Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Sedef Adası
« önceki   1234 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 3
Kadir Fazıl Okudan

16 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 07:03
Sedef adası.Yıl 1968...

Benim için manevi değeri olan bir resim. Yıl 1968. Dikilen ağaçlar evlerin boyunu henüz geçmemiş. Burundan çekilen bu resimde  arka planda eski mahalle evleri  görünüyor. A,B,C,D olmak üzere ada da dört tip ev bulunur. Ada sahibi  Şehsuvar Bey çarpık yapılaşmanın önüne geçerek bu güzel adayı günümüze kadar korumuştur.

(+)

Sedef Adası 1968

(+)

Sedef adası  2006

En son Kadir Fazıl Okudan tarafından Pzr 05 Ksm 2006, 21:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kadir Fazıl Okudan

16 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 21:00
Sedef manzaraları

(+)

Sedef adası

(+)

Eski su iskelesi

(+)

Taşlık

(+)

Sedef'ten Büyükada'ya gece bakış

Mustafa Noyan

16 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 13:05

İstanbul'umuzun az bilinen ve çok az fotoğrafına sahip olduğumuz nadide köşesi Sedef Adası' nı ilk defa böylesine yakından tanıtan fotoğrafları burada görebilmekten memnun oldum.

Alexandros

16 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 15:31

Sayin Kadir bey gunaydin...........

Mustafa Noyan beyin dedigi gibi, bu inci tanesi ada icin hic fotograflarimiz yoktu, sayenizde bunlara ulastik.

Bende yurt disinda yasiyan bir eski Buyukadali olarak, Sedef adasi icin bazi hatiralarimi yazmak istiyorum.

1970 yilinin yaz mevsiminde, bir kiz arkadasimizin gonlunu kazanmak icin, Ay Nikola mevkiisinden (eskiden bostanlarin oldugu yerden yuzerek Sedef adasina kurekli sandal esliginde gectim.  

Size diyebilirim ki yaz aylarinda,hergun dort kurekli sandal ile Buyukadada ki Kosar mevkisinden (Bilmiyenler icin Buyukadanin Kumsal mevkiisinde, adaya uzun seneler Kosar adli bir vapur su getirirdi.) Sedef adasina gider donerdik, donuste deniz dalgali oldugu icin biraz zorlanirdik, ama zamanlarda genc idik.

Hatirladigim kadar Buyukada - Sedefadasi seferlerini eski kucuk Emirgan ve Besiktas vapurlari yaparlardi, bazen bahce tipi vapurlarda bu gorevi ustlenirlerdi. Nadiren Express vapurlari dedigimiz vapurlar, Pasabahce  , Fenerbahce ve Dolmabahce vapurlari, bir kac saatligine Sedef adasi iskelesine baglanirlardi, Buyukada vapur iskelesinde cok vapurlar bagli kaldigi zaman bu vapurlar Sedefadasinda bagli kalirlardi, yanilmiyorsam bu vapurlardan bir tanesi butun gece Sedefadasinda bagli kalir, obur gun 07.30 Buyukada- Heybeliada- Karakoy yolculugunu yapardi.

Butun bu anilari  uzun seneler gecmesin ragmen dun gibi hatirliyorum. Dogdugumdan beri Buyukadanin Maden semtinde oturuyoruz yazlari, boylece hergun sabahlari gozumuzu actigimizda Sedef adasini gororduk.

Sayin Kadir bey, Buyukada'dan Sedef adasi sakinleri icin ozel bir motor vardi , on kismi kapali arka kismi acik idi. Yanilmiyorsam tek katli, kahverengi ahsap bir motor idi. Gun de yalniz iki vapur seferi oldugu icin Sedef adasi sakinleri Buyukada'da beklememeleri icin, bu ufak motor gidip gelirdi.

Bilmem, daha yukarida arz etmis oldugum motor mevcutmudur ? veya siz bu motoru hatirliyormusunuz ?

Guzel adalarimiza ben selam soyleyin.

Saglicakla kalin

Alexandros

Kadir Fazıl Okudan

16 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 23:35
Sedef Adası anıları üzerine..

Sayın Alexandros Bey!

Resimlerime göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederim. Sedef Adası anılarınızı benimle paylaşmanız beni memnun etti. Babam buraya 1967 yılında birlikte çalıştığı adanın sahibi Şehsuvar Bey vasıtası ile yerleşmiş.  Sedef Adası derneğinin kurucularından olan babam aynı zamanda adanın ilk elektrik projesine de imza atmıştır.  Söz ettiğiniz tekne de 1965 yılında Ayvansaray tersanesinde inşa edilmiştir. 13 metre uzunluğunda ve Skoda 60HP gücünde motora sahip olan bu tekneyi adalılar kendi imkanları ile yaptırmışlardır. İlk kaptanı olan Hüseyin Bey on sene önce vefat etmiştir.İkinci kaptanı Tahsin Bey de emekli olmuştur.1985 yılına kadar adaya hizmet veren bu tekne yerini  daha büyük teknelere bırakmıştır.Sedef'in ikinci beyaz teknesi kışın lacivert ve hızlı olan üçünçü teknesi yazları hizmet vermektedir.Eski motor otuzbeş dakikada Sedef-Büyükada yaparken bugünkü tekne bu mesafeyi on dakika da alıyor.Size 1979'da çekilen eski motorun Büyükada iskelesine bağlı resmini yolluyorum.
Sevgi ve saygılarımla

Büyükada iskelesi 1979... Sedef adalıların ilk teknesi

(+)

Sedef Adası 2006...Sedef adalıları taşıyan son tekne

(+)

En son Kadir Fazıl Okudan tarafından Sal 07 Ksm 2006, 06:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

sayfa 3
« önceki   1234 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL