Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Kürkçüler
12   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
murat-tekin

9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 11:30
Adana - Kürkçüler


Kürkçü bir Türkmen oymağıdır. Dört Kürkçü oymağının ( Dağcı, Yürekli, Müminli ve Göztepe ) aralarında 500 ila 800 metre mesafe ile kurulmuş köylerin tamamına bulunduğu aşiretin ismi olan Kürkçüler adı verilmiştir. 6678 nüfusu, 1300 hanesi ve 10.000 dönümlük sınırıyla Seyhan ilçesinden sonra en geniş sınırlara sahip bir belde konumundadır.

Kürkçüler Beldesi Dağcı mahallesinde yaşayan ve bir dönemde muhtarlık ta yapmış olan Nail Türkmen, diğer köylerde yaşayan ve köyün tarihinden bilgisi olan insanlar ile yapılan görüşmede, köylerin tam ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. 1800-1900'lü yıllarda göçebe olarak yaşayan Kürkçüler aşiretini, zamanın Adana Valisi İbrahim Halil Paşa buraya yerleştirmiştir. Kürkçüler aşireti büyür bir oymak olarak bilinmektedir. Kosova - Priştina, Manisa - Selendi, Mersin, Erzurum, Sivas şehirlerine yerleştirildikleri bilinmektedir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Misis'i ziyaretinde "Gördüm ki 300 haneli toprak damlı muazzam bir kürkçülüğün var olduğu bir aşiret köyü" diye Kürkçüleri anlatmaktadır. Araştırmalara göre Misis'de yaşayan Milli Yüzücü Leco Cabbar'ın Kürkçüler Aşiretinden olduğu sanılmaktadır. Çünkü Leco Mehmet ve Leco lakaplı aile Kürkçülerde yaşamaktadır. 1860 yılından önce ( Tahmini 1850 yıllarında ) Köyün iskana açılmadan önce Kürkçüler aşireti dağlara yaylalara giderlermiş. Dağcı köyünde yaşayan uzun boylu güçlü kuvvetli Deli Ali istediklerini yapar, aşiret üzerinde etkili bir kişi imiş. Kürkçüler aşireti yaylaya çıkarlarken Kozanoğlu aşireti yollarını keserek kendi mera alanlarına hayvanlarının zarar verdiğini buradan geçmemelerini istemişler. Kürkçüler aşiretinden 9 aile ( Göemetli, Keçelioğlu, Ade Mustafalar, Ahmet Kalar, Hacı Kalar, Mola Durmuşlar ( Paşalar ), Tuluklar, Hacı Dervişler, Beceler ) Seyhan ırmağını geçerek Yahyalı'ya yaylaya gitmişlerdir. Kürkçüler aşireti o kadar zengin ve güçlü imiş ki bulundukları yaylada meralarına zarar vermemek için 100.000 dönüm yer almışlardır. Nail Türkmenin yayla seyahatlerinde anlattığı bir hikaye var. Deli Ali ve ailesi yaylaya çıkarken eşinin kendisine karşı geldiğini görür ve yürürlerken iter. Eşi, kucağında çocukla dizinin üzerine çöker. Eşine böyle kalmasını söyler ve eşinin kardeşine ( 9 - 10 yaşlarında ) "sen bunun yanında kal, çocuk ağlarsa annesinin memesini ağzına ver" der ve aşiret yoluna devam eder. Bir süre sonra Deli Ali'nin babası oğluna eşini alıp getirmesini söyler, Deli Ali geri döndüğünde eşini bıraktığı gibi görür ve onu alıp götürür. Bu da aile saygısını göstermektedir. Deli Ali Köyün iskana açıldığı zamanlarda ( 1862 - 1865 yılında ) 32 yaşında ölmüştür. Zamanın valisi Halil Paşa cenazesine katılmış ve ağıt yakmıştır. Halil paşanın söylediği ağıt şöyledir.

Deli Ali de Deli Ali imiş
Boyu da tabuttan uzun kaldı
Çocuk beşitke kaldı,
Taşı döküldü kaldı.

Halil paşa ağıtında, iskana açılan köyde evini yaptıracak olan Deli Ali'nin taşı dökülmüş ama evini yapamadan öldüğünü anlatmak istemiş.

Zamanın Valisi Halil Paşa KÜRKÇÜLER Aşiretini göçebe hayatından yerleşik hayata geçirmede çok zorlanmıştır. Köylerde en fazla anlatılan Halil Paşanın aşiretleri asker zoru ile yerleştirmesidir. Hatta anlatılana göre Halil Paşanın yerleşim alanlarına diktiği ağaçları sökerler, köklerini keserek dikim yaparlarmış. Tohumluk buğdayları kaynatıp dikimi öyle yaparlarmış ki ürün alamıyoruz, ağaçlarımız yeşermiyor, bu topraklar verimsiz deyip yerleşmek istememişler. Çok sonraları Kürkçü aşireti yerleşik yaşamaya alışıp, kabullendikten sonra çocuklarına Halil Paşanın ismini vermiştir. Bu nedenle Belde de Halil ismine sık rastlanır.

Kürkçüler beldesi içinden geçen Alayürek deresi ( Alayürek Deresi Kürkçüler Aşiretine çok çektirmiş, en etkili deredir. ) Derince, Acı dere ve Kaz Güden Dereleri taştığı zaman Çal dağından Abdioğlu'na kadar olan ovayı kaplayan su ayna gibi görünürdü. Her taraf sazlık içerisinde olurdu. bu da sıtma hastalığının başlamasına ve ovada yaşanılamamasına neden olurdu. Sazlıklar kuruduğunda mızraklı 100-150 ceylan bir arada bulunurdu.

Göztepe mahallesi üzerinde bulunan Çepni Deresi Çepni Aşireti'nin konakladığı yer olduğundan aşiretin ismi ile anılır. Fakat Çepni Aşireti burayı bırakıp gitmiştir.

Kürkçülerin kuzeyinde kalan şimdiki Otobanın geçtiği yer belde de Söğütlü olarak bilinen tamamen ormanlık alandı. Eşkiyalar orada barınırdı. Belde de o zamandan kalan insanlar birbirlerine kızdıklarında tartışmalarında kullandıkları " Burasını Söğütlü, Sarıçam mı sandın? " deyim vardır.

Kurtuluş savaşı esnasında köyün içerisinde tren yolu geçtiği için Fransızların Ermenilerinde kışkırtmasıyla köye saldırıyorlar. Adana merkezinde ve tren yolu kenarlarında bulunan köylere saldırmanın bu noktaları almanın dışında birşey yapamadılar. Kürkçüler halkı silahlanıp Dedeler Köyü tarafı ormanlık olduğu için oraya kaçtılar. Tabi ki halk herşeyini bırakarak kaçtıklarından Fransızlar her yerleri talan etmişlerdi. Şehre yakın olması ve tren yolunun buradan geçmesi onların direk savaş alanının içinde bulunmasını neden olmuştur.

Kürkçüler beldesi dört mahallenin ( köyün ) bir araya gelmesiyle KÜRKÇÜLER Belediyesini oluşturmuştur. 5393 sayılı belediyeler kanununundan sonra Dedepınarı ve Camili mahallelerinin katılımıyla 6 mahalle olmuştur. Kürkçüler Belediyesi kapladığı geniş alanları, dağınık yerleşimine rağmen kendi binasında kurulduğu günden bugüne bilgisayarlarla, gelişime açık yöneticileri, sekiz adet hizmet aracı ile halkına en güzel hizmetleri vermektedir

Kaynak: www.kurkculer.bel.tr


murat-tekin

9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 11:34
Tarihi Söğütlüdere köprüsü


Adanalife” dergisinde okumuştum bu yüz yıldan fazla geçmişi olan köprünün hikayesini ve bir fotoğrafta o güzelim tarihi eseri bütünüyle kapatan o çirkin beton blokları (hemen yanına “sıfır” şekilde yapılan ek köprü) görmüş ve çok üzülmüştüm..

Aşağıdaki yazı yüreğime su serpti, ilgili yetkililere teşekkür etmeli..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tarihi köprüye yapılan ek yıkılacak

Adana'da, vatandaşların şikayeti üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarının incelemesinde, ''kültür varlığı'' olarak tescil edilen köprüye yol genişletme çalışması kapsamında belediye tarafından yapılan ek köprünün yıkımına karar verildi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü İsmail Salman, merkez Yüreğir ilçesine bağlı Kürkçüler beldesindeki tarihi özelliğe sahip ''Kürkçüler Köprüsü''ne, Adana Büyükşehir Belediyesince betonarme ek köprü yapıldığı yönündeki vatandaşların başvurusu üzerine araştırma başlattıklarını söyledi.

Oluşturulan komisyonun araştırmasında uzmanların ''köprünün tarihi değer taşıdığı''nı belirlediklerini ifade eden Salman, ''Söğütlüdere üzerinde bulunan köprü, 2 gözden oluşuyor. 6.35 metreye 17.5 metre boyutlarında ve 3.4 metre yüksekliğindeki köprünün kemer açıklıkları 3.75 metre, orta ayağı da 1.30 metre uzunlukta. Son Osmanlı dönemi yapısı özelliklerine sahip köprünün 100 yıldan fazla bir geçmişi olduğu ortaya çıkıyor'' dedi.

Bu tespitin ardından, köprünün 29 Nisan tarihli ve 3757 sayılı kararla ''kültür varlığı'' olarak tescil edildiğini ve koruma altına alındığını belirten Salman, ''Köprünün etrafında belli bir koruma alanı belirlendi ve yanına sonradan yapılmış, betonarme köprünün Karayolları Bölge Müdürlüğü denetiminde Adana Büyükşehir Belediyesince yıkılması kararlaştırıldı'' diye konuştu. Kararın, konuyla ilgili yazılı başvuru yapan şikayetçilere ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Belediye yetkililerine tebliğ edildiği kaydedildi..

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Zaman


murat-tekin

9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 12:46
Tarihi Söğütlüdere köprüsü-KONUMU


Köprüyü görmek isteyenler için yaklaşık konumunu belirtiyorum:

D-400 karayolundan Adana'dan Misis istikametine giderken sola, Kürkçüler Beldesine dönüp, hemzemin geçidi (tren hattı geçidi) geçildikten bir süre sonra "Yürekli" köyü girişi (Belediye binası çaprazından) sağa dönülünce karşınıza çıkan derenin üzerinde olup, "Yürekli" ve "Dağcı" köylerini birbirine bağlamaktadır..İsmail270116
9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 14:09

Abi Ne Mutlu ki ben O köylüyüm.
Babam 30 yıl kadar o köyde yaşamış ve her sene giderim.
İyi çalışmalar yaprak Köyü güzel bir hale soktular.
Eskiden çok bakımsızdı ama şimdi öyle değil.
Murat Tekin Abi sanada Çook teşekkürlerimi sunarım ve sana teşekkürü borç bilirim.
Köyümü tanıttığın için


Misafir 28a

3 yıl önce - Sal 24 Mar 2015, 01:48

Bizler Gaziantep,İslahiye Kabaklar Köyünden 800 yıl önce Aydın Reşadiye’ye Göç eden Türkmen Alevileriyiz..Ama Ozaman soyadı kanunu yok iken Lakap olarak Sağırlar Sülalesi olarak anılırdık..Soyadı kanunu Çıktıktan Sonra ÇANKAYA Soyadını Aldık..Bu nedenle Köklerimizi,,Akrabalarımızı,,Hısımlarımızı,,Soyağacımızı Arıyoruz..Bu Konuda Bizlere Yardımcı Olursanız Çok Mutlu ve Bahtiyar Oluruz..En Derin Saygı ve Hürmetlerimizle..ÖNDER ÇANKAYA..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA