Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Taha
14 yıl önce - Pzr 28 Mar 2004, 09:30
GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)


GAP 4 milyon insanı doyuracak

ŞANLIURFA - 2010 yılına kadar bitirilmesi beklenen Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) tamamlandığında, yaklaşık 4 milyon kişiye yeni iş imkanları sağlanacak. GAP kapsamındaki kamu yatırımlarında nakdi gerçekleşme oranı yüzde 52’ye ulaşırken, harcanan para ise 16.6 milyar doları buldu. GAP Bölge Kalkınma İdaresi yetkilileri, 22 baraj, hidroelektrik ve sulama projeleriyle Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan GAP’ın, "kentsel ve kırsal alt yapı, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık, konut" gibi sektörleri içeren entegre, kalkınma proje olduğunu söylediler. Projenin hayata geçirilmeye başlamasıyla GAP kapsamındaki 9 şehrin, suyun yüzyıllardır taşıdığı bereket, zenginlik ve refahtan payını almaya başladığını vurgulayan yetkililer, şöyle dedi: “Türkiye’nin bölgesel kalkınmaya yönelik en büyük yatırımı olan GAP’ın sulama projeleri tamamlandığında, önemli miktarda tarım arazisi daha sulu tarıma açılacaktır. Böylece GAP’ın meydana getireceği yüksek tarım ve sanayi potansiyeli, bölgede ekonomik hasılayı 4.5 misli artıracaktır.

32 milyar dolarlık yatırım

Toplam maliyeti 32 milyar dolar olarak öngörülen GAP için, şu ana kadar 16 milyar 600 milyon dolar harcama yapıldığını, proje kapsamındaki kamu yatırımlarında ise nakdi gerçekleşme oranının yüzde 52’ye ulaştığını belirten yetkililer, ayrıca, bölge nüfusunun 2010 yılına kadar, 10 milyon dolayına ulaşacağı ve ekonomik hasılanın artmasıyla da, 3.8 milyon kişiye iş imkanı sağlanacağını kaydettiler.


En son Taha tarafından Pzr 11 Nis 2004, 04:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Taha
14 yıl önce - Pzr 28 Mar 2004, 10:57

GAP NEDİR

Temel hedefi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak olan GAP, çok sektörlü, entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile ele alınan bir bölgesel kalkınma projesidir. Proje alanı Fırat ve Dicle havzaları ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili kapsamaktadır (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak).1970’lerde Fırat ve Dicle nehirleri üzerindeki sulama ve hidroelektrik amaçlı projeler olarak planlanan GAP, 1980’lerde çok sektörlü, sosyo-ekonomik bir bölgesel kalkınma programına dönüştürülmüştür. Kalkınma programı, sulama, hidroelektrik, enerji, tarım, kırsal ve kentsel altyapı, ormancılık, eğitim ve sağlık gibi sektörleri kapsamaktadır. Su Kaynakları Programı 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ve 1.7 milyon hektar alanda sulama sistemleri yapımını öngörmektedir. Toplam maliyeti 32 milyar ABD doları olan Proje’nin, Enerji santrallerinin toplam kurulu gücü 7476 MW olup yılda 27 milyar kilowatsaat enerji üretimi öngörülmektedir.

Proje, gelecek kuşaklar için kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratılmasını amaçlayan sürdürülebilir insani kalkınma felsefesi üzerine kurulmuştur; kalkınmada adalet, katılımcılık, çevre korunması, istihdam, mekansal planlama ve alt yapı geliştirilmesi GAP’ın temel stratejileridir.

http://www.gap.gov.tr/


Taha
14 yıl önce - Pzr 28 Mar 2004, 12:54

GAP projesini uzun zamandir tamamlayamadilar 2010 diyorlar bakalim aslinda gec bile kalindi bu yillarda tamamlanmasi lazimdi ama maddi imkansizliklardan dolayi hep aksakliklar oldu sanirim bu projenin getirecegi cok seyler var egitim, is imkanlari, sosyal yasam, yuksek hayat standartlari gibi somut imkanlar gercekten turkiyenin kurtulusu icin cok onemli bir proje eger bu proje biterse 3.5 milyon insana is imkani dogacak bu kucumsenicek bir rakam degil eger her ailede ortalama 4-5 cocuk varsayalim yaklasik 15 milyon kisi bu bolgede rahatlikla gecimini sagliyabilir.

En cok sevinecegim sey ise issizlik sorunu yuzunden vatandaslarimizin dogudan batiya goc etmek icin bulunan sorunlarin ortadan kalkmis olacagidir bu cok iyi bir gelisme sanirim bu sadece batiya gocu durdurmayacak hatta tersine gocu bile baslatacaktir eger butun bu planlar tutarsa 8-10 sene sonra istanbul, izmir, ankara, antalya gibi baslica buyuk sehirlerimizde nufus azalmalari bile gorulebilir bu gelismeler sehirlerin nefes almasini ve buyumesini durdurabilir.Taha
14 yıl önce - Pzr 11 Nis 2004, 04:35

'GAP sauvignon'

Harran Üniversitesi'nin 900 dönümlük arazisine Fransa'dan özel olarak getirilen, 100 bin seçme üzüm fidanı dikildi...

Şanlıurfa Harran Üniversitesi ile özel bir şirket, Fransa'dan özel olarak getirilen 100 bin üzüm fidanıyla Güneydoğu'da şarap üretimi gerçekleştirecek.
Harran Üniversitesi Osmanbey kampusundaki 900 dönümlük araziye Fransa'dan özel olarak getirilen 100 bin şaraplık üzüm fidanı dikildi. Turabdin Tarım şirketi ile Harran Üniversitesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen 3 milyon euro'luk (yaklaşık 5 trilyon lira) yatırım kapsamında, bölgede Fransız şarapları için üzüm yetiştirilecek. Yatırım için Şanlıurfa'ya gelen ve çok özel üzüm fidanlarını kendi elleriyle diken şirket sahibi Mehmet Kaleli, şarap üzümünü artık Şanlıurfa'da yetiştireceklerini söyledi.
Çok kaliteli, yıllanmaya müsait şarap üreteceklerini belirten Kaleli, şöyle konuştu:

'GAP'ta ikinci dev proje'
"Şarapların yeni adresi Şanlıurfa olacak. Bunun için Fransa'dan özel getirdiğimiz 100 bin sertifikalı fidanı diktik. Artık yöre insanının değişik sanayi kollarına açılmasının zamanı gelmiştir. Bu projeyle 2 bin 500 çiftçi aile, sözleşmeli bağcılıkla geçimini sağlayacak. Elde edilecek üzümlerden şarap yapmak için kentte bir de tesis kurulacak."
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Saadettin Gürsöz de, yöre çiftçisinin atağa geçeceğini ifade etti. Gürsöz, "Bu, GAP'tan sonra bu bölgeye yapılan en büyük yatırımdır" dedi.

Sertifikalı olacak
Fransa'dan getirtilen Cabarnet, Sauvignon, Şiraz, Merlot, Chardonnay cinsi sertifikalı fidanlardan elde edilen üzümle şarap üretilecek. Şanlıurfa Şarabı, Fransa'dan gelecek bilirkişi ekiplerinin yapacağı kontrollerle alacağı sertifikayla dünyaya açılacak.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2004/04/11/yasam/ayas.html


Taha
14 yıl önce - Çrş 28 Nis 2004, 07:39

AB’den GAP’a 12 milyon Euro

İSTANBUL- Avrupa Birliği, Güneydoğu Anadolu (GAP) Bölgesi’nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı kapsamında 12 milyon Euroluk bir hibeyi proje karşılığında KOBİ’lerin ve sivil toplum kuruluşlarının emrine sundu. Daha önce Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da yapılan tanıtım toplantılarının beşincisi İstanbul’da yapıldı.
İstanbul Valisi Muammer Güler, KOBİ temsilcilerinin de iştirak ettiği toplantıda yaptığı konuşmada, Anadolu’nun eşsiz zenginliğinin ortaya çıkartılmasına yönelik AB fonlarının İstanbul için de düşünülmesi gerektiğini söyledi.

300 projeye kaynak

AB programı çerçevesinde Kültürel Mirasın Gelişimi Konsorsiyumu Teknik Destek Ekibi, firmalara ve sivil toplum kuruluşlarına proje bazında nasıl müracaat edebilecekleri anlatıldı. Avrupa Birliği adına Projeyi Yöneten Michael Jay, kültürel mirasın korunması ve turizmin geliştirilmesi adına düzenlenecek program kapsamında toplam 300 projeyi finanse edeceklerini kaydetti. GAP Bölgesi’ndeki binaların restore edilmesi, konaklama bölgelerinin oluşturulması, beceri kazandırma eğitimleri, yöre el sanatlarını canlandırma gibi çeşitli alanlarda geliştirilecek projelerin hibe kapsamına girdiğini belirten Jay, onaylanan giderlerinin yarısı olmak şartıyla 100 bin Euro’ya kadar KOBİ’lerin sundukları projeleri finanse edeceklerini bildirdi. Kâr amacı gütmeyen kuruluşların projelerini ise yüzde 90 oranında sübvanse edeceklerini anlatan AB Direktörü, “4 Haziran’a kadar geliştirilen projelerle ilgili soru-cevapları halledeceğiz. 25 Haziran’da ise projelerin son teslimi yapılacak. Eylül 2004’te de hangi projelerin uygun görüldüğü açıklanacak.” dedi.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com/news/economy/?id=2 ...inmode=pop


Taha
14 yıl önce - Sal 18 May 2004, 02:03

GAP projesinde hedeflerin yarısına ulaşıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkındırılması için 1989 yılında başlatılıp 2005 yılında bitirilmesi planlanan GAP projesinde hedeflerin ancak yarısına ulaşılabildi.

Bölgede enerji projelerinin gerçekleşme oranı yüzde 80 civarına ulaşırken, sulamayla ilgili yatırımların ise ancak yüzde 12’si tamamlanabildi. 2004 yılı fiyatlarıyla şimdiye kadar GAP için 16,6 milyar dolar harcanırken, yatırımların bitirilmesi için 15,4 milyar dolarlık bir kaynağa daha ihtiyaç duyuluyor.

Fiziki şartların elverişsizliği, fakirlik ve eğitimsizlik gibi sorunlarla boğuşan güneydoğu insanının ekonomiden sosyal yaşama kadar bütün hayatını değiştirecek olan GAP, ülkenin yaşadığı ekonomik krizler nedeniyle büyük yara aldı. GAP’a 1989 yılında büyük umutlarla başlanırken krizlerin de etkisiyle ilerleyen yıllarda projeye bütçeden yeterli kaynak aktarılamadı. GAP Master Planı’na göre projenin 2005 yılı sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyordu. Ancak işlerin yeteri kadar hızlı ilerlememesi nedeniyle 1998 yılında alınan bir Bakanlar Kurulu kararıyla projenin bitirilme süresi 2010 yılına uzatılmıştı.

2003 yılı sonu itibarıyla GAP’ın nakdi gerçekleşme oranı yüzde 52 civarında. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük projesi olan GAP’ın toplam maliyeti 32 milyar doları bulacak. Bugüne kadar proje için toplam 16,6 milyar dolarlık harcama yapıldı. Yatırımların tamamlanması için 15,4 milyar dolara daha ihtiyaç duyuluyor. 2004 yılında bütçeden GAP için sadece 550 milyon dolarlık kaynak ayrıldı. Gelecek yıldan itibaren GAP’a daha fazla para tahsis edilmemesi durumunda proje 2010 yılında da bitirilemeyecek.

GAP’ta en hızlı ilerleme enerji yatırımlarında sağlandı. Enerjiyle ilgili hedeflerin yüzde 80’i bitirilirken, kurulan hidroelektrik santrallarında şimdiye kadar 12 milyar dolar değerinde elektrik enerjisi üretildi. Ulaştırma ve haberleşme hedeflerinin yüzde 38’ine, turizmle ilgili projelerin de yüzde 27’sine ulaşılırken, tarım ve sulama hedeflerinin gerçekleşme oranı ise yüzde 12 düzeyinde kaldı. Bunun üzerine AK Parti hükümeti, GAP’ta önceliği sulama yatırımlarına kaydırma kararı aldı. 2004 yılı için ayrılan kaynakların önemli bir kısmı sulama yatırımlarına harcanacak. Böylece yıl sonuna kadar fiziki gerçekleşme oranı yüzde 12’den yüzde 21’e yükselecek.

GAP, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsıyor. Tamamlandığında yılda toplam 52,9 milyar metreküpten fazla su akıtan Fırat ve Dicle nehirleri üzerindeki tesislerle Türkiye toplam su rezervinin yüzde 28,5’i kontrol altına alınacak. Çukurova’nın 4,5 katı olan 1,7 milyon hektarlık bir alanda sulu tarım yapılacak. Ayrıca 22 baraj ve 19 hidroelektrik santralı sayesinde yılda 27 milyar kilovat saatlik elektrik enerjisi üretilecek. Bölgede sulu tarımla birlikte sağlanacak üretim artışıyla 3,5 milyon insana iş ve geçinme imkanı sağlanacak.Taha
13 yıl önce - Pzr 08 Ağu 2004, 23:45

GAP, 700 milyon dolarlık ihracat yaptıGAP bölgesinden geçen 7 ayda yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 oranında artarak 424 milyon 540 bin dolardan 720 milyon 441 bin dolara ulaştı. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği verilerine göre, bölge illerinden geçen 7 ayda, 2 milyon 610 bin dolarlık canlı hayvan, su ürünleri ve mamülleri, 112 milyon 462 bin dolarlık hububat ve bakliyat, 55 milyon 373 bin dolarlık kuru meyve, 442 milyon 830 bin dolarlık tekstil ve tekstil hammaddeleri ihraç edildi. Diğer ürünler ihracatıyla da (kombine ihracat) 107 milyon 166 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

Ocak-Temmuz 2004 döneminde 2003'ün aynı dönemine göre, canlı hayvan, su ürünleri ve mamulleri ihracatındaki yüzde 24'lük düşüşe karşılık, hububat ve bakliyat ihracatı yüzde 94, kuru meyve ihracatı yüzde 71, tekstil ve tekstil ürünleri ihracatı yüzde 53 ve kombine ihracat yüzde 165 arttı.

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~4@nvid~ ...265,00.asp


Oğulhan
10 yıl önce - Cum 10 Ağu 2007, 06:27

1970'lerde temeli atılan TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK, DÜNYANIN İSE 8. BÜYÜK PROJESİ GAP, gereken 32 milyar doların ancak yarısı bulunabildiği için 2010 yılını bekliyor.

Başbakanlık 32 milyar dolar harcayıp gelecek yıl bitirmeyi planladığı 34 yaşındaki GAP projesi için ancak yarısı kadar parayı denkleştirince Türkiye'nin bu en büyük projesi yarım kaldı. 2003 sonu itibariyle GAP'a ancak 16.6 milyar dolarlık yatırım yapılabildi. Kalan para bulunabilirse GAP'ın 2010 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Türkiye'nin en büyük projesi olarak adlandırılan GAP aynı zamanda dünyanın da en büyük 8. projesi olarak tarihe geçti. GAP "Ben 50 senedir bu projeyle meşgulüm. Başka ömrüm olsa gene buraya verirdim" diyen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de en önem verdiği projeydi.

Temel hedefi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak olan GAP, çok sektörlü, entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile ele alınan bir bölgesel kalkınma projesidir. Proje alanı Fırat ve Dicle havzaları ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili kapsamaktadır (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak)

1970'lerde Fırat ve Dicle nehirleri üzerindeki sulama ve hidroelektrik amaçlı projeler olarak planlanan GAP, 1980'lerde çok sektörlü, sosyo-ekonomik bir bölgesel kalkınma programına dönüştürülmüştür. Kalkınma programı, sulama, hidroelektrik, enerji, tarım, kırsal ve kentsel altyapı, ormancılık, eğitim ve sağlık gibi sektörleri kapsamaktadır. Su Kaynakları Programı 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ve 1.7 milyon hektar alanda sulama sistemleri yapımını öngörmektedir. Toplam maliyeti 32 milyar ABD doları olan Proje'nin, Enerji santrallerinin toplam kurulu gücü 7476 MW olup yılda 27 milyar kilowatsaat enerji üretimi öngörülmektedir.

Proje, gelecek kuşaklar için kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratılmasını amaçlayan sürdürülebilir insani kalkınma felsefesi üzerine kurulmuştur; kalkınmada adalet, katılımcılık, çevre korunması, istihdam, mekansal planlama ve alt yapı geliştirilmesi GAP'ın temel stratejileridir.

Bugün GAP bitmek üzere ve halen NASA önlem alınmazsa Türkiye'nin çoğu yeri 2040ta çöl olacak diyor. Yani küresel ısınma tehlikesi Türkiye'nin ne kadar yakınında


Yılmaz Edessa

10 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 22:07

GAP projesi dahilinde Şanlıurfa'ya yapılan sulama tünelinin inşaat hali..Bittikten sonraki görüntüsü..[DSİ]

*Ayrıca; her biri 26.40 km uzunluğunda olan iki adet paralel tünel şu an itibarı ile dünyanın en uzun ve yüksek debisine sahip sulama tünelleridir.

*Tüneller Atatürk Barajı rezervuarından başlayarak Şanlıurfa ilinin 5 kilometre kuzeydoğusunda birbirine paralel olarak Şanlıurfa ve Harran ovalarının kuzey kısımlarına kadar uzanır.


serhan10314

10 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 23:07

Gap projesinin uzamasinin baslica iki sebebi var. Bunlar;
1)Terorist aktivite
2)GAP cok agirlikli olarak devlet tarafindan finanse ediliyor
Peki yatirimi hizlandirmak icin ozel sirketlerin yap islet devret modeliyle katilimi saglansa sizce nasil olur?sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET