Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Sultanahmet - Alman Çeşmesi
123 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
osman_k
17 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 14:32
İstanbul Sultanahmet - Alman Çeşmesi


Alman Çeşmesi'nin çeşitli çap ve ebatlardaki fotografları ;(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(+)

(+)


Aydinsert
17 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 15:19
adet olduğu üzere kısa bir tarihçe..


Sultanahmet Meydanı'nda, Sultan 1. Ahmed Türbesi'nin karşısındadır. Alman İmparatoru 2. Wilhelm'in 1898 yılında İstanbul'a gelişinin ikinci yıldönümü hatırasına ithaf edilen bu çeşme Almanya'da inşa edilmiş ve 1900 yılında parçalar halinde İstanbul'a getirilerek bugünkü yerine kurulmuştur.

Çeşme, sekiz yeşil mermer sütun üzerine oturtulmuş, sekiz kenarlı bir kubbeye sahiptir. Kubbenin içi ise mozaikle kaplıdır. Klasik Osmanlı çeşme mimarisinden oldukça farklı bir stile sahip olan Alman. Çeşmesi Sultanahmet Meydanı'nın görülmeye değer anıtsal yapılanndan biridir.

AYRINTILARI Alman Çeşmesi sekizgen planlı olup, yüksek bir taban üzerine oturtulmuştur. Su haznesinin üzerine de sekiz sütunun taşıdığı bir kubbe yerleştirilmiştir. Sütunları birbirine bağlayan kemerlerin arasındaki pandandiflere, daireler halinde birer madalyon konulmuştur. Bunlardan dördünün içerisine, yeşil zemine Sultan 2. Abdülhamid'in tuğrası, diğer dördüne de Prusya mavisi üzerine İmparator Wilheim'in simgesi olan "W" yerleştirilmiştir. Ayrıca, "W" harfi üzerine bir de ‘2’ sayısı konulmuştur.

Kubbeyi taşıyan sütunlar ile su haznesinin bulunduğu renkli taş geometrik motifli zemin, bir platform şekline sokulmuştur. Kenarlara da şimdiye kadar bir başka örnekte rastlanmayan mermer oyma kanepeler yerleştirilmiştir. Su haznesi silindirik bir taban üzerine kubbemsi bir kapakla örtülmüş, tunç döküm çemberlerle kuşatılmıştır. Ne yazık ki, bu çemberler sonraki yıllarda yerlerinden sökülerek çalınmıştır. Alman Çeşmesi'nin en görkemli yeri koyu yeşil renkte somaki kolonların taşıdığı yeşil renkli kubbesidir. Mozaik tekniğinde, altın mozaiklerle kaplı kubbenin ortasında iç içe geçmiş yuvarlak motiflerin oluşturduğu, çok renkli bir göbek yapılmıştır.

Çeşmenin tunç kitabesinde Almanca şu sözler okunmaktadır:
"Wilhelm II deutscher Kaiser stiftete diesen Brunnen in dark baren Erinnerung ain seinen Besuch bei seinet majestat dem Kaiser der Osmanen Abclul-Hamid II im Herbst des Jan-res 1898."
(Alman Kaiser'i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlı hükümdarı haşmetlü Abdülhamid II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı.)

Çeşmedeki Osmanlı kitabesi
Bunun yanı sıra çeşmede bir Osmanlıların kitabesi yer almaktadır. Osmanlı Seraskerlik Dairesi'nden, aynı zamanda edebiyatçı olan Ahmet Muhtar Paşa'nın beytini İzzet Efendi de sülüs yazıyla yazmıştır:

Hazreti Abdülhamid Hanın muhibbi halisi
Ziveri eklili haşmet, kayser alitebir

Yani alman imparatoru hükümdarı güzi
Hazreti Wilhelmi Sani, kamuranı nizigar

Padisahı ali Osmani ziyaret kasdidüb
Mahdemiyle eyledi Istanbulu pirayedar

Bu mülakatı muhabbet perveri tezkar icün
"Eyledi bu ceşmesarı saha piray-i karar

Sübesü cari olan abı safa teşkil eder
Abi safii müsafata misali abdar

Vakfagiri hayret eyler ceşmi ehli dikkati
Tarzi inşaasındaki hissi bedii zernigar

Rükni ak'vai hayatoldukça abi canfeza
Payidar olsun bu te'sisi muhabbet üstüyar

Bi bedel tarihi caridir lisam luleden
Oldu bu ceşme mülakate ne dicu vadiaar (1316)


Burç

17 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 16:45

Alman çesmesinin herhalde internetteki en detaylı sayfasını yarattığınız için
hepinize teşekkürler..

Sıradaki gelsin...


Kerem K
17 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 17:14

Alıntı:
Eski Spina'nin kuzey ucuna rastlayan yerde cok daha yeni bir anittir, Alman Cesmesi. Bu, Bagdat Demiryolunun yapimina Almanlar tarafindan baslandigi siralarda, Kayser II. Wilhelm 'in Osmanli sultanina armaginidir. Bu armaganlasmalar I. Dunya Savasi'nda Alman-Osmanli ittifakina kadar uzanmisti. Cesme de savasin anisi kadar "guzel".


diyor Murat Belge...


osman_k
17 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 18:14

işte size bir ınfrared bir Alman Çeşmesi
(çeken arkadaşın ellerine sağlık)(+)
sayfa 1
123 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL