Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Süha
9 yıl önce - Prş 14 Ağu 2008, 14:51
BLK » Erdemler-6 Adlı Vapur Karaya Oturdu ve Kurtarıldı
Erdemler-6 Adlı Vapur Karaya Oturdu
Alıntı:


Erdek-Avşa arasında sefer yapan "Erdemler-6" isimli Arabalu vapur, Erdek sahilinde yan yatarak karaya oturdu. 12 kamyonunun bulunduğu gemideki 18 kişi tahliye edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Erdemler Nakliyat'a ait "Erdemler-6" isimli 63 metre boyundaki arabalı vapur, Erdek'ten hareket etti.

Vapur bir süre sonra Erdek sahilinde yan yatarak karaya oturdu. Kara ile temas eden geminin kısmen su içerisinde kaldığı öğrenildi. 63 metre boyundaki ve 350 GRT'luk vapurda 4'ü mürettebat 18 kişinin bulunduğu, yolcu ve vapur personelinin tahliye edildiği belirtildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait KEGM-6 isimli acil tahlisiye botu olay yerine sevk edildi. Gemiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

(+)

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/DENIZ-KAZALARI/14846 ...turdu.html

Not: Kazasız belasız kurtulmuşlar sevindirici bir haber. Arabalı vapuruda kurtarırlar yakında.


Levent71
9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 16:26

Önce yan yatmış, sonra karaya mı oturmuş, yoksa tersi mi olmuş acaba? Yan yatmasının nedeni karaya vurması değilse bir şeye çarpmış olmalı.

Bundan birkaç sene önce Marmara'da USO benzeri (UFO'nun suda olanı; Unidentified Submerged Object = Tanımlanamayan Batık Cisim) yüzer bir makine bulmuşlardı. Casus amaçlı bir tür küçük denizaltı gibi bir şeydi. Arkasındaki bir pervane ile hareket ediyordu diye hatırlıyorum. Haberin üzeri kısa sürede örtüldü.

Belki böyle bir şeye çarpmıştır ya da daha büyük bir başka casus araca.

(Komplo teorilerini severim. )

Merak ettiğim başka bir konu ise sularımıza yabancı bir denizaltı girse, bunu saptayabiliyor muyuz? Böyle bir donanım var mıdır acaba?


ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 18:39

Erdemler 6 gemisini Erdek' te limanda bağlıyken incelemiştim, yapısı itibarıyla Deniz Kuvvetleri'nden çıkma çıkarma gemisine benzettim sanki bazı yerlerinde değişiklikler yapılmış. Bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.

Ömer Şahap UzunayAli Melih Atafırat

9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 18:46

Radyo'da dinlediğim habere göre, gemi Erdek'ten kalktıktan sonra su almaya başlamış. Kaptan gemiyi, batmasın diye, bilerek karaya oturtmuş.

Selamlar

Ali Melih Atafırat


Volkan TOPRAK

9 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 21:04

Alıntı:
Ne kadar sağlıklı olduğu bugüne kadar tartışma konusu olan ve ancak hiçbir ilgili kurumun duyarlılık göstermediği balıkçı teknesi irisi feribotlardan biri, fazla araç almaktan dolayı Erdek ile Ocaklar arasında batma tehlikesi geçirdi. Kaptanın teknenin su almasını erken farketmesi nedeniyle rotasını kıyıya çevirip, tekneyi karaya oturtması ile muhtemel bir facianın eşiğinden dönülürken, her gün Erdek ile Avşa ve diğer adalar arasında çalışan bu tür teknelerin güvenlik ve sağlıklı taşımacılık kontrolünün denetlenip denetlenmesi ve bu teknelere hangi kriterlere göre izin verildiği de gündeme geldi.
Erdek'den Avşa'ya kamyon taşıyan özel sektöre ait feribot, Erdek yakınlarında batma tehlikesi geçirdi.
İçinde 12 ağır tonajlı araç ve yaklaşık 25 yolcunun bulunduğu Erdemler 6 isimli feribot, Erdek Limanından hareket ettikten hemen sonra su almaya başladı. Kaptan İzzet Yaman'ın durumu fark etmesi üzerine, feribot son bir gayretle Erdek ile Ocaklar arasında bulunan bir koyda karaya oturdu. İçinde bulunan ve büyük bir çoğunluğu mısır küspesi taşıyan kamyonlar, feribotun su almasıyla birlikte yan yatarken, olayda ölen ya da yaralananın olmaması büyük bir şans olarak nitelendirildi.
Olay, sabah saatlerinde meydana geldi. Saat 09:00'da Erdek Limanından Avşa Adasına hareket eden Erdemler 6 feribotu, hareketinin hemen ardından fazla yük nedeniyle yan yatmaya başladı. Bu sırada gemi ön tarafından su almaya başladı. Feribotun batacağını anlayan Kaptan İzzet Yaman, en az hasarla kurtulmak için rotasını Ocaklar Beldesi yakınlarında kıyıya yöneltti. Bu sırada hızla su alan Erdemler 6 gemisinde bulunan 12 ağır tonajlı araç da yan yattı. Gemide bulunanların büyük bir çoğunluğu kendi çabalarıyla kıyıya çıkmayı başardı. Özellikle araç şoförleri büyük bir şok yaşarken, uzun süre kendilerine yardım gelmesini bekledi.
Olay yerine ilk olarak Erdek Liman Başkanlığı ve sahil güvenlik ekipleri geldi. Feribotta kalan kişiler de tahliye edilirken, şoförler güvenlik güçlerinin olay yerine geç gelmesinden şikayet etti. Karadan ulaşımın çok zor olduğu bölgeye, feribotun yattığını görenler denizden ulaşmaya çalışırken, güvenlik güçlerinin saatler sonra gelmesi dikkat çekti. Görgü tanıkları, geminin sefer halindeyken su almaya başladığını ve kaptanın da bir an önce kıyıya yöneldiğini dile getirdiler.
Sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerinin gelmemesine tepki gösteren feribot yolcuları "Allah'dan kimse yaralanmadı. Yoksa çok zor durumda kalırdı. Saatlerce beklememize rağmen hiçbir sağlık ekibi gelmedi." diye konuştular.
Olay yerinde incelemelerde bulunan Erdek Liman Başkanı Ali Safi de feribottan inmek istemeyen Kaptan İzzet Yaman'ı ikna edebilmek için uzun süre uğraştı. İkinci Kaptan Göker Demirel ise, olayın feribotun içinde bulunan araçların kaymasından kaynaklandığını öne sürdü. Demirel "Yük kaymasından dolayı iskele tarafından yan yatmaya başlayınca en yakın karaya oturmak zorunda kaldık." dedi.


Kaza ile ilgili haberin biraz daha genişi,
Kaynak : http://www.marmaratv.com.tr/haber_detay.php?haber_id=6885

Gemi TSK dan çıkma bir gemi değil bu arada, Erdemler Denizcilik'e ait gemiler hakkında bilgiler için;
http://www.erdemlerdenizcilik.com
adresinde şirkette çalışan gemilere ait bilgiler bulunmakta.


Süha
9 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 14:12

RO-RO KURTARILMAYI BEKLİYOR‘Erdemler 6’ adlı Ro-Ro gemisi, kurtarılması için sigorta işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Ro-Ro, balonla kaldırılacak.

BALIKESİR’in Erdek İlçesi'nden Avşa’ya giderken su aldığı için kaptan tarafından karaya oturtulan ‘Erdemler 6’ adlı Ro-Ro gemisi, kurtarılması için sigorta işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Balonla kaldırılacak olan Ro-Ro, suyun tahliye edilmesinden sonra yüzdürülerek onarıma alınacak.
Erdek İlçesi'nde 13 Ağustos günü mısır küspesi taşıyan 12 kamyon, 15 yolcu ve 4 mürettebat ile Avşa Adası’na gitmek üzere denize açılan İzzet Özçelik’in kaptanlığını yaptığı Erdemler 6 adlı Ro-Ro gemisi, kalkıştan 20 dakika sonra arka taraftan su almaya başlayınca batma tehlikesi geçirmişti. Marmara Denizi’nin derinliklerine gömülmekte olan gemi son anda kaptan tarafından karaya oturtulmuştu. Ro-Ro Gemisi 9 gündür kurtarılmak için sigorta işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Denize mazot sızmaması, mısır küspelerinin dağılmaması için sadece mkinist Bora Balcı’nın tek başına kaldığı Ro-Ro gemisi, balon ile kaldırılıp içersindeki sular tahliye edildikten sonra yüzdürülerek, tersaneye getirilip onarılacak.

Kaynak: http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=9001

Not: Hayırlısıyla kurtarıldı haberini görürüz.Süha
9 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 20:15

Erdemler 6 arabalı vapuru yüzdürüldü

Balıkesir'in Erdek İlçesi'ne bağlı Ocaklar Beldesi sahilinde karaya oturtulan arabalı vapur, içindeki suyun boşaltılmasından sonra yüzdürülerek Erdek Limanı'na yanaştırıldı.

MARMARA Denizi'nde batma tehlikesi geçiren ve Balıkesir'in Erdek İlçesi'ne bağlı Ocaklar Beldesi sahilinde karaya oturtulan arabalı vapur, içindeki suyun boşaltılmasından sonra yüzdürülerek Erdek Limanı'na yanaştırıldı.

İçinde 13 kamyon, 15 yolcu ve 4 kişilik mürettabatı ile 15 gün önce Erdek'ten Avşa Adası'nda giderken batma tehlikesi geçiren ‘Erdemler 6’ adlı arabalı vapur, karaya oturtulduğu Erdek'e 5 mil uzaklıktaki Ocaklar Beldesi sahilinde kurtarma çalışmaları sonucunda tekrar yüzdürüldü.

Arabalı vapur, beş gün süren kurtarma çalışmaları sonrasında kurtarma gemisi yedeğinde Erdek Limanı'na getirildi. Geminin iskeleye yanaşması çok sayıda meraklının sahile dolmasına neden oldu.

Kamyonlardaki hasarın tesbit edilip karşılanması için Bandırma Damperli Taşıyıcılar Kooperatifi Erdek Asliye Hukuk Mahkemesi'nde zarar ziyan tazminat davası açtı. Her iki şirket avukatları, bilirkişi ve Asliye Hukuk hakimi gemiye girerek tesbit çalışmalarına başladı. ‘Erdemler 6’nın Yunan çıkarma gemisinden Türk tersanesinde arabalı vapura dönüştürüldüğü belirtildi.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/DENIZ-KAZALARI/15069 ...ruldu.html

Not: Sonunda kutarıldı ve onarımdan sonra tekrar sularda görürüz.


simon

9 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 03:13

Erdemler-6 İzmir Üçkuyularda.


(+)


HakanT

9 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 05:47

Olayın can kaybı olmadan atlatılması sevindirici. İnsallah gerekli onarım işleri yapıldıktan sonra tekrar seferlerine devam eder.

Çanakkale - Kabatepe 30/08/2007 'de cektiğim foto.(+)


Saygılarımla,


ozcan alemdar
9 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 20:39Alıntı:
Terörist başı abdullah öcalanın tutuklu bulunduğu İmralı Adası'na geçtiğimiz ay Yaşar Ağa Gemisiyle başlayan malzeme sevkıyatı devam ediyor.
Erdemler 6 arabalı gemisiyle Pazartesi sabahı adaya konteynır, vinç, inşaat malzemeleriyle, iş ve beton dökme makineleri gönderildi. Geçtiğimiz ay İmralı Adası'na Yaşar Ağa adlı arabalı gemisiyle giden malzemelerin ardından bu kez de sevkıyatı, bakımdan yeni çıkan Erdemler 6 arabalı gemisiyle gönderme kararı alındığı öğrenildi.


Kaynak: http://mudanyayorum.com/index.php?modul=news&id=5
Aslında Mudanya'da bu tip arabalı ufak bir geminin bulunması çok faydalı olur. Armutlu-Mudanya, Mudanya-Trilye ulaşımı keyifli ve kolay bir şekilde sağlanır. Umarım birgün bu hayali gerçekleştirecek bir müteşebbis ortaya çıkar.[/b]sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara