Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
rudvanco
8 yıl önce - Sal 08 Tem 2014, 22:04

@mehmet leylekci

Hatalı değerlendirme. ona bakılırsa bolu, balıkesir, çanakkale vs gibi şehirler de var, Bursa ile aynı bölgede.

bursanın asıl büyümesi 90'ların başında oldu. 1989 bulgaristandan göç ilen gelen Türk soydaşlarının en kötü eğitim ortalaması lise olunca, bölge yatırım için avantajlı hale geldi. Mesela Sönmez Holding, Çağlar falan hepsi göçmen kökenli insanlardır.

Şöyle özetliyeyim ben pek panayır vs gezmeyi sevmem. Ama 2006 da Bal-göç şenliğine gittim. Şenliğe gelen macırlar parkın sol tarafında yere çarşaf serip oturup orada oturuken, sağda ise çaydanlık mangal vs getirip çimlerin anasını ağlatan, etrafı çer çöp bir kesim var. İşte en büyük kültür farklılığını orada gördüm ben. yani gelişim kültür ve eğitim ile gerçekleşiyor kardeş.

bak bursada 2000lere kadar tecavüz , kaçırma olayı hiç duymadım ben. 6-8 yaşlarımda kanalboyundan çıkar parka gezerdim ailemden gizli. yolda ne höyt diyen olurdu ne sataşan.

ama şimdi git emekköyde yürü bakalım malum toplum başına bela oluverir. veya oyak reno fabrikasının oralara git ne diyim. o yüzden insanlar beladan uzak durmak için kimseye güvenemez oldu, insanlar birbirinden kaçınır oldu.

2000 den sonra işte bursa batıdan değilde doğudan göç alınca böyle oldu. güpe gündüz kaçırılmalar vs duyulur olmuştu.

AYDINOZAY

8 yıl önce - Sal 08 Tem 2014, 22:38

@rudvanco
Alıntı:
1989 bulgaristandan göç ilen gelen Türk soydaşlarının en kötü eğitim ortalaması lise olunca, bölge yatırım için avantajlı hale geldi.

Bir soydaş olarak tamamen katılıyorum, bizim mahalle göçmen mahallesiydi eskiden ve çok iyiydi sakindi güven ortamı vardı, ama şimdi doğudan ordan burdan göç aldı mahallede it kopuk çoğaldı. Eğitim düzeyi çok önemli.

Mehmet BAYA

5 yıl önce - Pts 21 Ksm 2016, 16:24

Şaypa Marketler Zinciri'ni satın alan Özen Şirketler Gurubu İcra Kurulu Başkanı Cemal Özen

'Şaypa'yı yönetimimizle ekip arkadaşlarımızla değerlendirmeye karar verdik. 5 yıl içinde Bursa'nın Türkiye'nin 2.büyük ili olma ihtimali, stratejik konumu, büyüyen sanayisi, zengin tarih ve kültürü, dinamik nüfusu ve ülkemizin gözbebeği olması sebebiyle Bursa'da Şaypa'yı analiz ettik. -Şaypa pazarın yüzde 39'unu yönetiyor. Stratejik lokasyonları var. Tecrübeli personeli. Yüksek müşteri aidiyeti bulunuyor" diye konuştu.'

Ferhat1688
5 yıl önce - Pts 21 Ksm 2016, 16:51

Alıntı:
Şaypa Marketler Zinciri'ni satın alan Özen Şirketler Gurubu İcra Kurulu Başkanı Cemal Özen

'Şaypa'yı yönetimimizle ekip arkadaşlarımızla değerlendirmeye karar verdik. 5 yıl içinde Bursa'nın Türkiye'nin 2.büyük ili olma ihtimali, stratejik konumu, büyüyen sanayisi, zengin tarih ve kültürü, dinamik nüfusu ve ülkemizin gözbebeği olması sebebiyle Bursa'da Şaypa'yı analiz ettik. -Şaypa pazarın yüzde 39'unu yönetiyor. Stratejik lokasyonları var. Tecrübeli personeli. Yüksek müşteri aidiyeti bulunuyor" diye konuştu.'

Bursa hızlı bir şekilde gelişiyor, Teknosab, Otoyol, Liman projeleri, Hızlı tren vs. projeler tamamlandıkça gelişim süreci daha da hızlanabilir. Ama biraz mantıklı olmak lazım. Bursa'nın 2016 nüfusu yaklaşık 2.9 milyon olacak. Hadi biz düz hesap 3 milyon diyelim. Ankara'nın 5 milyondan fazla nüfusu var, hatta 5 yıl içinde bu rakam 6 milyona yaklaşacak. Bursa'nın 2. büyük il olması için 5 yıl sonra nüfusunun 6 milyon olması lazım. Bu da şu anki Bursa'ya bir Bursa daha eklenmesi anlamına geliyor. Böyle bir şey de mümkün değil. Bursa'nın gelişim süreci çok hızlansa, nüfusu çok hızlı artsa bile 5 yıl sonra taş çatlasa 3.5 milyon nüfusu olur. BUrsa 4. büyük şehir olarak kalır.

Misafir ec1

5 yıl önce - Pts 21 Ksm 2016, 17:24

Daha uçak inmeyen tren geçmeyen sehirmi 2. olacak alemsiniz he hiç inandırıcı değil bursa antalyaya geçilmesinde dikkat edin

Mehmet BAYA

5 yıl önce - Pts 21 Ksm 2016, 17:45

Bir hata oldu galiba. Onu söyleyen Onur Marketler'in sahibi.

Misafir a43

5 yıl önce - Sal 22 Ksm 2016, 16:39

Daha uçak inmeyen tren geçmeyen sehirmi 2. olacak alemsiniz he hiç inandırıcı değil bursa antalyaya geçilmesinde dikkat edin

Bu konu da haklısın kardesim. Ne havalimanı var ne de treni. Şehir merkezinde deniz de yok zaten. Rakiplerden kayserinin havalimanı , konyanın hızlı treni var. Rakipler bile solladı son yıllarda. Nasıl hızla gelişiyorsa artık Antalya 10 yıla kalmaz nüfus olarak sollar zaten. Müthiş gelişiyor Antalya.

Omerbursa
5 yıl önce - Sal 22 Ksm 2016, 17:20

-Kim ne derse desin MALESEF ...

-Eksi puan da verseniz ...

-Gerçekler acıdır...

-Bursa 2000 sonrası ya kefeni yırtacaktı...

-Ya da İstanbul'un kenar sanayi ilçesi olacaktı...

-Bursa İstanbul'un kenar sanayi ilçesi olmayı seçti...

SABRİ BİLGİN
5 yıl önce - Sal 22 Ksm 2016, 17:37

Alıntı:
Antalya 10 yıla kalmaz nüfus olarak sollar zaten. Müthiş gelişiyor Antalya.

Misafir, gerçekten çok komiksin. Nüfus sayımı sonuçlarına bakmıyorsun galiba hiç. Sürekli böyle devam etse bile Antalya'nın Bursa'yı geçmesi 50-60 yıldan önce mümkün değil. Ki bu hep böyle gitmeyecek.

Ayrıca Kayseri'nin havaalanı varmış, Konya'nın hızlı treni. Bursa'da yokmuş. Düşün işte onlar potansiyellerinin %70-80 ini, Bursa ise %20'sini ancak kullandığı halde durum böyle. Bursa bir de %70-80 ini kullanırsa ne olacağını ben söylemiyim, sen anla.

Bu arada kabul etmesen de deniz Bursa'nın merkezinde. Göbeğinde değil sadece.

ayknaykn
5 yıl önce - Sal 22 Ksm 2016, 18:21

O Kayseri, Antalya ve Konya şehirlerini yazan arkadaş Gaziantep ve Adanayı ne hikmetse göz ardı etmiş. Nedenini söyleyeyim çünkü Antep ve Adana potansiyeli daha yüksek şehirler. Sanırsam bu üç şehirden birinde yaşıyorsunuz ve ciddi bir kompleks içerisindesiniz. En hızlı gelişen şehrin Bursa olmadığına hepimiz hemfikiriz fakat bu yazdığım şehirlerden hiçbirinin jeopolitik konumu itibariyle Bursa'dan daha iyi noktalara gelme ihtimali yoktur. Türkiye'nin 2. büyük ihracatcısı olan Bursa, tahayyül edemeyeceğiniz potansiyele ve pazar imkanına sahiptir.(Hava ve demiryolu ulaşım olanaklarından mahrum edilmesine rağmen!!) Aynı zamanda üç büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir üçgeninin ortasında yer alır. Bu nedenle size kendi anadolu kasabanızda ötmenizi ve daha nice iyi rüyalar görmenizi tavsiye ediyorum.

sayfa 6
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet