Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Figen
site denetçisi

11 yıl önce - Cum 18 Tem 2008, 21:40
Bursa - Eskikaraağaç (Leylek Köyü)


Uluabat Gölü kenarında eski bir Rum köyüdür Eski Karaağaç.
Bu köyün ilginç bir yanı 2005 yılından bu yana her Mayıs ayında Leylek Şenliği düzenlenir.
Şenlik, Leylek Dostu Köyler Projesi kapsamında çok sayıda kuruluşun (Köy Muhtarlığı, Uludağ Üniversitenin Kuş Gözlem Topluluğu, Belediye, Orman İl Müdürlüğü gibi) katkıları ile gerçekleştirilir. Şenliğin amacı ise Uluabat Göl' ünü tanıtmak ve göldeki çevre sorunlarını yakından görmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda da köyün girişindeki artık kullanılmayan okul binası, leylek evi haline getirilmiş, binanın içinde gözlem odası hazırlanmış, yuvalara yerleştirilen kameralar sayesinde leyleklerin yuvalardaki hareketleri izlenebilinir hale getirilmiş.
3 günlük şenlik boyunca Uluabat Gölü kıyısındaki köylere geziler düzenlenir, köy kahvesinde şiir dinletileri, açık hava fotoğraf sergisi, tiyatro gösterileri, belgesel gösterimleri, konser gibi sanatsal etkinliklerin yanı sıra gölde kayık gezisi, köylülerin ve çeşitli kurumların ürünlerinin standlarda satışı, hatıra kart pul ve fotoğraflarının satışı, fener alayı gerçekleşir.Leylek Şenliği'nin organizasyonuna Avrupalı doğa kuruluşları da katkıda bulunmaktadır.

Bu yıl Mayıs ayında Leylek Şenlikleri'nin dördüncüsü gerçekleştirilmiş.

Köye girdiğinizde zaten her yerde leylek göreceksiniz. Leylekler hakkında bilgilendirici tabelalar sayesinde ne kadar çok çeşit leylek olduğunu öğrendim.

Seneye Mayıs ayında 5. Uluslararası Leylek Şenliğine belki hep birlikte katılırız.

Köye nasıl gidilir Bursa'dan İzmir istikametine giderken, Apolyont kavşağını yaklaşık 4 km geçtikten sonra sola yol ayrılıyor. Ayrıldıktan 3 km sonra köy karşınıza çıkıyor.(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)
_serhat

11 yıl önce - Pts 11 Ağu 2008, 03:05(+)(+)


ramazan hoca
11 yıl önce - Pts 11 Ağu 2008, 11:38
selam


Çok güzel köyünüz. Ben bu leyleklerin yaptıkları işlere hep hayran olmuşumdur. Yer seçimlerine de ibretle bakıyorum

senoktay

11 yıl önce - Pts 01 Eyl 2008, 22:26

Eskikaraağaç; Uluabat Gölü kıyısında, Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

"Leylek Dostu Köyler" arasında yer alan köyde, her sene Mayıs ayında Leylek Şenliği düzenlenir.

Bursa'nın ilk doğal arıtma tesisi bu köyde kurulmuştur. Kanalizasyon atıkları bitki kökleri ve çakıllar arasındaki mikroorganizmalar tarafından parçalanıp tarımsal sulamada kullanılabilir hale getirilmektedir... bir iki leylek resmide benden...(+)

(+)

(+)


r.


_serhat

11 yıl önce - Cmt 06 Eyl 2008, 17:18(+)(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA