Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Mecidiye Caddesi
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yavuzhan55

9 yıl önce - Prş 07 Ağu 2008, 11:07
Samsun - Mecidiye Caddesi


Ekonomik olarak her kesime hitap eden mecidiye caddesi,aynı zaman da Samsun'un en kalabalık çarşısı olarakta hizmet vermektedir...(+) karlı mecidiye
(+)


SON OLARAK MECİDİYE CADDESİ İLE İLGİLİ BİR YAZI:http://www.habergazetesi.com.tr/koseyazigoster.as ...imlik=7068En son yavuzhan55 tarafından Prş 07 Ağu 2008, 17:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Cum 08 Ağu 2008, 15:17(+) “O günlerin Mecidiye'si, bugünkü gibi büyük mağazalar ve binalarla dolu değildi. 2-3 katlı ahşap bahçeli ve çeşit çeşit ağaçların bulunduğu yerlerden biriydi.”


Mecidiye Anıları
Eskiler bilir, Mecidiye'nin Mecidiye olduğu devirde, 1950'lİ, 60'lı, 70'lİ yıllarda o caddede birçok "karakter tip' vardı. Anlattıklarını dinler, sevgi dolu selamlarını alır, hürmet gösterirdik.

Akar kırtasiyede Şevket Akar, Cebbar abi, yanında elektrik malzemesi satan Ahmet amca, karşıda tuhafiyeci İbrahim amca (umarım ismini yanlış hatırlamıyorum), Samsun Pazarı Necdet’in babası, Kamer Eczanesi, biraz daha aşağıda Faruk Araboğlu abimiz, karşısında Kökçüoğlu kütüphanesi Hasan kitaplı, Bursa Pazarının Mithat amcası! Hepsi rahmetli oldu, ruhları şad olsun.

Bir şeyi daha anlatmadan geçemeyeceğim. Tuhafiyeci İbrahim amca bambaşka bir insandı. Dükkânı sanki 1880'den kalma idi ama esprisi, sohbeti ve muzipliği dillere destandı.

1930'larda belki 40'larda bir gün caddeye herkesten önce gelmiş, karşı taraftaki dükkânların basından başlayıp, bütün dükkânların kepenk kilitlerine bir İp, bir kurşun damga, ipi uzatmış yandaki dükkâna, onun kilidine bir kursun, taka taka taa herhalde Samsun Pazarına kadar hepsini mühürlemiş!

Esnaf gelmeye başlamış, bu dükkânda vitrinin arkasından herkesi gözlüyor, mühürü gören şaşırıyormuş, ama cesaret edip te mühürü kırıp dükkânını açamıyormuş! En azından bir sıradaki 10 dükkân ne yapacaklarını şaşırmışlar! Belediyeye haber göndermişler, gelen giden yok! Rahmetli bakmış ki iş büyüyor, korkudan dükkânını kapattığı gibi kaçıp gitmiş, yanılmıyorsam iki üç gün de dükkânını açmamış!

Bu günlerde nerde böyle bir espri anlayışı, nerede bu insanlar! Şaşırıp ta böyle bir şey yapsan, ya dükkânını yakarlar, ya da adamı vururlar!

Kısacası, Samsun Şehir idi. Şimdi köy oldu ama kimse farkında değil herhalde! Hem de o canım köylerdeki samimiyet, iyi niyet dolu insanlardan yoksun bir köy oldu! Sevgi ve Selamlarımla.
(Metin Türk İMREN -ABD)

.


En son Çetin KOŞAR tarafından Cum 08 Ağu 2008, 15:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 08:55(+)Lokman AYVA Çeşmesi

İlkadım Belediyesi tarafından, Türkiye'nin ilk görme özürlü milletvekili ünvanına sahip aynı zamanda ilginç BAŞARI ÖYKÜSÜ olan Milletvekilimiz Lokman Ayva adına, Mecidiye Caddesi, Gazi müzesi önüne yaptırılan çeşme.

Lokman AYVA Kimdir?
Lokman Ayva, 1 Haziran 1966'da Konya Başköy'de doğdu. Babasının adı Lütfü, annesinin adı Havva'dır. İşletmeci; Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamladı. Beyazay Derneği Genel Başkanı, Fiziksel Engelliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Türkiye Körler Federasyonu Genel Kurul Üyesi oldu. Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Koruma Derneği, Fiziksel Engelliler Vakfı ve İstinye Rotary Kulübü Hizmet Ödülleri'ni aldı. İstanbul Özürlüler Merkezi Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Ayva, evli ve 2 çocuk babasıdır.
http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekiller ...sicil=5963Yalçın Kaya
9 yıl önce - Cum 05 Eyl 2008, 00:26(+)


Mustafa Celep

9 yıl önce - Cum 05 Eyl 2008, 15:38

Şu ana kadar hiç boş göremediğim,hiç bir eksiğiniz olmasa bile alış veriş yapmadan çıkamayacağınız bir çarşı.Özelliklede pazar günü dahada bir kalabalık.


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler