Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mustafaözkan
10 yıl önce - Sal 05 Ağu 2008, 22:15
Ankara Güdül Akçakese Köyü


Tarihi

Ankara Şehir merkezine 115 Km Uzaklıkta Kızılcahamam ve Güdül ilçelerinin ortak sınırında kalan Güdül ilçesine bağlı şirin bir İç anadolu köyüdür.

Mevcut belgeler incelendiğinde Fatih Sultan Mehmed döneminde,1463 yılında Akçakese Köyü’nün Yabanabad( Kızılcahamam)’ a bağlı olduğu görülmektedir. Bu tarih itibariyle köyün hane sayısı 171 olarak kaydedilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ve Ankara’nın başkent yapılması ile birlikte köy varlığını sürdürmüş, Güdül Ayaş’a bağlı bir kasaba iken, gelişimiyle birlikte ilçe yapılmış, böylece Akçakese köyü yeni idari taksimata göre Güdül’e bağlanmıştır. Büyük ölçüde nüfus kaybı olmakla birlikte, nasıl ki bir zamanlar Yabanabad’ın en büyük köylerinden biri Akçakese idiyse, şimdi de Güdül’ün en büyük köylerinden birisidir. Güdül’e bağlı 27 köy ( bu köylerden bazıları belde olmuştur) incelendiğinde Akçakese’nin en büyük köylerden birisi olduğu görülecektir.

Akçakese tarihi boyunca önemini korumuş, bölgenin tarihi ve kültürel bakımdan en kayda değer merkezlerinden birisi olma özelliğini taşımıştır.

(+)
Coğrafi Yapı

Bölge engebeli bir araziye sahiptir. Arazinin en basık yeri öz boyu olup, en yüksek yeri yaylanın olduğu alandır. Arazide zaman zaman düz alanlar bulunmasına rağmen, eğim oldukça fazladır. Arazinin güneyden kuzeye doğru yükseldiği görülmektedir.

Bu yükseliş öz boyundan yaylaya kadar devam etmektedir. Erenler tepesinde aşağı yukarı rakım 1750 metreyi bulmaktadır.

Güneyde Kirmir Çayı köyün arazisinin genelde doğal sınırını oluşturmaktadır. Kuzeyde ise, köyün ekilir- dikilir arazisi köy üzerindeki yamaçta son bulmakta, ancak dağ ve otlak düşünüldüğünde yaylanın kuzeyinde Erenler mevkii içerisine alacak şekilde yayılmaktadır. Batıda Gavurderesi, doğuda ise, köylü tarlaları sınırı oluşturmaktadır. Bu sınır kesinlik göstermeyip, başka yerlerde de köylünün tarlaları bulunmaktadır.

Arazi incelendiğinde büyük ölçüde taşlıktır. Ekilip dikilecek alanlar çok geniş değildir. Düz, ekilip dikilen arazilere “ yazı” denilmektedir. İşte yazılar ve keseler yazıları tabirleri bu düz geniş tarlalar için kullanılmıştır. Eğimli yerlerdeki tarlalar bu yazılar kadar önem taşımamaktadır

Köy ve çevresinde orman ( böğürtlen), çalı mini, gövem, çitemik, kuşburnu ve alıç gibi meyvesi olan bitkilerde bulunmaktadır. Köy arazisi içerisinde meşe, kavak, ardıç, sakızlık, dişbudak türü ağaçlar yer almaktadır.

Dağda ise, sarı çam, kara çam, güyner, ardıç, meşe, alıç, pire boğlu, akça ağaç, gökçe ağaç, dağ söğüdü, dağ elması, fındık, dağ kavağı gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Dağda ağırlıklı olarak bulunan ağaçlar çam ve meşe türleridir. Dağda en fazla bulunan ot türleri ise, yonca ve kekiklerdir. Kekikin çok çeşidi bulunamkla birlikte en çok bilinenleri normal kekik ve kara kekik olarak bilinen türlerdir. Ayrıca güvey çiçeği olarak bilinen bir çeşit kekik türü de bulunmaktadır. Eskiden arazinin önemli bir kısmı ağaçla kaplıymış. Günümüzde epey bir azalma vardır. Bindokuzyüzlü yıllırda yukarı mahalle çamlarla kaplıymış. Bindokuzyüzyetmişli yıllırda köyden çam ağaçları görülebilmekteydi. Günümüzde ancak yaylaya çıkıldığında çam ağaçları görülebilmektedir.
En son mustafaözkan tarafından Sal 05 Ağu 2008, 22:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


mustafaözkan
10 yıl önce - Sal 05 Ağu 2008, 22:29

Akçakese'den değişik manzaralar

Kiğmir çayı kenarıEkin tarlasıYayla gölü(+)


Ahmet Demirel Ağabeyimiz ve TakTak cheroke(+)


Tipik bir Akçakese Evi(+)
mustafaözkan
10 yıl önce - Sal 05 Ağu 2008, 22:43

Akçakese Mimarisi

Klasik Akçakese evlerinden bir kaç görünüm.(+)
mustafaözkan
10 yıl önce - Prş 07 Ağu 2008, 01:04

Akçakese Köyü yaz etkinlikleri ve Futbol turnuvası


İlk başta gençlerin zemin hazırlık çalışmaları


İlk kurulan Kamelya

Günün yorgunluğu üzerine sazak'ta gece 10:00 da kanat ızgara partisi
Hoşgeldinizmustafaözkan
10 yıl önce - Prş 07 Ağu 2008, 01:07


Akçakese sporEl birliği ile kamelyaların geri toplanması ve kapanış

sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA