoförleri büyük bir şok yaşarken, uzun süre kendilerine yardım gelmesini bekledi.
Olay yerine ilk olarak Erdek Liman Başkanlığı ve sahil güvenlik ekipleri geldi. Feribotta kalan kişiler de tahliye edilirken, şoförler güvenlik güçlerinin olay yerine geç gelmesinden şikayet etti. Karadan ulaşımın çok zor olduğu bölgeye, feribotun yattığını görenler denizden ulaşmaya çalışırken, güvenlik güçlerinin saatler sonra gelmesi dikkat çekti. Görgü tanıkları, geminin sefer halindeyken su almaya başladığını ve kaptanın da bir an önce kıyıya yöneldiğini dile getirdiler.
Sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerinin gelmemesine tepki gösteren feribot yolcuları "Allah'dan kimse yaralanmadı. Yoksa çok zor durumda kalırdı. Saatlerce beklememize rağmen hiçbir sağlık ekibi gelmedi." diye konuştular.
Olay yerinde incelemelerde bulunan Erdek Liman Başkanı Ali Safi de feribottan inmek istemeyen Kaptan İzzet Yaman'ı ikna edebilmek için uzun süre uğraştı. İkinci Kaptan Göker Demirel ise, olayın feribotun içinde bulunan araçların kaymasından kaynaklandığını öne sürdü. Demirel "Yük kaymasından dolayı iskele tarafından yan yatmaya başlayınca en yakın karaya oturmak zorunda kaldık." dedi.


Kaza ile ilgili haberin biraz daha genişi,
Kaynak : http://www.marmaratv.com.tr/haber_detay.php?haber_id=6885

Gemi TSK dan çıkma bir gemi değil bu arada, Erdemler Denizcilik'e ait gemiler hakkında bilgiler için;
http://www.erdemlerdenizcilik.com
adresinde şirkette çalışan gemilere ait bilgiler bulunmakta.


Süha
9 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 14:12Süha
9 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 20:15simon

9 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 03:13HakanT

9 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 05:47ozcan alemdar
9 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 20:39

Alıntı:
Terörist başı abdullah öcalanın tutuklu bulunduğu İmralı Adası'na geçtiğimiz ay Yaşar Ağa Gemisiyle başlayan malzeme sevkıyatı devam ediyor.
Erdemler 6 arabalı gemisiyle Pazartesi sabahı adaya konteynır, vinç, inşaat malzemeleriyle, iş ve beton dökme makineleri gönderildi. Geçtiğimiz ay İmralı Adası'na Yaşar Ağa adlı arabalı gemisiyle giden malzemelerin ardından bu kez de sevkıyatı, bakımdan yeni çıkan Erdemler 6 arabalı gemisiyle gönderme kararı alındığı öğrenildi.


Kaynak: http://mudanyayorum.com/index.php?modul=news&id=5
Aslında Mudanya'da bu tip arabalı ufak bir geminin bulunması çok faydalı olur. Armutlu-Mudanya, Mudanya-Trilye ulaşımı keyifli ve kolay bir şekilde sağlanır. Umarım birgün bu hayali gerçekleştirecek bir müteşebbis ortaya çıkar.[/b]sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara