Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Sedef Adası
« önceki   123456 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 5
Kadir Fazıl Okudan

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 22:25
Sedef Adası kayıkhanesi

Burası vapur iskelesinden inince sağ tarafta kalan kayıkhane. Yıkık görünümüne aldanıp da tarihi eser sanmayın. Duvarları kışın sert lodosta yıkılmıştır. Yirmi sene önce iyi bir onarımdan geçmiştir ve etrafı çevrilmiştir. Resimde beni bulmak için 1973'ten 1969'u çıkarmanız yeterlidir. Arka planda Büyükada'yı görmektesiniz. Resimde ters çevrili sandal adalı dostlarımızın yardımı ile boyanıyor.Sedef'te kapalı liman olmadığı için kayıklar yaz bitince denizden çekilir.Ahşap sandal her sene boya ister.Önce denize sandal batırılır ve şişmesi sağlanır.Gerekli işlemler yapıldıktan sonra zehirli boya altına vurulur(yosun ve midye tutmasın diye) ve sandal denize geri indirilir.Sedef'te her sonbahara doğru iyi bir fırtına kopar.Şanslı iseniz sandalınız batmaz.

(+)

Sedef Adası 1973. Kayıkhane.Arka planda Büyükada.

erkmen se

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 23:38

Sedef adası bölümüne katkılarından dolayı Sn.Kadir Fazıl Okudan'a teşekkür ederiz,çünkü Marmara denizinin bu güzel  adası ile ilgili ilginç fotoğraf ve anılarla bizi geçmişin güzelliklerine götürdü.
Sedef adasının antik çağdaki isimleri ANDROVİTHA,ANDİROVİTHA,ANDİRCUİTHOS,ANDİRHOBOTO,TEREBİNTHOS olarak anılıyor.      400 dönüm,32.600 metrekare, uzunluğunun ise bir kilometre olduğunu öğreniyoruz."Andro" ismi yine Marmara denizinde bile karşımıza, Luvi geçmişli ana tanrıça çağrışımlı bir ad olarak çıkıyor.
Ben de bu güzel fotoğraflara bu sene Büyükadadan çektiğim resimlerle katkıda bulunmak isitiyorum.
Kaynak:ADALAR-Pars TUĞLACI
            PRENS ADALARI-Gustave SCHLUMBERGER-İletişim yay.
Eski antik kaynaklardan bir harita, Sedef Adası(Androvitha) yakınında bulunan Büyük Adadır (Prinkibo).

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Kadir Fazıl Okudan

15 yıl önce - Pzr 12 Ksm 2006, 17:07
Sedef Adası 1973

Eski derneğin plajından vapur iskelesine ve emektar vapura bakış.

(+)

Sedef adası 1973

Kadir Fazıl Okudan

15 yıl önce - Sal 21 Ksm 2006, 03:07
Sedef Plajı'ndan Günbatımı

Sedef Adası Arka Plaj'dan günbatımı

(+)

Oktay Kasman

15 yıl önce - Çrş 22 Ksm 2006, 23:53

Resimlerle hem Sedefadasını hem de tarihini yaşadım.Bakıp geçmek vardı ama bu kadar emeğin karşılığı olarak Sn.Kadir Fazıl Okudan a teşekkür ederim.

sayfa 5
« önceki   123456 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL