Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Furkan

14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 10:46
KKTC basını: Son söz halkın... Bu iş tamam...

KKTC basını, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, İsviçre'nin Burgenstock kasabasında dün gece tamamlanan Kıbrıs zirvesinin sonunda, nihai planını taraflara sunmasını, ''son söz halkın'' ifadeleriyle duyurdu.
İsviçre'de kıran kırana pazarlık yaşandığını yazan gazeteler, Annan'ın dün gece yarısı nihai planını taraflara sunduğunu ve referadumun 24 Nisan'da yapılacağını belirtti.
Kıbrıs Gazetesi, ''Son Söz Halkın'' başlığını kullandığı manşet haberinde, Annan'ın, ''halka klavuzluk edin'', Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın da ''Mükellefiyetleri yerine getirmeye hazırız'' ve ''Referanduma destek vereceğiz'' sözlerini öne çıkardı.
Planda yapılan değişiklikleri de 5 madde halinde veren gazete, bunları şöyle sıraladı:
''-1960 anlaşmaları temelinde 650 Türk askeri sonsuza dek Kıbrıs'ta kalacak.
-Eşdeğerciler ve yatırım yapanlar haricindeki tüm mülkün 3'te 1'i Rum mal sahibine devredilecek. Geriye kalan 3'te 2 değer de tazminat ve takas yoluyla Rum mal sahiplerine ödenecek.
-Derogasyonlar konusunda 9 Nisan'a kadar görüşmeler sürdürülecek ve 9 Nisan'da karara bağlanacak.
-Harita üzerinde spekülasyon yapılan Karpaz ve Lefke bölgesi Türk tarafına kalıyor.
-Planda bir yanlışlık sonucu Rum tarafına verilen Lefke Avrupa Üniversitesi arazi ve binaları, yanlışlığın düzeltilmesi sonucu Türk tarafına kaldı.'' Halkın Sesi Gazetesi, konuyla ilgili haberini, Başbakan Erdoğan'ın, ''Tezlerimizi başarıyla savunduk'' sözlerini başlığına çekerek, manşetten aktardı.
Yeni Düzen Gazetesi, sürmanşetten ''Erdoğan: İmzalarım'', manşetten de ''Bu İş Tamam'' başlıklarını kullandı.
Vatan Gazetesi, ''Ve Karar İki Halkın'', Kıbrıs Cumhuriyet, ''Son Söz İki Halkın'', Afrika gazetesi, ''Referandum 24 Nisan'da, Türk Tarafı Evet, Rum Tarafı Hayır'' başlığıyla haberini okuyucularına duyurdu.
Kıbrıslı gazetesi, ''Büyük Başarı!'' başlığını kullandığı haberinde, ''Rumların 1 Nisan EOKA günü zehir oldu. İsviçre'de Türk tarafının elde ettiği başarı en az Rumlar kadar statükocuları da üzdü. 40 yıldır düğüm üstüne düğüm atılan Kıbrıs sorununun çözümü yolunda önemli bir adım atıldı'' ifadesini kullandı. (Milliyet)

Burç

14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 10:52

Bu tazminatları kim ödeyecek?

Peki, referandumu kim yapıyor?

...Yani bu işte bir gariplik yok mu?
Bizi direk ilgilendiren bir konuda niye başkaları "referandum" yapıyor?

Kerem K
14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 13:54

(+)

Emre_Uzan
14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 19:26

Basında (özellikle Türkiye basını) çıkan Denktaş muhalifi yazılar / çizgiler artık denyoluk boyutunu da aştı. Denktaş'ı Castro ile bir tutmaya kadar vardı iş ki bu benzetmeyi yapana "Yuh eben" den başka bişey denmez. Bu resmi çiziktiren Salih Memecan (kendisini hiç sevmem, her devrin adamıdır) tam 43 yıllık kıbrıs sorununu Dentaş'tan daha mı iyi biliyor acaba!? Hürriyet gazetesinden Cüneyt Ülsever denen satılmış kalemi okudukça tüylerim diken diken oluyor. Mehmet Ali Birand'ın ne olduğu malum, kendisi TRT'de çalışırken yurt dışı görevlerinde 3 yıldızlı otellerde kalıp TRT'den 5 yıldızlı otelde kaldım diye para alan kişiliktir! Kalkmış "Kıbrıs'ı satmazsak yanarız biteriz" türünden çığırtkanlıklar yapıyor! KKTC'de Denktaş'çı 3 tane gazete var, toplam gazete sayısı 12-15 arası. Günlük gazeteler bunlar. Zaten Dentaşçı olan Volkan gazetesini Türkiye büyükelçiliği çıkartmakta. Biliyo musunuz, Güney Kıbrısta hiç bir gazetede "Taviz verelim Türklere" diye yazı görmeniz mümkün diil. Yunanistan içinde aynısı geçerli. Dentaş sadece şunu istiyor: KKTC Rumlar ile birleşsin ama bu birleşme Türkiye AB'ye girdiği zaman olsun!

Yurdum gazetecileri ne kadar kuşbeyinli olabilirler ki bunu anlamıcak kadar!?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden sevgiler..

Kerem K
14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 19:50

Ben de sevmiyorum. Zaten ABD'de oturup CNN Türk'ten memleket meselelerini takip ettigi icin boyle "komik" karikaturler cizmesi cok normal. "Gunluk Siyasi Gazete"lerdeki siyaset sayfalarinda Girgir kivaminda cizimleri yer aliyor. Garip.

Besim
14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 19:55

çözüm zaten 74 operasyonundan sonra türk tarafının önerdiği ama denktaş ve türkiyedeki aşırı milliyetçi kesimin kabul etmediği iki toplumlu federasyon idi, bununla birlikte o tarihten sonra öyle bir propaganda izlendi ki işsiz, ekonomik bakımdan çökmüş kıbrıs halkı ucuz vatan millet sakarya edebiyatıyla uyutulmaya çalışıldı, üstelik denktaşın karşısında duranlar sanki rumcuymuş enosisçiymiş, yunanistana katılmak istiyorlarmış gibi betimlendi, hayır arkadaşım bütün kıbrıs halkı o operasyon için türk halkına minnettar ama kendi inadını sürdüren her fırsatta kendi prens uykusundan uyanmamak için elinden geleni ardına koymayan inatçı denktaşın iki devletli konfederasyonuna karşı, küreselleşmenin bu kadar ciddi boyutlar aldığı bir dünyada sen bu insanların "aman boşver bizi tanımazlarsa tanımasınlar türkün türkten başka dostu yok biz böyle iyiyiz" demesini bekleyemezsin, üstelik annan planı o kadar ciddi bir şekilde türklerin çıkarlarını düşünüyor, eşit bir toplum düzeni, tam türkiye'nin zamanında istediği gibi bir federasyon anlayışı koyuyor ki (bir çok kez bunun için ab müktesebatını delmiş) annan planını okumuş bir insan, neden şu anda türk hükümetinin bu planda bu kadar ısrarlı olduğunu ve "rum yönetimi (papadopoulos) un bu kadar isteksiz olduğunu anlayabilir, çünkü plan türklerin çıkarlarını gözetiyor, rumlar tek başlarına ab ye gireceklerdi, türkleri dışlayıp ama bu plandan sonra ortak bir cumhuriyetin eşit bireyleri olarak girecekler, eşit siyasal haklar rumlar bunu istemiyorlar yıllar yılı bunun için savaştılar

Murat Tolga

14 yıl önce - Prş 01 Nis 2004, 23:38

verhaugen rumlara -rahat olun referandumda evet deyin hiç bir derogasyon kalıcı değil- diyor.. yani biz bu türklere AB yolunda öyle koşullar çıkaracağızki şu an ne kazandılarsa hepsinden tek tek vazgeçecekler demeye getiriyor, zaten 1950'lerden sonraki Cumhuriyet maceramız Lozan'da kazanılanları teker teker kaybetmek değilmi?

Emre_Uzan
14 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 18:18

Besim arkadaşım, 4 yıldır KKTC'deyim. Burda TC kökenlilere yerel halk tarafından nasıl davranıldığını anlatmaya kalkarsam ne bytelar yeter ne megabytelar.. 1974 yılında yapılanları sadece o zamanın canlı şahitleri minnet ile anıyor. Buranın zıpır / bakımsız tiki gençliğinin tek aklı fikri güney ile birleşip güneyin kızlarına sulanmak. Avuçlarını yalarlar, güneyin kızlarında köylü erkek fantazisi olmadıkça kimseye vermezler burda. Çünkü hepsi her türlü açıdan kat kat gömlek üstünler kuzeydeki hayata göre..

Kıbrıs seçimleri öncesi "İktidara geleyim Denktaşı görevden alıcam, plana anında imza atıcam, Türkleri adadan atıcam, peçete getirin ağzımdan sular akmaya başladı" diyen şimdiki başbakan M. Ali Talat'ta göreve geldiğinden beri ne büyük değişikliler oldu bir bilsen.. Kolaydı tabii oturduğu yerden atıp tutmak (burda hepimizin yaptığı gibi)! Annan planı açıklanalı 2 sene oluyor neredeyse. Bazı yurdum gazetecileri (isimleri yukarlarda yazılı) daha o andan imzalanmasını istediler. Denktaş öyle bi gaflet ve delalate düşseydi planın bugünkü halinde kazanılan hiç 1 hak elde edilemicekti! Ama ne de olsa çok iyi biliyor yurdumun denyo gazetecileri.

Aynı şeyi tekrarlıyorum, Denştak "TC ile aynı anda girelim AB'ye" diyor ama olumsuz yanıt alıyor.. Neden!? Çünkü bizi asla al-mı-cak-lar içlerine (çok da ipimizdeydi)!

Adada ki İngiliz askerleri kimseye batmıyor da KKTC içindeki Türk askerleri mi batıyor acaba!? Neden buna hiç bir yazarın sesi çıkmıyor Türk basınında!? Adamı hasta etmesinler, kalem bile oynatmıyolar. Klavyenin 2 tuşuna basıp 'Send' ile olmuyo gazetecilik! Emin Çölaşan, Karen Fogg'dan para alan Türk yazarlarının hepsini açıkladı, hiç birisi gıkını çıkartmadı!

KKTC toprakları Türk askerinin 250 sene aradan sonra batının elinden aldığı ilk ve tek toprak parçasıdır (Böyle konuşuyorum ama umarım beni ağzından salyalar akan faşistin teki sanmazsınız).

Sevgiler..

Emre_Uzan
14 yıl önce - Cum 02 Nis 2004, 18:41

Besim arkadaşım, 4 yıldır KKTC'deyim. Burda TC kökenlilere yerel halk tarafından nasıl davranıldığını anlatmaya kalkarsam ne bytelar yeter ne megabytelar.. 1974 yılında yapılanları sadece o zamanın canlı şahitleri minnet ile anıyor. Buranın zıpır / bakımsız tiki gençliğinin tek aklı fikri güney ile birleşip güneyin kızlarına sulanmak. Avuçlarını yalarlar, güneyin kızlarında köylü erkek fantazisi olmadıkça kimseye vermezler burda. Çünkü hepsi her türlü açıdan kat kat gömlek üstünler kuzeydeki hayata göre..

Kıbrıs seçimleri öncesi "İktidara geleyim Denktaşı görevden alıcam, plana anında imza atıcam, Türkleri adadan atıcam, peçete getirin ağzımdan sular akmaya başladı" diyen şimdiki başbakan M. Ali Talat'ta göreve geldiğinden beri ne büyük değişikliler oldu bir bilsen.. Kolaydı tabii oturduğu yerden atıp tutmak (burda hepimizin yaptığı gibi)! Annan planı açıklanalı 2 sene oluyor neredeyse. Bazı yurdum gazetecileri (isimleri yukarlarda yazılı) daha o andan imzalanmasını istediler. Denktaş öyle bi gaflet ve delalate düşseydi planın bugünkü halinde kazanılan hiç 1 hak elde edilemicekti! Ama ne de olsa çok iyi biliyor yurdumun denyo gazetecileri.

Aynı şeyi tekrarlıyorum, Denştak "TC ile aynı anda girelim AB'ye" diyor ama olumsuz yanıt alıyor.. Neden!? Çünkü bizi asla al-mı-cak-lar içlerine (çok da ipimizdeydi)!

Adada ki İngiliz askerleri kimseye batmıyor da KKTC içindeki Türk askerleri mi batıyor acaba!? Neden buna hiç bir yazarın sesi çıkmıyor Türk basınında!? Adamı hasta etmesinler, kalem bile oynatmıyolar. Klavyenin 2 tuşuna basıp 'Send' ile olmuyo gazetecilik! Emin Çölaşan, Karen Fogg'dan para alan Türk yazarlarının hepsini açıkladı, hiç birisi gıkını çıkartmadı!

KKTC toprakları Türk askerinin 250 sene aradan sonra batının elinden aldığı ilk ve tek toprak parçasıdır (Böyle konuşuyorum ama umarım beni ağzından salyalar akan faşistin teki sanmazsınız).

Sevgiler..

Besim
14 yıl önce - Cmt 03 Nis 2004, 00:44

Valla açıkçası öyle veya böyle,artık bu işin bir nihayete ermesi lazım.AB'ye almayacaklar düşücesinde olan arkadaşlar bu görüşlerini belirtirler,saygı duyarım.Hatta gün gelir bunun bu şekilde olduğu ortaya çıkar,mümkündür.ANCAK AB'NE GİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ.BAŞTAN BUNLAR BİZİ ALMAZ DEYİP,KABUĞUMUZA ÇEKİLMEK AÇIKÇASI RASYONEL DEĞİL.AB'YE GİRİŞ İÇİN GEREKLİ PROSEDÜRE UYGUN MEKANİZMANIN DİNAMİKLERİNİ AKTİF HALE GETİRMEMİZ GEREKTİĞİ AÇIKTIR ZİRA BUGÜN AB STANDARTLARI MUASSIR MEDENİYET SEVİYESİNE MÜTEALLİK STANDARTLARDIR.BAZI ARKADAŞLAR ATATÜRK'ÜN ÇEŞİTLİ LAFLARINI ÇARPITARAK KENDİ DÜŞÜNCELERİNİ DESTEKLER BİR ŞEKİLDE YORUMLAMAYI SEVERLER,BEN SADECE ATATÜRK'ÜN TÜRKİYE'NİN YERİNİN MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİ OLDUĞUNDAN DEM VURACAĞIM.
AB DIŞINDAKİ BİRLİKLER BİZİM İÇİN BİR AYIPTIR.KİMİ ARKADAŞLAR ARAPLARLA BİRLİK KURMAYI ÖNERMİŞLERDİ,AMAN DİYORUM KENDİ ADIMA.

GÜNÜMÜZDE ULUSALÜSTÜ İNSAN HAKLARI TEORİSİYLE BAĞDAŞIK İLİŞKİLERDE DAHİ KIBRIS SORUNU ÖNÜMÜZE KONMAKTADIR.EN ÖNEMLİSİ AB ÖNÜNDE EN ÖNEMLİ ENGELDİR.KİMSE ZATEN GİREMEYİZ DEMESİN.BELİİ SINIRLAR DAHİLİNDE BİZ BU ÇAĞDAŞ MEDENİYETLERİN,İNSANLIK TARİHİNİ ŞEKİLLENDİREN MEDENİYETLERİN ARASINA DAHİL OLMAK İÇİN GEREKEN UĞRAŞI GÖSTERMELİYİZ,MEĞER Kİ ABARTIP ONLARIN KARŞISINDA BİR SÜS KÖPEĞİ DURUMUNA DÜŞMEYELİM.AYRICA AB'YE GİRMEK İÇİN UĞRAŞ VERMEK KÖTÜ BİR ŞEY DEĞİLDİR ARKADAŞLARIM,ÖYLE OLSA SON GİREN DEVLETLER YILLARCA UĞRAŞ VERİP,KABUL EDİLDİKLERİ GÜN ARABALARLA 3 GÜN 3 GECE TUR ATMAZLARDI.

AB'NE GİRMEK MİDİR TEK FAYDA?HAYIR,ZİRA AB'NE GİRİŞ İÇİN YÜKLENDİĞİMİZ BİRTAKIM YASAL DEĞİŞİKLİKLER BORCU BİLE YERİNE GETİRLDİĞİ ÖLÇÜDE BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR FAYDADIR.ŞİMDİ BURADA KİMSEYE HUKUK DEVLETİ OLMANIN NE GETİRİCEĞİNİ VE BUNUN İLERİDEKİ YANSIMALARINI ANLATACAK DEĞİLİM,ÇOK AÇIK.

KIBRIS KONUSUNDA BAZI ŞEYLERİ GÖRMEK İÇİN AT GÖZLÜKLERİNİ ATMAK LAZIM.30 SENEDİR NE İDÜĞÜ BELİRSİZ BİR ŞEKİLDE YAŞAYAN BİR TOPLUM VAR.''çözüm zaten 74 operasyonundan sonra türk tarafının önerdiği ama denktaş ve türkiyedeki aşırı milliyetçi kesimin kabul etmediği iki toplumlu federasyon idi, bununla birlikte o tarihten sonra öyle bir propaganda izlendi ki işsiz, ekonomik bakımdan çökmüş kıbrıs halkı ucuz vatan millet sakarya edebiyatıyla uyutulmaya çalışıldı, üstelik denktaşın karşısında duranlar sanki rumcuymuş enosisçiymiş, yunanistana katılmak istiyorlarmış gibi betimlendi, hayır arkadaşım bütün kıbrıs halkı o operasyon için türk halkına minnettar ama kendi inadını sürdüren her fırsatta kendi prens uykusundan uyanmamak için elinden geleni ardına koymayan inatçı denktaşın iki devletli konfederasyonuna karşı, küreselleşmenin bu kadar ciddi boyutlar aldığı bir dünyada sen bu insanların "aman BOŞVER bizi tanımazlarsa tanımasınlar türkün türkten başka dostu yok biz böyle iyiyiz" demesini bekleyemezsin, üstelik annan planı o kadar ciddi bir şekilde türklerin çıkarlarını düşünüyor, eşit bir toplum düzeni, tam türkiye'nin zamanında istediği gibi bir federasyon anlayışı koyuyor'' AMAN DENKTAŞ GİBİ ŞOVEN BİR ZİHNİYETİN DOLDURUŞUNA GELMEYELİM.ZİRA BU ŞAHIS,TÜRKİYE'DEN GELEN MİLYON DOLARLA BİLE BATIK BANKA SAHİBİ DAMADININ BORÇLARINI KAPATAN BİR SALTANAT KAYIĞIDIR.ZİRA SON SEÇİMDE DE GÖRRÜLDÜĞÜ ÜZERE BU TOPLUM KRALLARIN KEYFİNİ ARTIK SSAĞLAYACAK DURUMDA DEĞİL,BU İNSANLAR ARTIK GÖZ AÇIP KAPAMA UZUNLUĞUNDAKİ BİR HAYATA DEĞECEK ŞEKİLDE,SIKINTISIZ BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İSTİYOR.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET