Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert Doğan
14 yıl önce - Cum 18 Tem 2008, 09:13
Türkiye'nin en hızlı gelişen şehri Bursa

İngiltere merkezli bağımsız bir kuruluş tarafından dünya şehirleri üzerinde yapılan araştırmada, en hızlı gelişme gösterecek 100 kent arasına Türkiye'den sadece Bursa girdi.

Yeni yatırımlar, kentsel dönüşüm ve projelerle vizyonunu yenileyen, marka kent çalışmalarına ağırlık veren Bursa'nın 2020 yılına kadar yıllık yüzde 2,87 büyüme göstermesi bekleniyor.

City Mayors (Şehir Belediye Başkanları) adlı ticari amaç gütmeyen kuruluşun internet sitesinde yayınlanan verilere göre, 2006 ve 2020 yılları arasında en hızlı gelişmeyi Çin'in Beihai adlı şehri yüzde 10,8'lik bir oranla gösterecek. Aynı dönemde Hindistan'ın Gaziabad şehri yüzde 5,20 büyüme oranı ile ikinci sırada yer alırken, Yemen'den Sana yüzde 5'lik bir gelişme kaydedecek. Çoğu gelişmekte olan ülkelerin başkentlerinin bulunduğu en hızlı gelişen şehirler listesinde, ilk yüzde Türkiye'den Bursa yüzde 2,87 ile 61. sırada bulunuyor. Ankara yüzde 1,97 ile 143. olurken, İzmir yüzde 1,96 ile 145., Adana yüzde 1,76 ile 163., İstanbul yüzde 1,75 ile 166. şehir oldu.

İngiltere merkezli bir kuruluş olan City Mayors'un araştırmasında en hızlı gelişen ilk 100 kent arasına Türkiye'den sadece Bursa'nın girdiğini gururla söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Bu araştırma gösteriyor ki Bursa marka kent hedefinde istikrarlı bir çizgi yakalamıştır.
Bu istikrarla kentimiz yarınları bugünden yaşayacaktır. Şehirle bütünleşen ve kente vizyon katmayı amaç edinen hizmet anlayışı devam ediyor" dedi.

VİZYON PROJELER
Bursa'da, Merinos Kongre ve Kültür Merkezi, yeni teleferik projesi, Kent Meydanı 2. etap projesi, BursaRay'ın yeni etapları, Sıcaksu, Yalova Yolu Kentsel Dönüşüm Projeleri ve şehir merkezinden geçecek metro projesi gelecek 5 yılda şehrin görüntüsünü değiştirecek projeler olarak görülüyor.

Kaynaklar :
http://www.citymayors.com/statistics/urban_growth1.html
http://www.bursahakimiyet.com.tr/in.php?is=haber& ...p;im=60468

Bence çok güzel ve gurur verici bir haber. Tabi doğru bir planlamayla bu hızla büyürken aynı zamanda güzel bir şehir olabilmek daha önemli. Yoksa yaşanacak şehir olmaktan çıkar bursa..

Musa

14 yıl önce - Cum 18 Tem 2008, 12:21

Gerçekten çok güzel gelişmeler oluyor Bursa'da. Yapılanları görüpte eski yönetimlere kızmamak elde değil. Gerçekten yıllarca Bursa'ya hiçbirşey yapmamışlar. Kentin 5-6 sene önceki haliyle şimdiki arasında dağlar kadar fark var.

mimar m. karakoç

14 yıl önce - Cum 18 Tem 2008, 12:55

Bursadaki tüm belediye başkanlarımız, valimiz, milletvekillerimiz ve diğer tüm kamu kurumları Bursayı marka kent yapmak için uğraş veriyorlar. Başbakan bile 17 defa Bursaya geldi. Herbiri önemli açılışlar için, Cumhurbaşkanımız geldi, Kraliçe Elizabet geldiler. Bunlar çok önemli şeyler.
Türkiye'de 15 şehir "marka kent" çalışması yapıyor. Biri de Bursa,
Kıymetini bilelim,
sahip çıkalım,
Çünkü; Bursa çok güzel

Emre Aykan
14 yıl önce - Cmt 19 Tem 2008, 23:46

gerçekten doğru bir araştırma kentimiz eskisinden daha büyük bir hızla gelişiyor kentte yaşayanlar için çok güzel bi durum bu bence şöyle birkaç sene için bursa dışında bulunan birinin geldiğinde değişen ve gelişen bursayı tanımakda zorlanacağı kesin

Samet Yılmaz

14 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 10:52

Hakikatende 5-6 yıl önceki Bursa ile şimdiki Bursa arasında uçurumlar kadar fark var.Ulaşım en byük sıkıntıyken şimdi Bursarayla Bursanın her yeri ağlarla örülüyo ve bu uygulaam gelecek yıllardada devam edcektir.Bu proje bursada toplu ulaşım için güzel bir örnektir.Marka kent Bursa olma yolunda zeminde iz bırakacak sağlam adımlar atıyoruz.Hadi hayırlısı...

Hüdavendigar
14 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 13:29

Arkadaşlar , Bursa belkide altın çağında diyebileceğimiz senelerini yaşarken aynı zamanda da ne yazık ki gözden uzak yerlerinde gecekondu diye tabir edilen kan emici çalışmalar da devam etmektedir.Demirtaş sanayi bölegesinde bulunan tarım arajilerine bina yapımı ve kat üstüne kat çıkmalar devam etmekte.

Anlayamadığım , bu binaların yapımına ilk önce izin verenler daha sonra yıkmak için servetler harcıyorlar. TOKİ konutları, gecekonduları azaltmak için yapılırken, ev imkanı sağlamak için yapılırken bu kaçak yapılar peki kimden cesaret alarak tüm hızla devam ediyor ? Belediyeler bu soruna uzay çağında çözüm bulamayacaksa nezaman çözüm bulacak çok merak ediyorum!!!

Gelişme bir taraftan sürerken , neden bazı çevreler bu gelişmelere gölge düşürecek çalışmalara girişiyor. Bir Bursalı olarak ben bu durumları görünce bir taraftan acaba biz halk olarak tepki koymadığımız için üzülüyorum , bir taraftanda ahlar vaflar arasında giden toprağa ve emeğe kızmadan edemiyorum.

Saygılarımla.

zafer-bey
14 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 14:35

Son 8 yıldır Bursa'ya gelip giden birisi olarak Bursa'nın son yıllardaki gelişimini takdir etmemek mümkün değil. Bence, Bursa ulu camisi, yeşil camii ve türbesi, emirsultanı, muradiyesi, tophanesi ile tarihi açıdan, uludağı, ormanları ve denizi ile doğal bakımdan, yetiştirilen ürünleri ile tarımsal yönden, balkanlardan, karadenizden ve doğudan gelen insanların bir arada huzur içinde yaşadığı bir şehir olarak kültürel açıdan marka bir şehirdir zaten.

Sadece, şehirleşme olarak Bursa'yı beğenmediğimi ifade etmek isterim. Daracık sokaklarını ve 2 kişinin yanyana yürüyemediği kaldırımlarını beğenmiyorum bu şehrin. Son zamanlarda bu konularda, yani şehirleşme yönünde büyük adımlar atılıyor, bunları takdir etmemek mümkün değil.

Ancak, konuyla çok ilgisi yok ama dün yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında anlatacaklarm da şehrin sosyal yönü ve turizmin gelişimi açısından önemli hususlar. Dün yani 19.07.2008 cumartesi günü teleferikle Uludağ'a çıkma gafletinde bulundum. Öğlen saat 13'den 15'e kadar tam 2 saat teleferiğe binmek için güneşin altında bekledik. Buarada, onlarca vatandaş ve bilhassa arap turistler hiç sıra falan dinlemeden bizleri geçtiler. Rehberleri sağolsunlar 30 kişilik bi kafileyi bile önümüze geçirdiler. Kimi uyanık vatandaşlarda Uludağ'dan inenlerin geldiği taraftan direkt sıranın başına geçtiler. Bütün bu olaylar yaşanırken güvenlik görevlisi arkadaş ise elleri cebinde hayatından bıkmış bir şekilde volta atıyordu. Derken 2 saatlik bir beklemenin ardından bilet satılan bölüme geçebildik. Biz bilet almaya sıraya girmişken daha önce biletleri temin eden rehber arkadaşlar yanlarında bulunan turistleri doğrudan teleferik sırasına geçirdiler. Böylece bi 20-30 kişi daha önümüze geçtimi. Neyse, bu sefer içeride girdik sıramıza, bu seferde önden arkadan itenler mi dersiniz, artık beklemekten fenalaşan yaşlılarmı dersiniz, insanların arasından geçerek oyun oynayan çoçuklarmı dersiniz, halen birbirini geçmeye çalışan, demir bariyerlerin altından üstünden geçenler mi dersiniz, 3. dünya ülkesini anımsatan her türlü görüntüyü 1 saatte boyuncada içeride yaşadık. Ben turist olsam bu kadara eziyetin üzerine Bursa'ya bir daha gelmem. Teleferik sistemi bu yükü taşımadığı gibi, hem binası, hem personeli çok yetersiz. Hem bu kadar arap turist ağırlayacaksın hem de bir cümle dahi arapça bilgilendirici tabela olmayacak, pes vallahi dedim. O kadar arap turist bizi geçtiği için onlara çok kızdım, ancak böyle bir hizmet sunduğumuz içinde onlardan utandım desem yerdir. Adam teleferik sırasında beklediği sürede uçakla ülkesine gidebilir, durum bu kadar vahim yani..

Neyse, kaç yıl önce yapıldığını bilemediğim ancak benden eski olduğu kesin olan teleferik içinde, tıkış tıkış, birbirimize dokunarak vardık uludağa. O kadar çok yoruldukki, en yakın tesise kendimizi zor attık. Cemilin yerimi palabıyığın yerimi ismini tam hatırlayamadığım bir yere oturduk, uzunca bir süre servis elemanlarını bekledik. Ardından yemeğimizi yedik ancak hesap bayağı fazla geldi. Lavaboya gittim, her yer pislik içinde, bir an önce kendimi dışarı atayım dedim. Dönerken binanın içerisinde fiyat listesi gözüme ilişti, hesabı da pahalı bulduğum için bir göz attım, ardından hesabımı yaptım, en az 10 ytl fazla ödemiştim 3 kişi için, yanımda 2 bayan olduğu için tartışmak istemedim,amiyane tabirle bir Türk'e bu kadar geçirebiliyorlarsa, bir araba nasıl muamele ediyorlar acaba diye düşündüm ve neyse boşver dedim. Dönüşte 1 saat daha teleferik bekleyince bir daha Uludağ'a bu yöntemle çıkmaya tövbe ettim.

Anlatmak istediğim, turizm Bursa için inanılmaz bir fırsat, hem diğer sektörler gibi çevreye zarar vermiyor, hem de oldukça fazla istihdam sağlıyor ve Bursa'ya ve insanına para kazandırıyor. Dolayısıyla Bursa'nın gelişimi için çok önemli, ancak çoğu alanda başarılı bulduğum Büyükşehir Belediye Başkanını, teleferik hizmetleri özelinde turizm alanında çok yetersiz bulduğumu yazmadan edemeyeceğim. Dün tam anlamıyla bir hayal kırıklığı yaşadım. Kamuda denetim elemanı olmanın verdiği titizlikle gözlemlerde bulundum, hatta Büyükşehire mail atmayı düşündüm ama pek dikkate almayacakları kanaati ile sizlerle paylaşmak istedim düşüncelerimi. Belki de meclis üyemiz Mimar M. Karakoç gibi forumu takip eden kimi yetkililer bu konuyu gündemlerine alırlar.

Diğer taraftan, teleferikten Bursa'ya bakıldığında şehrin içi, kültürpark, mezarlıklar, merinos dışında kupkuru, beton yığını halinde, Çarşamba gibi kimi semtlerin hali ise içler acısı. Üzülerek gördüm ki, Türkiye'nin en verimli ovasının yarısı talan edilmiş durumda, geriye kalanlarında gecekondulaşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gözledim. Burda yorum yazan bazı arkadaşlar bu tehlikeye dikkat çekmişler. Ben de Bursa'yı seven bir Ankaralı ve Beşitaşlı olarak yetkililerin bu konuda daha duyarlı olmalarını talep ediyorum. Saygılarımla...

okay86
14 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 15:07

sayın Zafer bey öncelikle ayrıntılı yazınız için kendi adıma teşekkür ederim...

Teleferiği gerek yazın gerekse de kışın sık sık kullanırım. Yazları dediğiniz gibi teleferik gerçekten oldukça yoğun oluyor. Ancak şu an için sırayı düzene koyabilecek, nitelikli personel görevlendirmek dışında yapılabilecek çok şey yok gibi. Zira hattı hızlandırabilmek gibi şeyler pek mümkün değil...
sıra bekleme alışkanlığı tamamen medeni eğitimimizle alakalı bir durum. İnsanlar herşeyden önce karşılarındaki kişiye saygı duymayı öğrenmeli. Zaman zaman ben de yaşıyorum bu durumu ama şimdiye kadar böyle bir durum gerçekleştiğinde hiç sessiz kalmadım. İnanın yaptıkları ayıbı yüzlerine vurduğunuzda dahi pişkinlikleini koruyabiliyor büyük çoğunluğu, ancak bir kişi itiraz etmeye başladığı an sıradaki dğer kişiler de hareketleniyor ve sonucunda terbiye yoksunu şahsiyetler geri atmak zorunda kalıyorlar...
Arap turistlere gelince, malesef Arap turistler kadar Bursa'ya çektiren bir turist milleti yoktur eminim ki. güzel bir öneri sunmuşsunuz, madem bu kadar Arap trist geliyor Arapça tabela konmalı demişsiniz, aslında çok da haklısınız. Ancak biraz düşününce, sıra tanımamak gibi bir saygısızlık yapan turist kendisi için bu kadar özel ilgiyi asla hak etmiyor diye düşünüyorum...

Bundan daha çok şaşırdığım kısım ise Palabıyık Cemil Amca'nın yeri hakkında söyledikleriniz. Zaten Uludağ başlığının pek çok sayfasında bu konuyla ilgili hep pozitif duygularla yazılmış yazıları görebilirsiniz. Bursa'daki belki de hiç bir yemek tesisinde Cemal Amca'nınki kadar içten ve samimi bir ev sahipliği bulamazsınız. Ayrıca fiyatları da özellikle dağ piyasasındaki fiyatları düşünürsek son derece uygun kalıyor. gözünüzden kaçan şey %10'luk garsoniye alınıyor olması olabilir.

başlıkla ilgili de söylemek istediklerimse;
Bursa'da doğrularla yanlışlar bir arada ilerliyor, tabi bu durum hiç ilerlememsinden iyidir. Mesela Bursaray hatlarını uzatmak son derece doğru, ama yer koşulları son derece uygun olmasına rağmen doğu hattını yer altına almayıp tren moduna sokmak son derece yanlış hatta bence vizyon eksiklğininin büyük bir göstergesi. yol konusunda zaten büyük sıkıntıları olan Bursa'da Ankara Yolu gibi bir ana arteri %50 oranında küçütmenin mantığını ben bir türlü bulamıyorum.

Balibey Hanı gibi, Tophane surları gibi tarihi restorasyon çalışmalarını son derece takdir ederken, Merinos Projesini içim cız ede ede izliyorum. Açık çarşıdaki alakaya maydonoz kapama projesinde şehrimizin insanlarının parası kimin cebini doldurdu çok merak ediyorum...

şeklinde gider bu, ara ara aklıma geldikçe de yazarım bu konuda düşüncelerimi

yanlışlar yapılıyor olsa da hiç birşey yapılmamasından iyi olduğunu tekrar söylemek isterim. yanlız eski belediye başkanlarımızın hakkını da bir çırpıda yememek lazım. Şuan gerçekleştirilen projelerin bir kısmı Erdam Saker Döneminde yapılması planlanan projelerdir, kısmet Hikmet Şahineymiş...

HAKAN UZN

14 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 15:12

Bursa şehri hızla gelişmesi zaten eskiden beri her zaman zirvededir. Özellikle 90'lı yılları sonrası Bursa şehri sanayi ve ticaret daha da gelişti. Ayrıca nufüsü çok kalabalık bir kenttir. Dolayısıyla coğrafi konum olarak Marmara bölgesinde olması gerek iklimin gerekse verimli toprakların olması tarımı da çok gelişmiştir. Bursa çok önemli tarih ve kültür zenginliğidir. Bursa Türkiye'nin en 5. büyük şehridir. Bu yüzden Bursa kenti hızlı gelişmesi gayet çok normaldir.

Samet Yılmaz

14 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 15:22

Okay 86 arkadaşımızın söyledikleri haklı aslında bir yanda.Turistlerin teleferik sırası beklerken 20-30 kişi iinsanların önlerine geçmeleri nasıl yanlışsa oraya arapça tabelalar asmakda doğru olmaz.İnsanlarımız sırada itiş-kapış yer kapma mücadelesinde olduklarından onlardan medeni olmalarını bekleyemeyiz.Aynı olaylar otobüs beklerkende oluyor medenice sıraya girip sıramızı beklemek varken birbirimizi haşlıyoruz ön sıralara geçebilmek için.

Bursanın gelişmişlik derecesine bakacak olursakda Bursanın Türkiyenin en hızlı gelşen 100 şehri arasında yer alması biz bursalıları mutlu ediyor.Bursada son-5-6 yılda gözle görülür değişiklikler göze çarpmakta.Bursaray bursanın doğusuyla batısını birbirinie bağladı.Bunlar gelecek ve ulaşım adına güzel gelişmeler.

Fakat Yıldırım ilçesi için ayrı bi anti-durumdan bahsetmek lazım.Gecekondu aldı başını gidiyor.Bunda sebep belediyedir.Yerel seçimler yaklaşınca göstermelik 4-5 yıkım yapılır ve halkımızın gözü boyanır.Bu işler Türkiyede o kadar güzel oluyo ki kimselerinde gıgı çıkmıyo.Bursa modern bi kent olcaksa eğer imarı sağlam kentleşmenin gerektirdiği faktörlere sahip olması lazım; Bursanın övünebileceğimiz tarihinin yanısıra doğası mükemmel.Bursada yaşayanlar bu açıdan çok şanslılar.

Bursa çok göç alan gittikçe sanayileşen yapısıyla Türkiyenin 4.büyük kenti geçmişte neredeyse hiç hizmet alamamış olmasına rağmen Erdem Saker döneminde yapılması düşünülen projeler Bu dönemdeki başkana kısmetmiş.Saygılar....

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet