Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet cetin27
14 yıl önce - Sal 15 Tem 2008, 16:35
Gaziantep - Kahramanmaraş Arası Raybüs Yapılacak

Gaziantep'le Kahramanmaraş arasında hızlı tren olarak adlandırılan "raybüs" yapılması planlanıyor.Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş-Gaziantep arasında 'raybüs' hızlı tren projesi için girişimlerde bulunduklarını ifade etti.
Vali Tanılır yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın Türkiye'nin önemli sanayi kentleri arasında yer almasına rağmen özellikle demiryolu taşımacılığında bir hayli geri kaldığını söyledi. 1944 yılında hizmete açılan tren istasyonunda bugün sadece yük taşımacılığı yapıldığını hatırlatan Tanılır, "1998 yılında yolcu taşımacılığı sona ermiş. Bu aslında bizim için büyük dezavantaj. Demiryolu ağını mutlaka harekete geçirmemiz gerekiyor. TCDD ile görüşmelerimiz devam ediyor. İlk etapta Kahramanmaraş-Gaziantep arasında raybüs projesini hayata geçirmek istiyoruz. Konuyu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a da aktardık. Projeye çok olumlu baktı. TCDD'nin bölgede 5 yıllık yenileme projesi var ve geçtiğimiz günlerde ihalesi yapıldı. Bölgedeki hatların tamamının yenilenmesi için müracaatta bulunduk. Konuya Kahramanmaraş kamuoyunun sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.
Projenin gerçekleşmesi ile iki kent arasındaki sosyal ve ticari ilişkinin çok daha iyi konumlara geleceğini vurgulayan Vali Tanılır, gelişmiş ülkelerde ulaşım ağının demiryolu ile sağlandığını belirtti. Türkiye'de demiryolu tarihinin 100 yıl öncesine dayandığını kaydeden Tanılır şöyle konuştu: "Aslında bu bizim 100 yıl önce ortaya koyduğumuz bir hedef. İkinci faz olarak İnönü döneminde 1940 yılında devam etti. Ne yazık ki o tarihten sonra ülkede karayolu ağına ağırlık verildi. Eğer demiryoluna gerekli yatırımlar yapılmış olsaydı belki de çok farklı bir durumda olurduk. Bütün bunlara rağmen hükümetim demiryolu yatırımlarını programa aldı. Bu sevindirici bir gelişme. Yeni yatırımlar yapılıyor. Hızlı tren projesi devam ediyor. Umarım gelecekte bütün bölgelere yayılır."
Türk insanının geçmişte büyük başarılara imza attığını belirten Tanılır, "Biz 100 yıl önce Torosları geçmişiz bugün neden yapmayalım? Bu o kadar zor değil. Yeter ki kendimize güvenelim ve isteyelim" diye konuştu.

Kaynak : http://www.gaziantephaberler.com/?id=2440&habertip=1

Ömer Humanızlı
14 yıl önce - Pzr 17 Ağu 2008, 21:23

Ticari anlamda her iki şehir içinde çok büyük önem taşıyan bir proje umarım tren yolu yapımında daha da önemli atılımlar yapılır.
acaba bu projenin başlama tarihi ya da uygulanması ile alakalı herhangi bir bilgisi olan varmı? İhale yapıldığı belirtildigine göre kesinlik olsa gerek?

MEHMET DURAN

13 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 17:13

Bu Projeden haber varmı?

galip1981
13 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 23:17

gaziantep-k.maraş arasına raybus yapılacak Allah izin verirse daha sonraki yıllarda ise bu proje Kayseri-K.Maraş ve Ankara-Kayseri hızlı tren projeleriyle tamamlanacak.

Turhan
13 yıl önce - Cmt 01 Ksm 2008, 00:56

Bölge icin cok önemli iki sanayi sehri olan bu iki sehir arasindaki karayolu cok kötü.. Bölünmüs yol atilimindan sonra ne hale geldi bilmiyorum ama Narli-G.Antep arasi maceravari bir yolculuktan sonra G.Antep'e ulasabiliyordunuz. Iki sehrin arasi 90 km civarinda ama ulasimi cok zor,günübirlik seyehat edenler cok fazla sayida ama karayolu bunu kaldiracak altyapidan uzak.Demiryolu bu bölge icin gercekten iyi bir yatirim olur

serdar kala
13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 15:12
hikaye

bence hikaye kardeşim bu
antepin insanı maraşı sevmez
onun için tren hikaye

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 15:38

Alıntı:
bence hikaye kardeşim bu
antepin insanı maraşı sevmez
onun için tren hikaye

nerden çıkartırsınız bu şunu şu bunu sevmez laflarını. böyle bir şey yok.. Sadece maraşlıların g.anteplileri kıskanması var. bu da normal..

şimdi birbirlerini sevmiyorlar diye gerçekleşmiyecek mi bu proje.

Ömer Humanızlı
13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 16:06

Alıntı:
nerden çıkartırsınız bu şunu şu bunu sevmez laflarını. böyle bir şey yok.. Sadece maraşlıların g.anteplileri kıskanması var. bu da normal..

tencere dibin kara senin ki benden kara nedir bu mantık . Sonuçta ticari anlamda bir getiri saglanadıktan sonra iki şehirde bu sistemden kazanç sagladıktan sonra böyle bir dayanağı olmayan onlar bizi sevmez, onlar bizi kıskanır durumlar da ortadan kalkar...

Ayhan
13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 16:13

Kilis ile de aynı şeyler söylenir, ama şu an Halep ile birlikte üçlü projeler yapılıyor. Sonuçta tüm komşu illerin beraber projeler üretmesi normaldir. Sevmeme gibi bir lüks olmamalı hiçbir şehir için.

Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 17:17

Alıntı:
Kilis ile de aynı şeyler söylenir, ama şu an Halep ile birlikte üçlü projeler yapılıyor. Sonuçta tüm komşu illerin beraber projeler üretmesi normaldir. Sevmeme gibi bir lüks olmamalı hiçbir şehir için.

evet kilis'lede aynı şeyler söylenir. Bu aradaki sıkıntı kurtuluş savaşına kadar dayanıyor bildiğim kadarıyla. Maraşlılar antep'in gazi ünvanına fazlasıyla alınmışlar nedendir bilmem. Büyüklerimizden öğrendiklerimiz bunlar. Ancak bunları aşmamız lazım.

Ben türkiye'nin neresine gidersem gideyim antepliyim deyince ayrı bir sempati duyulur bana. Evet bende şahit oldum bahsedilen şehirlerde antepliyim deyince hoş karşılanmadımanlar oldu. ama beni tanıyınca dostluklar da kurdum ordakilerle. Ben k.maraşlılarıda kilisleri de seviyorum zaten kilisliler antepli sayılır. inşallah bu proje gerçekleşir. iki şehir içinde hayırlısı olur.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET