Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
m ali ç
8 yıl önce - Pzr 15 Hzr 2014, 15:00

Turkiyenin en hizli gelisen sehri denizli sonra malatyadir

Misafir 503

8 yıl önce - Pzr 06 Tem 2014, 16:13

"gelişmek" neye göre ölçülüyor acaba?

AhmetDemir

8 yıl önce - Pzr 06 Tem 2014, 16:21

Neye göre ölçülecek? Sanayi ulaşım şehirleşme merkez nufuslar .Bursa bence İzmiri bile solladı

Misafir 1319652643

8 yıl önce - Pzr 06 Tem 2014, 16:45

Merkez nüfusta Antalya daha hızlı gelişmiyor mu?

Sezer__Bursa
8 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 05:00

Büyüklük nüfusla olur gelişmek ayrı bir konu. Bu başlık yanlış hatırlamıyorsam İngiliz bir şirketin yaptığı araştırmalar sonucunda oluşturuldu. Dünya üzerinde en çok gelişen şehirler arasında ilk 100 de Türkiye'den sadece Bursa vardı.

mehmet leylekci
8 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 07:38

İngiliz şirket bu sıralamayı yaparken tam olarak hangi kriterleri baz almış çok merak ediyorum, dünyanın en hızlı gelişen 100 şehri arasından Türkiye'den tek bir şehir girecek olsaydı o şehir Gaziantep olurdu diye düşünüyorum.

****Neden mi ??? *2006 yılında ilk 500 sanayi firması arasında 10 firması varken 2013 yılında bu sayı 24'e çıkmış
işte size büyüme oranı....
Daha eskilere inersek; 1993 yılında ilk 500 firma arasında sadece 2 firma varken 1999 yılında 7'ye yükselmiş.

Bursa 1993 yılında :19 firma , 1999 yılında :23 firma , 2006 yılında : 26 firma

KAYNAK:http://www.iso.org.tr/projeler/arastirmalar/turkiyenin-500-buyuk-sanayi-kurulusu/

Kemal A
8 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 23:39

Gelişme derken baca sayısındaki artışı kastetmiyorlar. Mail atın İngiliz firmaya o zaman, bütün araştırmalarını yırtıp atsınlar, Gaziantep diye düzeltme yapsınlar...

76Furkan07
8 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 23:45
xxx

bursanın nüfusu 3 milyona dayanmış . istanbula ve izmit Körfezine yakın olması büyük avantaj tabi . ama antep daha hızlı bence de iskenderun hattı olup Bir de komşularla ilişki düzelirse ihracatı antep 2 3 kat artar çok çalışkan bir şehir(suriye Irak karışık antep oraya ihraç yapıyor genelde)

En son 76Furkan07 tarafından Pts 07 Tem 2014, 23:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mehmet leylekci
8 yıl önce - Sal 08 Tem 2014, 19:49

Lütfen dikkatinizi çekmek istiyorum!

İstanbul, İzmir, Ankara gibi mega şehirlerin ortasındaki bir liman şehri olan Bursa ile Gaziantep'in gelişme imkanları eşit mi? Gaziantep bir çok konuda Bursa'ya göre daha sıkıntılı bir konumda...
Gaziantep ultra bir çaba ile bu duruma geldi...Gerçek başarı, gerçek ilerleme imkanların az olduğu hatta olmadığı yerde başarmaktır....

Misafir 7223

8 yıl önce - Sal 08 Tem 2014, 22:03

@mehmet leylekci

Hatalı değerlendirme. ona bakılırsa bolu, balıkesir, çanakkale vs gibi şehirler de var, Bursa ile aynı bölgede.

bursanın asıl büyümesi 90'ların başında oldu. 1989 bulgaristandan göç ilen gelen Türk soydaşlarının en kötü eğitim ortalaması lise olunca, bölge yatırım için avantajlı hale geldi. Mesela Sönmez Holding, Çağlar falan hepsi göçmen kökenli insanlardır.

Şöyle özetliyeyim ben pek panayır vs gezmeyi sevmem. Ama 2006 da Bal-göç şenliğine gittim. Şenliğe gelen macırlar parkın sol tarafında yere çarşaf serip oturup orada oturuken, sağda ise çaydanlık mangal vs getirip çimlerin anasını ağlatan, etrafı çer çöp bir kesim var. İşte en büyük kültür farklılığını orada gördüm ben. yani gelişim kültür ve eğitim ile gerçekleşiyor kardeş.

bak bursada 2000lere kadar tecavüz , kaçırma olayı hiç duymadım ben. 6-8 yaşlarımda kanalboyundan çıkar parka gezerdim ailemden gizli. yolda ne höyt diyen olurdu ne sataşan.

ama şimdi git emekköyde yürü bakalım malum toplum başına bela oluverir. veya oyak reno fabrikasının oralara git ne diyim. o yüzden insanlar beladan uzak durmak için kimseye güvenemez oldu, insanlar birbirinden kaçınır oldu.

2000 den sonra işte bursa batıdan değilde doğudan göç alınca böyle oldu. güpe gündüz kaçırılmalar vs duyulur olmuştu.

sayfa 5
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet