Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 17 Tem 2008, 01:05
İST » Metrobüs Hattı Üzerinde Olması Gereken Bir 'Acil Müdahale İstasyonu' Üzerine"Metrobüs" çok büyük bir sistem. Giderek parkuru her iki uçta daha da büyüyüp ilerliyor. Çok yakında, üzerinde yüzlerce otobüslük bir filonun hareket halinde olacağı, günde yüzbinlerce (belki de yarım milyonu aşkın) kişinin seyahat edeceği, içine kapanık, kendine has kuralları olan çok çok özel bir oluşum...

Bundan dolayı, hat üzerindeki; asayiş, sağlık, yangın, afet, kaza, tamir vs. durumlarında acil müdahale için çok ciddi bir bölümün oluşturulması gerekir. Bu sayılan acil müdahale araçlarının ve hatboyu giderek genişlediği için, parkurun olabilen en orta noktasında bir yerde, gerektiğinde Metrobüs araçlarının 180 derece geri dönebilmelerini temin etmek maksadıyla, ortak kullanım amaçlı ekstra bir "O" dönüş köprüsü inşa edilmelidir.


Acil müdahale alanı da bu "O" köprüsünün hemen yanıbaşında olmalı ve hattın her iki istikametine de anında yönelebilecek şekilde istif edilmelidir. Bu "O" noktası; yolda meydana gelebilecek istenmeyen büyük bir kaza durumunda, metrobüslerin parkurun bu noktasından geri dönebilmelerini ve akışın tıkanmamasını sağlarken, acil müdahale araçlarının da seri bir şekilde olay mahalline intikalleri ve geri dönüşlerinde yeniden istif alanına girebilmelerine imkân verecektir.

Acil müdahale istasyonunda da; 2 itfaiye aracı, 2 ambulans, 2 tamir-çekici aracı ile 2 güvenlik aracı bulundurulmalıdır. Bu araçlar ve personeli, parkurun her iki yönüne de hızlı bir şekilde ulaşabilmelidirler.

Akın KURTOĞLU


İSMAİL ÇELİK

13 yıl önce - Prş 17 Tem 2008, 09:40

Avcılar son durakta olabilir bu,uzadığı zaman B.düzü tarafınada yapılabilir.Mevcut güzergah üzerinde maalesef müsait yer yok gibi.
Topkapı'da köprünün altında devamlı bir cankurtaran ve itfaiye bekliyor.

Mecidiyeköy'e doğru olan kesimdede müsait yer yok.

Şu ama kolay bir çözüm olur.Belli noktalara inip kalkabilen bariyer konulup(korkuluk olmayacak burada)acil durumlarda buradan giriş-çıkış yapılabilir.

Mesela Ambarlar köprülü kavşağını geçince zincirli bir bölüm var burada.

Bunun yanısıra Topkapı(şimdi otobüslerin garaja çıkmak için kullandığı yer);Ayvansaray veya Edirnekapı,Çağlayan,Mecidiyeköy tarafındada bunlar yapılabilir.


Sinan Y.

13 yıl önce - Prş 17 Tem 2008, 09:52

Bir de yanlış hatırlamıyorsam Şirinevler tarafında yol biraz daha geniş (otobüs yolu değil!), o kısımda da böyle bir istasyon kurulabilir (otobüs yolu genişletilerek). Tabi minibüslerin indirme bindirme yerleri ortadan kaldırılarak.

İSMAİL ÇELİK

13 yıl önce - Prş 17 Tem 2008, 09:58

Yenibosna aktarma merkezi bu işi rahat görür burarada inip-kalkabilen bariyer yapılabilir.

enders
2 yıl önce - Pzr 29 Eyl 2019, 19:21

Vatan istasyonu iş görebilir.ANA SAYFA -> ULAŞIM