Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Muğla - Aydın - Bafa Gölü
« önceki   1234 ... 313233   sonraki »

ANA SAYFA -> MUĞLA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Yuzbasi Volkan Yuksel

13 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 03:22

Alıntı:
Bafa Gölü - Kahve Asar Adası

Mujdat'a tesekkurlerimle.

(+)

YVY

Hüsnü

13 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 09:48

28 mayıs 2005 öglen...

huzur dolu bır manzara...

hava hep acık degildir gölde

(+)

Yuzbasi Volkan Yuksel

13 yıl önce - Cmt 02 Tem 2005, 09:34

Latmos kiyilarindan Bafa golu.

(+)

(+)

Gorulen yol Bordum'a gidenlerin guzergahi.
f/4.5 pozlama:600.57sn (10dk)

(+)

Fotografa imkan saglayan Mujdat ve Pelikan Pansiyon calisanlarina tesekkurlerimle.

YVY

egeerhan
13 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 02:03

(+)

Yuzbasi Volkan Yuksel

13 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 09:20

Hepimizin sevgili arkadasi Sina Ozel Mesajdan soyle buyurmus.

Alıntı:
Merhaba Yüzbaşım,

Yahu siteye eklediğin fotoğrafta 10 dakika pozlandığı yazıyor yanlış okumuyorum değil mi?

bir ara da 3 dakika pozlanmış bişey yollamıştın, nasıl olur yahu aklım almıyor, mutlaka bilmediğimden ötürü garipsiyorumdur ama anlat bir öğrenelim komutanım.

Selamlar, hazır oldayım.

Rahatlıyacam açıklamalarınızla

Fakat bana sorulan sorulara BS (bull shit= bilgisizce ve bastan savma) cevaplar vermedigim icin yanitlarimdan baskalarinin da istifade edebilecegini dusunerek soru ve yaniti sizlerle paylasmayi uygun gordum.

Simdi Sina'yi esas durusta daha fazla bekletmeden yanitlayalim.

Evet, Nikon 8700 kameramla tam 600.57sn (=10dk) pozluyabiliyorum. Bunun bir yazilim hatasi olmadigini ifade etmek icin de hem sn hem de dakika cinsinden ifadde ettim. Guzelim Canon G3 kamerami bu yuzden degistirdim dersem yalan olmaz.

Gelelim bu neden her kamerada olmuyor ve onemi ne? Arkadaslar en uzun pozlama suresi kimi kameralarda birkac sn iken (14sn Canon, 30sn Umit'in Sony), bazi yeni nesil kameralardaki CCD (goz) lerin gurultu performanslarinin iyilesmesi ile (azalmasi yani) bu sure 10 dakikaya kadar uzadi. Hatta Canon D20 de tahmin ederim saatler mertebesine ulasmistir (Faruk Oncan bey bize soyleyebilir).

Onemine gelince, bu uzun pozlama sayesinde gece zifiri karanlikta insan gozunun goremedigini uzun pozlama gorebiliyor, boylece kameranin kudreti insan gozunu asmis oluyor . Bu astronomide cok kullanilan bir yontem, bazen gok cismine kilitlenen buyuk teleskoplarla sadece geceleri olmak uzere haftalarca pozlama yapiliyor sonuk galaksilerin fotograflari aliniyor.

Sunu da belirteyim bu surenin uzamasina neden olan sey CCD nin pixellerinin kendi baslarina urettikleri voltaj seviyeleridir. Yani isik olmasa dahi sinyal uretebilir bazi hucreler. Bu sinyaller kisa surede cekilen fotograflarda pek belli olmazlar ama cekim suresi uzadikca bu gerilimlerin etkisi fotograf uzerinde belli olmaya baslar. Aslinda herkez buna "noise" yani gurultu der, fakat aslinda gercek gurultu gibi "random" (=rastgele) degildir her hucerede olusan voltajlar. Bu istenmeyen sinyallere "karanlik seviye sinyali" diyelim. Cogu kamera her hucrenin ne kadar karanlik seviye sinyali urettigini onceden fabrikasyon bilir ve bu bilgiyi kullanarak "Noise reduction" (=gurultu azaltmasi) yapar. Tabi bu fazladan yapilmasi gereken bir sinyal isleme islemi oldugu icin fotograf cekim suresi toplamda uzamis olur.

Ornegin benim her 10dk pozlamam icin kamera 20dk acik kaliyor ve kilitleniyor. Neden derseniz, kameram ilk 10 dakika lens acik normal pozlama yapiyor, ikinci on dakikada ise lensi kapatarak hucrelerin urettigi voltajlari olcuyor. Sonra da bu karanlik pozlama sonucunu esas fotografdan cikartarak gurultu etkisi azaltilmis oluyor.

Sunu da belirtmeliyim; malesef bu karanlik sinyal seviyesi sicaklikla artar ve zamanla degisebilir, o yuzden modern kameralar her defasinda 1/2 snden uzun pozlamali fotograflarda cekim sirasinda ayrica karanlik seviyenin o andaki durumunun belirlenebilmesi icin olcum yapmak durumunda kalir.

Noise reduction hem gorsel kaliteyi arttirir hem de jpg dosyalarinizin boyutlarinin gereksiz yere buyumesine engel olur. Sikistirmanin olmadigi TIF formatinda bir degisiklik olmaz, onun boyutlari jpg den cok daha buyuk ve sabittir.

Bilmem anlatabildim mi? Sinan ustadim.

YVY

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> MUĞLA